HK ČR: 10 omylů odboráře Josefa Středuly, které se týkají OSVČ

3. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek. Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek.
V reakci na slova šéfa odborů, který požaduje vyšší odvody OSVČ na zdravotní pojištění, vydala Hospodářská komora ČR seznam jeho 10 omylů, které se týkají OSVČ.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula včera rozvířil poklidné mediální vlny svým prohlášením, že OSVČ přečerpávají systém zdravotního pojištění a že by do něj měly odvádět více prostředků. Proti Středulově vyjádření ostře vystoupili zástupci podnikatelů, podle kterých je neopodstatněné a zbytečné. Hospodářská komora ČR (HK ČR) dokonce sestavila 10 omylů Josefa Středuly, které se týkají OSVČ.

Čtěte také: Kdo se má lépe? Zaměstnanci nebo OSVČ?

Za třetinové odvody třetinová chlopeň, tvrdí Středula

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Josef Středula chce zvýšit odvody na zdravotní pojištění OSVČ.

Po včerejším jednání tripartity dal o sobě vědět šéf ČMKOS Josef Středula, který se opřel do OSVČ. Podle Středuly OSVČ generálně přečerpají to, co vloží do systému zdravotního pojištění, a nejsou s nikým solidární. Jestliže někdo platí třetinu toho, co ostatní, tak by normální logické vysvětlení mělo být, že dostane asi jenom třetinu sádry nebo třetinu srdeční chlopně, a tak se to neděje, komentoval Středula.

Čtěte také: 5 tvrzení o českých podnikatelích. Které jsou pravdivé a které pouze mýty?

Středula se podle podnikatelů mýlí

Vystoupení Středuly ale odsoudili zástupci podnikatelů. Šéf Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR) Karel Havlíček například upozornil, že třetina OSVČ pracuje rovněž jako závislá osobě a zdravotní pojištění tak platí dvakrát. Podle Havlíčka navíc mají OSVČ nižší nemocnost než zaměstnanci.

Proti Středulovi se dnes vyhranila také HK ČR, která sestavila žebříček jeho 10 omylů.

10 omylů Josefa Středuly podle HK ČR:

  1. OSVČ musí práci nejen odvést, ale i získat.
  2. OSVČ nikdo nezaplatí 4–5 týdnů dovolené.
  3. OSVČ musí čelit až tříměsíčním splatnostem.
  4. OSVČ musí být zároveň účetní – nebo tuto službu nakoupit.
  5. V případě nemoci OSVČ může snadno přijít o klienta, který prostě nepočká (přičemž nemocnost zaměstnanců je řádově vyšší, než nemocnost OSVČ).
  6. OSVČ si musí na všechny své výrobní prostředky (soustruh, auto, tiskárnu, kopírku, počítač, telefon…) vydělat sám, nikdo mu je neposkytne.
  7. OSVČ si musí sám platit své vzdělávání.
  8. OSVČ nejsou zákonem chráněni výpovědními lhůtami – když se zákazník rozhodne, přestane nakupovat třeba zítra.
  9. OSVČ nikdo nezaplatí přesčasy ani cestovní náhrady.
  10. OSVČ nikdo nepřidá na stravenky ani penzijní pojištění.  

Navíc, pro zhruba 550 000 OSVČ je jejich živnost hlavním příjmem. Co by se asi stalo, kdyby jen polovina z nich skončila na Úřadu práce? Z výše uvedeného hlediska považujeme včerejší výroky předsedy Středuly za neopodstatněné a zbytečné. HK ČR trvá na tom, aby podmínky pro OSVČ byly zachovány, uzavřela Lenka Vodná, mluvčí HK ČR.  

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).