Blabol. Mam to spocitane. Kdyby penize co na me zamestnavatel vydava jako zamestnanci mi daval jako OSVC, tak i se zapoctenym dovolene a stravenek bych mel pri 60% pausalu mesicne o 20 tisic cisteho vic. Jo a kdyz se do toho zapocitaji jeste skryte naklady na odstupne, tak by to bylo jeste vic ;)
Akorat lide, co v diskuzich obhajuji OSVC, obvykle neumi pocitat.
Ok. Takze vezmeme, ze mzdove naklady na zamestnance pro nas priklad budou milion za rok, at se nam to dobre pocita.
Zamestnanec: Z milionu odvede 336 tisic a na socialni a zdravotni dani* a 125 tisic dan z prijmu. Zamestnanci zbyde necelych 45 tisic mesicne.
OSVC(60% pausal): Z milionu zaplati 85.4 tisic na socialni a zdravotni dani a 35 tisic na dani z prijmu. Po splneni vsech povinnosti ke statu mu zbyde mesicne 73 tisic.
* Realne to jsou dane, "pojisteni" je jen nepresny eufemismus
"čili vám jaksi legálně nejde dávat peníze jako OSVČ" - Ovsem. Z toho je zrejme, ze je zdaneni OSVC vyhodnejsi. Kdyby to vyslo nastejno se zamestnancem, tak by to nemuselo byt nelegalni;)
P.S. Jestli uslysim slovo o dovolene, tak uz nebudu reagovat, protoze to nema smysl.
Aha, tady je zakopaný pes. OSVČ má podle vás reálně nulové náklady, takže mu zbyde 73 tisíc měsíčně.. Pokud by OSVČ neměl žádné náklady, tak by ten váš výpočet seděl (pominu-li specifičnost příkladu - stačí do příkladu zakomponovat třeba děti nebo manželku (což není nic výjimečného) a už OSVČ s paušály nemohou využít zvýhodnění na dítě nebo slevu na manželku, takže v tom mají zaměstnanci výhodu a výsledek by vycházel jinak). Jenže OSVČ překvapivě náklady mají, takže reálně jim zbývá méně.
A ano, zdanění OSVČ je koncipováno jinak než zaměstnanců, protože jde o jinou povahu ekonomické činnosti. A proto nemůžete legálně dostávat peníze jako OSVČ, a proto ten váš výpočet nedává smysl (chybí náklady).
P.S. jestli uslyším slovo o švarcsystému, tak nebudu reagovat, protože to nemá smysl.
Pokud nebudeme porovnavat zamestnance ucetniho s OSVC zemedelcem, tak ty naklady budou +/- stejne jak pro zamestnavatele, tak pro OSVC. Ale dobra, tak si to spocitame. Dalsi naklady na kancelarskou krysu budou se vsim vsudy rekneme 15 tisic/mesic. Tzn, ze zamestnavatelovy naklady budou misto milionu 1.18 milionu. Zamestnanec bude porad mit 45 tisic. OSVC bude mit(po odecteni 15 tisic mesicne!) 71 tisic.
Jinak jeste priklad z praxe... pred par lety jsem dostal nabidku z jedne firmy a tam mi na zaklade podobneho vypoctu nabidli bud zamestnanecky pomer, nebo OSVC(se zapoctenym stejnych benefitu jako u zamestnance). Vzhledem k tomu, ze bych vetsinou byl v kancelari u zakaznika, tak by to bylo i nepostizitelne. Jeste mam v mailu tu nabidku, tak to muzu pripadne dokazat... Tolik k tomu, nakolik je ma uvaha realna.
??? Buď nerozumíte, nebo nechcete rozumět tomu, co jsem napsal. Zkusím to napsat ještě jednou, abyste to pochopil. OSVČ mají náklady, které jim snižují čistý příjem. Například vlastník e-shopu s oblečením prodává oblečení, dejme tomu za onen milion ročně. To je vašem příkladu srovnávací základna, kdy srovnáváte mzdu zaměstnanců a příjem OSVČ. Jenže pro OSVČ to není mzda, mají totiž náklady. V rámci naprostého zjednodušení počítejme jen náklady na zbožíl (tedy oblečení), které činí například 400 tisíc ročně. On uplatní ve vašem příkladě paušál 600 tisíc, takže je pro něj výše paušálu výhodnější než reálné náklady. Ty však stále má a nijak nezmizí a snižují mu čistý příjem. Měsíčně utratí za zboží cca 33 tisíc Kč, reálně mu tedy zbude po odečtení reálných a nákladů a daní zbyde 40 tisíc.
No ja jsem sice mluvil o kancelarske praci(pripadne podobne), kde jsou naklady minimalni, ale da se uplatnit pausal 60%, ale i ve vami uvedenem pripade to je vyhodne oproti zamestnanci.
Kdyby ten vas OSVC zalozil firmu a zamestnal sam sebe, tak mu na mzdu zbyde 50 tisic mesicne a po zdaneni dostane 28 tisic cisteho.
Ne, vy mluvíte o švarcsystému, což je ale naprosto irelevantní argument v této debatě. OSVČ švarcsystémáku je výrazná menšina a systém je nelegální - čili srovnáváte nesmysly. Vaše srovnání má stejný smysl, jako bych srovnával někoho, kdo nakoupí v obchodě a někoho, kdo zboží ukradne. Kdo zboží ukradne, je na to finančně lépe, jenže tím porušuje zákon. Normální OSVČ, který pracuje v kanceláři, si tu kancelář musí najmout, musí platit elektřinu apod. V mém uvedeném příkladě je OSVČ výhodnější než zaměstnanec? V čem je výhodnější, když vám zbyde 40 tisíc než 45 tisíc (vaše číslo)? Jediné, co je výhodnější, je uplatnění paušálu než skutečných nákladů. Každopádně končím debatu, dokud nepochopíte, že OSVČ = lidé na švarcsystém a že podnikatelé mají náklady a přestane míchat páté přes deváté
to ze umite secist 2+2 jeste neznamena, ze vite jak ty 4 vydelat, o cemz svedci vase predstava o osvc "v kancelari" s 1M fakturaci, kterou jste si vzal jako priklad.
ono nejenze kancelarskych osvc je minimum, ale ono je i stejne zamestnancu s platem 1M hrubyho :)))
zkuste to s pulmilionem rocne a beznou profesi, jenze to vam ty fantasmagoricky cisla uz nevyjdou co? :)))
Dobrý den,
původně jsem neměl v plánu reagovat, když se ale začínáte ohánět "statistikami" ohledně pěti programátorů (kteří zřejmě dělají na švarcsystém) a pouze jedné OSVČ s náklady, tak mi nedá. Statistiku, kolik co OSVČ dělá, totiž mám. Čili vězte, že je dle statistik MPO například 120 tisíc živnostenských oprávnění na zednictví, 87 tisíc na zámečnictví a nástrojářství, 59 tisíc na truhlářství a dokonce 200 tisíc na hostinskou činnost. Vybral jsem jen zlomek, ale pro názornost to podle mě stačí.
S pozdravem
Daniel Morávek