Vlákno názorů k článku HK ČR: 10 omylů odboráře Josefa Středuly, které se týkají OSVČ od raf - Myslím si, že z jedné i druhé strany...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 2. 2015 13:54

    raf (neregistrovaný)

    Myslím si, že z jedné i druhé strany jsou úmyslně vypouštěny různé omyly a nesmysly. To co řekl Sředula (třetinová sádra) je samozřejmě silně přitažené za vlasy, na druhou stranu těch dest bodů je samozřejmě další nesmysl. Postavení OSVČ a zaměstnance se totiž srovnávat nedá, každé je zcela jiné. OSVČ (nikoliv jako přivýdělek) je prostě podnikání. Sám si sháním, sám si určuji, sám plně vydělávám nebo prodělávám. Zaměstnanec nemusí shánět odbyt, ale v podstatě si nic sám neurčuje a taky nerozhoduje o výdělku. Má nárok na peníze dle pracovní smlouvy ať firma zrovna prodělá (pokud je tedy vůbec dostane) nebo pokud vydělá třikrát víc než plánovala (možná mu dají odměnu ale zisk jde majiteli). Zaměstnanec má dovolenou, ale kdy jí může čerpat mu určuje (v mnha firmách doslova) zaměstnavatel. OSVČ si o všem rozhoduje sám (neznám lidi co dělají OSVČ a tu dovolenou si někdy v roce neudělají, byť možná kratší), samozřejmě si na ní tzv. musí vydělat. Nemocenská je mimo debatu, zaměstnanec na ní odvádí pojištění. Výrobní prostředky si OSVČ musí koupit (ano - musí si na ně vydělat nebo půjčit), ale taky si je vesměs velmi hezky může odepsat a snížit z daní. Zaměstnanec dostane jen to, co mu přidělí zaměstnavatel a tyto prostředky nesmí používat pro soukromé účely, což se u některých OSVČ občas stírá. Samozřejmě souhlas, že OSVČ má primárně odpovědnost za sehnání si zakázek a ta to, že si na sebe vůbec vydělá. Atd. Co je ten základní spor? Jednak vysoké odvody za zaměstnance - bez nichž by bylo vysoce problematické něco ufinancovat. A za další opravdu ve srovnání s jinými západními zeměmi mimořádné paušály a to i v OSVČ profesích, kde to nedává smysl (neřemeslné). Kombinace paušálů a de facto i odvodů pojištění je pro OSVČ v ČR de facto taková jako nikde na západ od nás. A návrat na hodnoty někdy před rok 2010 nebo 2006. Koneckonců i Kalousek z ryze pravicové a podnikatelské TOP09 navrhoval alespoň úpravu těchto paušálů. Jinak by měly obě strany přiznat, že o prachy jde v první řadě - pravicové strany prostě zvýhodňují firmy a živnostníky, levicové zaměstnance. Onou by to jaksi nešlo bez obou. Bez OSVČ bude více nezaměstnaných (vč. těch co zaměstnávají jiné), bez odvodů zaměstnanců by se nám položil rozpočet a odvody (na daních odvedou zaměstnanci možná 50 x více, někam ke 100 mld.?)

  • 5. 2. 2015 15:28

    jehovista (neregistrovaný)

    Tak problem je hlavne v tom, ze stat v podstate narizuje zamestnanecky pomer u vetsiny zamestnani a tvrde to vymaha. No a vzhledem k tomu, ze se zamestnaneckemu pomeru neni vetsinou mozne legalne vyhnout, tak ho muze zdanit padesati procenty. Jeste pouzije fintu, ze vetsi cast odvodu pred zamestnancem skryje(ze se mu neobjevi na vyplatnici) a je vymalovano.

  • 5. 2. 2015 18:35

    pepé (neregistrovaný)

    "Výrobní prostředky si OSVČ musí koupit (ano - musí si na ně vydělat nebo půjčit), ale taky si je vesměs velmi hezky může odepsat a snížit z daní."

    Abych uvedl na pravou míru : hodně slýchávám, větu typu "... to si odepíšeš z daní ...", aniž ovšem ve skutečnosti ten kdo to říká ví, co fakticky znamená.

    Takže co to ve skutečnosti znamená?
    Nakoupím vybavení (ne materiál, ale stroje, nářadí atd) celkem za 100tis → dám účetně do nákladů a o to se mi až (!) v DP sníží základ daně → tzn. v "ideálním" případě zaplatím na dani o 15tis méně = vybavení mne tedy stálo 85tis z logiky věci.
    Ne 0Kč, jak si spousta lidí myslí!

    Ovšem celých 100tis jsem musel zaplatit dnes, těch 15tis mi nikdo fyzicky nevrátí, pouze následující rok (nebo letech) zpětně odvedu na dani o to méně.

    Také musí být splněna podmínka, že na to vydělám a mám dostatečný zisk, jinak se tento odpis a "ušetření" 15tis může táhnout i několik let (max. +5 myslím) - pominu odpisování, pokud by tento nákup spadal do majetku, tam je to 3-50 let podle skupiny automaticky.

    A toto neplatí pro paušálisty, ti tyto náklady mají právě v tom paušálu.

    Takže tak ...

  • 5. 2. 2015 19:56

    jehovista (neregistrovaný)

    A co SP a ZP? Nikdo nerika, ze to budes mit zadarmo. Kdyz si ale chce treba zamestnanec koupit auto na jezdeni do prace, tak musi zaplatit dvojnasobek toho, co OSVC kdyz pujde do nakladu. Zamestnanec z tech utracenych penez totiz uz zaplatil dan z prijmu, SP a ZP.

  • 5. 2. 2015 21:21

    Jindra (neregistrovaný)

    Jehovisto, jsi fakt poplaten své přezdívky... OSVČ si nekupuje auto primárně proto, aby z bydliště dojel do nějaké práce, ale protože mu to k té práci slouží... převáží v tom materiál, vozí zboží, jezdí na prac. schůzky atd. A mimo jiné, zaměstnanec dostává stravenky, dostává příspěvek na dopravu, příspěvek do soc. fondu., příspěvek na důch. poj., dostává ochranné pomůcky, neplatí elektřinu, benzín, naftu, neplatí telefony, reklamu, má 4-5 týdnů placené dovolené, vyšší důchod, žádný stres z obavy o práci, lhůty na dokončení a práce a zaplacení odvedené práce a svých 7,5 hodinách denně může odejít domů s čistou hlavou.... tohle bohatě vykryje ty stále omílané vyšší platby na SP a ZP... čímž výčet nekončí, jen už mě nebaví se tady dohadovat s blbem, kterej viděl OSVČ akorát tak z rychlíku a posledních 20 let strávil jako předseda odborů...

  • 6. 2. 2015 0:54

    jehovista (neregistrovaný)

    Vetsina zamestnancu ty jmenovane benefity nema. Mozna tak v nejakem statnim podniku. Na dovolenou si musi vydelat(resp. o to ma nizsi plat). Domu s cistou hlavou bych taky rad chodil. Kdyz se neco musi udelat tak jsem v praci i 12 hodin, nebo i vikendy. Obcas taky pohotovost ve svatek(dokonce na stedry den). Kazdopadne nechapu, jak zakonem narizene benefity, ospravedlnuji vyssi odvody. Ty benefity se prece neplati z tech odvodu!!!!!!!

  • 6. 2. 2015 22:42

    pepé (neregistrovaný)

    To je furt dokola ...

    Živnostník už z principu nemá benefity, to by mohl být zaměstancem.

    Na dovolenou si musí vydělat (resp. o to má nižší "plat") pochopitelně i živnostník.

    Domů s čistou hlavou živnostník rozhodně nechodí, co si budeme povídat.

    Když se musí něco udělat, musí být živnostník v práci i 12h nebo i o víkendu nebo ve svátek, to nelze okecat ... příště už by nemusel chodit, že.

    A světe div se, z takto "přesčasově" oddělaných hodin musí standardně odvést daň + SP + ZP.

    Nebo mi něco uniklo?

  • 5. 2. 2015 21:23

    pepé (neregistrovaný)

    Mno nevím, ale mám za to, že i OSVČ, když si to auto koupí, tak ho zaplatí až z peněz, které mu zbudou po uhrazení SP, ZP a daně ... nevidím jiný rozdíl, krom těch 15%.

    Jinak já to psal proto, že opravdu spousta nepodnkatelů si chybně domýšlí, co znamená "dát do nákladů".

    A ještě k tomu autu (pomineme, že se dějí lecjaká zvěrstva na straně podnikatelů, ale co si budeme nalhávat i zaměstnanců).

    Zaměstnanec si zpravidla auto kupuje k ježdění do práce, ne k práci.
    Pokud ho (své vlastní auto) využívá v zaměstnání, řekl bych, že je mu standardně zaměstnavatelem propláceno PHM + náhrada dle zákona.

    OSVČ si auto zpravidla kupuje k práci a přeci jen musí vést nějakou povinnou agendu a také si ji potom obhájit při kontrole třeba FÚ .
    K tomu ještě citace : "Máme-li v živnostenského listu místo podnikání bydliště a provozovnu na jiné adrese (třeba sklady, výrobny, kanceláře apod.), rádi bychom uplatňovali i výdaje za cesty mezi bydlištěm a provozovnou. Bude záležet na názoru konkrétního finančního úřadu a naší šikovnosti, zda se nám podaří obhájit nutnost těchto cest pro podnikání."
    Takže zase takový laláč to není.

    Pokud OSVĆ používá auto k soukromým účelům, náklady musí v poměru krátit, pokud je paušálista, tak měsíčně může dát do nákladů 4tis, což při cca 5Kč/km = 800km ... a to člověk najede jak prd.

  • 6. 2. 2015 0:18

    l0l (neregistrovaný)

    a to jeste lidi vubec netusi, ze po tom co si "auto odepisete z dani" je toto stale brano ja firemni majetek a ve chvili kdy se jej rozhodnete prodat si pekne prijem zapocitate a dodanite.
    co se tyce cestaku, tak bydliste->sidlo si neuplatnite nikdy, to vam fu nikdy neuzna, ale sidlo->provozovna uz byva v 99% bez problemu.(pokud sidlo neni bydliste).

  • 6. 2. 2015 1:10

    jehovista (neregistrovaný)

    Auto jsem do toho asi tahat nemel. To bude resit jenom OSVC co uplatnuje skutecne vydaje. Bezny OSVC(naklady blizke nule a pausal 60%) si ho proste koupi pro osobni potreby z nezdanenych penez.

  • 6. 2. 2015 22:16

    pepé (neregistrovaný)

    Aha, tak auto už náhle není vončo :-D .

    Asi málo chápu, ale nějak mi stále nedochází, jak si někdo něco může koupit z nezdaněných peněz??

    Mohl bych poprosit o nějaký nástin?
    To jako že by se m to líbilo, tak abych věděl jak na to ...

  • 7. 2. 2015 19:57

    l0l (neregistrovaný)

    proste doma na kopirce vyjedete a4 s petistovkama a mate nezdanene penize, pak na detskem oslave vasi ratolesti si za ne muzete koupit lizatko v tombole.

  • 11. 2. 2015 19:57

    jehovista (neregistrovaný)

    No treba tak, ze uplatni 60% vydajovy pausal, takze vsechny dane plati jenom ze 40% prijmu. Ja mam pocit, ze jsem asi omylem vlezl nekam na stranky jedlickova ustavu.

  • 12. 2. 2015 2:29

    pepé (neregistrovaný)

    "Bezny OSVC(naklady blizke nule a pausal 60%) si ho proste koupi pro osobni potreby z nezdanenych penez."


    "No treba tak, ze uplatni 60% vydajovy pausal, takze vsechny dane plati jenom ze 40% prijmu"

    Nějak si protiřečíte :-/ , to prvak.

    Druhak do toho stále taháte švarc, jestli dobře chápu.
    Protože normální živnostník má normální náklady a pochybuju že blízké nule.
    Prostě se smiřte s tím, že jako zaměstnanec mající nad sebou ochrannou ruku státu za to taky adekvátně zaplatíte tučné výpalné, nic víc bych v tom nehledal.

    No a pak, určitě jste četl tento článek. Jenže o to přece vůbec nejde.
    Je smutný, že lidi nedomýšlí ... nějakej s prominutím píp plácne kravinu a už se lidi mezi sebou začnou hádat a napadat.
    Jak v té následující debatě napsal Vladimír : "Zdá se, že má někdo velký zájem, aby se prali zaměstnanci se živnostníky o tu trochu živobytí co mají a nevšimli si těch zlodějen, které se dějí výše."

    A podle mě, dělat na švarc je být jednou nohou v kriminále (FÚ a daň.únik) a druhou na pracáku (v momentě nepotřebnosti jste okamžitě bez práce, protože děláte jen pro jednoho - a k tomu stačí třeba i jen nemoc na delší dobu). Ale tak když to někomu vyhovuje ...

    Jinak všem pěkný dnešní den a méně zloby :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).