Rozumim snaze EU pomoci zamestnat napr. matky s detmi, ale timto je jasne vedle. Davat kvuli inzeratu pokutu? Ale ale...
Sam mam v teto veci rozpor. Na jedne strane vim, ze zena ma po materske problem najit praci. Na druhe strane, mit kolegyni, ktera bude opravdu casto mimo kvuli diteti - to bych nechtel. Budu delat praci za ni? Mila pani Jano, zena po materske nepracuje spatne, pracuje mene a v tom je problem.
Vratim-li se k problematice inzeratu, predpokladam, ze se budou muset zadavat po vzoru EU, aby se nahodou urednicek nerozcilil, nicmene bude nutne cist mezi radky napr.
Firma XY shani kolegu/kolegyni do obchodniho oddeleni. Nabizime praci v mladem muzskem kolektivu. Je to vsem jasne?
Bohužel jsme v zajetí paušalizací a předsudků. Některá žena po mateřské třeba pracuje méně a je často doma, jiná třeba ne. Podle mne nastává problém, když přemýšlíme takto automaticky: žena po mateřské pracuje méně. Ale myslím si, že bez ohledu na to, jaký máme soukromý názor na antidiskriminační opatření a legislativu, existuje minimálně jeden nesporný, statisticky podložený fakt: Ženy na srovnatelných pozicích vydělávají méně než muži. Nerovnost tedy objektivně existuje a je třeba se jí zabývat. A podle mého názoru i na úrovni malých firem - přesto, že tam je to samozřejmě z důvodů, které tu padly, komplikovanější.
V tomto naprosto souhlasím a v této situaci vidím problém. Pokud je srovnatelná pozice, žena by měla zajisté měla brát stejně jako muž. Zde je skutečně nepoměr a měl by se řešit. Otázka je, jak? Sám se přiznám, že mě kvalitní řešení nenapadá..
O problému rozdílných platů jsem často četl, ale v praxi jsem na něj nenarazil.
Nevím jak je to na nekterých manažerských postech (nejlépe pracenou manažerkou v CR byla ředitelka Vodafonu), tak vysoko jsem nikdy nebyl, ale většina firem má tabulkové platy, tj. na stejné pozici je stejný plat, bez ohledu na pindíka nebo pipinku :-)
A i v soukromé sféře, když jsme na to téma narazili při debatě, si žádná z přítomných žen nestěžovala na nižší plat než muži na stejných pozicích. Naopak sem byl překvapen, kolik žen zastává vedoucí posty v "mužských" stavebních firmách.
Ale je jasné, že muj vzorek není objektivní,třeba žiji v nějaké gender bublině, kde i ženy považují prodiskriminační jednání gender pracovnic za blbost :-D
V hodně soukromých firmách nemají tabulkové platy, ale často, že kámoše dostanou do firmy a dají slušný plat dle známosti. Pak mají v pracovním řádu, že debaty o platu s ostatními jsou hrubým porušením pracovní kázně a šmytec. Tak asi tak. :-) Zrovna mého kolegu z VŠ přijali kdysi se mnou na vyšší místo než mám já. Kolega byl dávno "odejit", protože byl blbec, já zůstávám, ale jaksi o vyšší plat/místo se setsakra musím prát s méně vzdělanými a chápavými muži, protože se předpokládá, že brzy odejdu na mateřskou. 100x mohu opakovat, že na MD půjde manža a nikdo tomu nevěří. Je to jako házet hrách na stěnu a to i když manža vydělá 1/2 toho co já - nevystudoval lukrativní obor, proto ale nemusí být méněcenný nebo hloupý nebo zamindrákovaný. Je super, protože vydržet s takovou megerou, jak si mnoho chlapů asi myslí, co dělá kariéru, neporodí 10 dětí a denně nedělá teplé večeře a domácí fullservis, vydrží :-)). Jo tchyně, ta do něj reje, to je jiný kafčo. :-)
Manza pujde na MD? Tak to mate dobry.... I zamestnavatel to ma dobry.... A co kdyz to neni pravda? Date mu to pisemne? Pokud ano, nebudete se pak soudit, ze na ten papir nemel narok?
Uz 1000x bylo napsano, v cem je problem. Na klicove pozice je potreba nekoho kdo bude zamestnavateli s vysokou pravdepodobnosti k dispozici i v budoucnu. Pro maly podniky jsou vsechny pozice klicovy. Pokud to zamestnavateli nemuzes zarucit, vezme radeji jinyho/jinou. Nebo ti zaplati mene.
V dusledku dannych zakonu to zarucit nelze. Jak jednoduche, mila Watsnova.
Pokud by platil Váš předpoklad, že žena za naprosto stejnou práci dostane méně peněz než muž, pak by firmy zaměstnávaly pouze ženy (neboť tak ušetří).
Když některou pozici vykonává muž, buď dostává stejné peníze jako žena, nebo dostane více peněz ten, kdo přináší firmě větší zisk. A rozhodování, kdo přinese větší zisk, bych rozhodně raději nechal na zaměstnavatelích, než na úřednících či zákonodárcích.
I na stejné pozici mohou jednotliví lidé odvádět různě kvalitní práci. Tedy za ni mohou dostávat různou odměnu.
Účelem mého předchozího příspěvku bylo poukázat na logický spor ve Vaší argumentaci: pokud by si podnikatel mohl dovolit platit ženě za stejnou práci méně než muži, zaměstnával by pouze ženy, protože by ušetřil. Pokud tedy na stejné pozici pracují muži i ženy, buď mají stejný plat, nebo dostane zaplaceno víc ten, kdo lépe vykoná práci.
Statistika je jistě užitečná, ale musela byste uvést přesné zadání a výsledky, bez toho se o ni těžko můžete opírat.
Na podrobné výklady metodologie a výsledků statistik zde není místo. Je to možná alogické. Jenže takový je ve své podstatě celý problém diskriminace. Předsudky obecně totiž nemívají s logikou moc společného.
Mila pani (nebo snad slecno?), nelogicky je pouze vas projev.
Mirek se snazil poukazat na to, ze je neco jineho je stejny nazev pozice (srovnavany ve statistikach) a neco jineho skutecne stejne mnozstvi stejne kvalitni prace prinasejici stejny zisk (coz vy neopravnene pokladate za samozrejmy dusledek stejneho nazvu pozice).
Zjednodusme to a nazveme to "vyteznost zamestnance".
Konkretni priklad: Zamestnavatel na pozici P (rekneme obchodni zastupce) zamestna zenu a muze. Muzi da mesice 20000, zene 15000. Pokud by zena a muz vytvorili za mesic stejny zisk (rekneme 30000 kazdy z nich), tak by prece musel byt uplne pitomy, aby vubec zemastnaval nejake muze, kdyz zena je schopna mu prinest stejny zisk za mensich nakladu. Z toho plyne, ze to, ze stale jeste zamestnava muze a dokonce mu dava na stejne pozici vic, ma asi nejaky duvod. Napriklad, ze ten muz odvede lepsi pracovni vykon a prinese vetsi zisk. At uz se jeho pozice jmenuje jakkoli.
Uz je vam jasne, jak to bylo mysleno? Proste neco jineho jsou cisla, kterymi se vy zenske, co nemate nic lepsiho na praci, ohanite, a neco jineho pracovni a trzni realita.
Pridal jeste sve zkusenosti: jsem zena, vdana, 27, rocni dite, a s pracovnim uplatnenim jsem nikdy nemela nejmensi problem. O praci jsem nikdy nezadala, vzhledem k me kvalifikaci mi vzdy byla nabizena, pracuji i s ditetem na plny uvazek z domova, zamestnavatel mi maximalne vychazi vstric. Neznam ze sveho okoli zadnou zenu, ktera by neco poradneho umela a mela problem s uplatnenim nebo s vysi prijmu.
Navic bych nemela nejmensi problem s tim, pokud bych mela mensi prijem nez muj manzel (ma stejnou kvalifikaci a pracuje na stejne pozici). To je proste realita, ze ja nevydrzim programovat celou noc, kdyz je to potreba, ze kdyz jsem tehotna nebo kojim nebo menstruuju (alespon jedno z toho se asi tyka kazde zeny v produktivnim veku), je mi spatne a odvedu nizsi vykon. Proc by to za me mel namakat on nebo jiny chlap? At kazdy dostane tolik, kolik si odpracuje.
Milá Johanko, nejste náhodou muž? Nevím, jakou máte menstruaci, ale při menstruaci pracuji stejně jako jindy. Vy asi ne, když to uvádíte. Navštivte prosím, svého gynekologa, předepíše Vám pilulky, abyste nebyla méně výkonná. Chtělo by to více firem, co by ženám umožnily pracovat z domova i na MD. Možná by se to chtělo porozhlédnout jaká je situace i v jiných firmách než v té, co děláte vy nebo občas vyjít z domu.
No od pohledu mozna na chlapa vypadam, ale to, ze jsem porodila dite, povazuju za dostatecny dukaz sveho zenstvi :)
Nemyslim, ze medikace je univerzalni reseni vseho. Ja se z bolesti bricha radsi vyspim, a jsem rada, ze zamestnavatel ma pochopeni, ze mi obcas neni dobre (i kdyz posledni dobou byvalo pricinnou spis to tehotenstvi a kojeni). Bud tu praci dodelam jindy (coz zatim stiham), a nebo, pokud bych nestihala a musel to udelat nekdo za me, je prirozene, ze za to dostane zaplaceno on a ne ja.
Nevidim duvod, proc bych se mela porozhlizet po situaci v jinych firmach. Kazdy preci muze spravne a nezkreslene podat pouze sve bezprostredni zkusenosti. A cim vic nas bude, co se k problematice vyjadrime (at uz rekneme, ze jsme diskriminovany byly, nebo ze nebyly), tim lepsi predstavu si pak vsichni muzeme udelat o tom, zda se jedna skutecne o systematicky problem utisku jednoho pohlavi, nebo o individualni problem nekolika jedincu (teda spis jedinkyn), jehoz skutecna podstata asi bude tkvet v necem jinem.
(Napriklad v tom, ze uvedene damy by nejradsi dostavaly manazerske platy, ale nenapadne je, ze tomu musi i neco obetovat, napriklad svuj volny cas, rodicovskou dovolenou apod.)
Statistiky nemám ráda. Ono se ale třeba nenajde tolik dobrotivých hlupaček, které se po čase neozvou, že chtějí stejný plat jako někdo, kdo je na stejné pozici a třeba ještě dělá méně. Pak se většinou žena stane pro firmu nepohodlnou a i ona se začne poohlížet jinde. Já rozděluji zaměstnance na práci a na chov. Bohužel ti pracovitější doplácejí na ty na chov, a rozhodně dle zkušeností nemyslím, že na chov jsou ženy. :-)
Jsem již starší osoba a pamatuji se,jak jsem za socializmu, když jsem měla malé dítě, šla do nového zaměstnání.tehdejší předsedkyně KSČ a ředitelka se mě mezi 4 očima zeptala, kolik a jak staré mám děti. Když jsem řekla, že klukovi jsou tři roky, tak mně řekla, že budu pořád na paragrafu a takové nechce. Slíbila jsem jí, že mám na hlídání v době nemoci babičku a tak mě vzala a nelitovala, protože jsem opravdu vůbec nechyběla.Na druhé straně jsem viděla a dodnes vidím spoustu zneužívání tkzv. paragrafů na ošetřování dítěte. Třeba zrovna v tomto období, kdy se peče cukroví na vánoce řada matek má najednou nemocné děti.