Hoteliéři si budou moci dohodnout snížení odváděných autorských poplatků podle využitelnosti lůžek. To je nejdůležitější z bodů novely autorského zákona, který prošel Parlamentem a podepsal ho i prezident Miloš Zeman. Úlevy jsou zdůvodněny tím, že současné znění zákona nutí platit poplatky i sezonní hoteliéry v době, kdy jejich zařízení například v horských oblastech není v provozu.
Konec paušálního stanovení poplatků, kterou obsahuje §23 autorského zákona, se ale všem politikům nezamlouvá. Například senátor Jiří Oberfalzer z ODS prohlásil, že přijatá úprava znamená kumulaci výhod pro hoteliéry. Neúspěšně navrhoval zamítnutí novely nebo alespoň to, aby hoteliéři museli odvádět minimálně 50 % autorských poplatků.
Měnit se bude také počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů. Znovu chráněn tak bude například skladatel Jaroslav Ježek v případě uvedení skladeb, které vytvořil ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050.
K tématu dál čtěte: V jakých případech se nemusí platit autorské poplatky? Odpovídají právníci
Novela má přispět také k tomu, aby hudebníci a zpěváci – mimochodem také OSVČ nebo podnikatelé – mohli mít i v pozdním věku užitek ze svých raných nahrávek. Prodlužují se také práva nahrávacích společností, které ale budou muset protagonistům nahrávek poskytovat dodatečné odměny.