Od května letošního roku musí podnikatelé kontrolovat, zda jejich obchodní partneři nepatří mezi nespolehlivé plátce DPH. Pokud ano, ručili by za ně za neodvedenou daň. Zatím však firmy mohou být poměrně v klidu. Jak uvedla serveru Podnikatel.cz finanční správa, za nespolehlivé plátce je označeno pouze několik podnikatelů. Brzy navíc firmám přibude další povinnost, budou muset kontrolovat čísla bankovních účtů svých obchodních partnerů. Aby toho nebylo málo, od roku 2014 čekají podnikatele další novinky.
Čtěte také: Včera, dnes a zítra o DPH. Čtěte, jaké změny už platí a co nového se chystá
Kdo je nespolehlivým plátcem
V oblasti DPH se letos měnila řada věcí. Jednou z novinek se stalo ručení DPH za nespolehlivé plátce. Status nespolehlivého plátce mají podnikatelé, kteří porušili závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně. O tom, zda je dotyčný podnikatel označen za nespolehlivého, rozhoduje správce daně. Pokud úřad někoho označí za nespolehlivého plátce, uvede to v Registru plátců DPH.
Přesnou definici, kdo patří mezi nespolehlivé plátce, nestanovuje přímo zákon, nýbrž metodika Generálního finančního ředitelství, která byla zveřejněna na počátku roku. Podle ní se řadí na černou listinu nespolehlivých plátců každá firma, která dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivého plátce jsou také označeny společnosti, které nemají v pořádku daňové doklady a mají daň alespoň půl milionu korun. Na blacklist se v neposlední řadě dostávají i firmy podezřelé z podvodu.
Čtěte také: Vznikne „blacklist“ nespolehlivých plátců DPH. Kolika podnikatelů se to týká?
Blacklist nespolehlivých plátců se dá sehnat
Možností, jak se vyhnout placení DPH za cizí prohřešky, existuje několik. Předně lze nastavit smlouvy tak, že ručení vůbec nenastane. Musíte však DPH z uskutečnitelného zdanitelného plnění odvést správci daně sami. Celková cena se pak o DPH samozřejmě musí snížit. Další alternativou je pravidelné kontrolování registru plátců, zdali váš obchodní partner není nespolehlivý. Firmy lze kontrolovat přímo v registru na stránkách finanční správy, kde mohou uživatelé zadat až 20 daňových identifikačních čísel najednou. Finanční správa rovněž připravila technické řešení formou webové služby, přístupné jako rozhraní pro účetní systémy, která umožňuje hromadné zjišťování spolehlivosti konkrétních plátců DPH. Od 1. srpna letošního roku navíc služba umožňuje zjišťování seznamu nespolehlivých plátců. Jak služba funguje, uvádí finanční správa na svém webu.
Čtěte také: Nespolehlivé plátce DPH půjde kontrolovat hromadně. Čtěte, jak na to
Že podnikatelé berou kontrolu svých obchodních partnerů vážně, dokazují statistiky. V pracovní dny eviduje Finanční správa ČR 250 až 300 tisíc dotazů na nespolehlivé plátce denně, přičemž jeden dotaz se může týkat jednoho až sta subjektů. Trochu jako nepoměr proto působí aktuální počet nespolehlivých plátců, který je podle informací Generálního finančního ředitelství k 15. srpnu 2013 celkem 13. Ministerstvo financí přitom počítá, že nespolehlivých plátců bude v řádu desetitisíců.
Podnikatele čekají u DPH další novinky
Za měsíc a kousek se podnikatelé musí připravit na další byrokratickou novinku, kterou je kontrola účtů svých obchodních partnerů. Jestliže totiž podnikatelé budou obchodovat s partnery, kteří používají jiné účty než zveřejněné na stránkách správce daně, vznikne jim opět ručení za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění. Všichni podnikatelé musí nově povinně uvádět v přihlášce k registraci k DPH své účty používané pro ekonomickou činnost. Kdo již podnikal před rokem 2013, měl čas nahlásit čísla svých účtů do března. Původně mělo toto opatření platit od začátku dubna, Finanční správa ČR však zveřejnila, že nebude vyzývat k úhradě nedoplatku ručitele, u kterého ručení vznikne do 30. září letošního roku.
Čtěte více: Kontrolovat účty kvůli ručení za DPH ještě nemusíte, máte čas do 30. září
Nedávno se sice hovořilo o tom, že by se nastavil limit, od kterého by podnikatelé museli své obchodní partnery teprve prověřovat. Zůstává však otázkou, jak se k tomuto problému postaví nová politická garnitura, která vzejde z předčasných voleb.
Od roku 2014 pak podnikatele čeká v oblasti DPH ještě několik novinek. Jde například o povinnost podávat daňové přiznání k DPH pouze elektronicky. Výjimka bude platit pro fyzické osoby s obratem do šesti milionů korun, kteří mohou i nadále podávat přiznání v papírové podobě. Podnikatele by mohla potěšit ještě jedna novinka, o které hovořila již před minulými volbami většina parlamentních stran. Řeč je o opatření, díky kterému by podnikatelé nemuseli platit DPH do té doby, než sami dostanou zaplaceno za svou práci. Podnikatel by tak odváděl DPH až po obdržení platby za své zdanitelné plnění.