Necelých 50 000 Kč ročně platí OSVČ už teď v povinných odvodech. Mimochodem tato částka není uznatelným výdajem a v ročním daňovém přiznání je znovu daněna jako příjem.
Protože své výrobky prodávám na trzích, než jsem si pořídila pokladnu, prudila jsem jejich prodejce požadavky na hardwer. Chtěla jsem spolehlivou funkčnost v rozmezí teplot -30°C +60°C, nárazuvzdornost a IP dostatečné pro stříkající vodu, minimálně deset hodin provozu bez připojení k elektrické síti, integrovanou tiskárnu. Ano, slyšela jsem na svou adresu hodně nelichotivého. Nicméně jsem toto zařízení sehnala a velikostí se vejde do kapsy u bundy. A kupodivu jen za tři stovky nájmu měsíčně včetně správy a archivace dat. To je asi tak pět kafí nebo něco mezi desti a patnácti pivy. Nebo dva obědy.
Obchody, hospody - kasa je provázána se skladem. EET je zpoplatněná funkce navíc, podstatně levněji lze povinnosti dostát rozšířením funkcí platebního terminálu. Když dělám sama, mám přehled o zisku, zásobách na jedno ťuknutí. Když mám zaměstnance, budu je tlačit (a tvrdě trestat za nevydání dokladu zákazníkovi) k automatickému vydávání dokladu, protože mám předled o zisku, zásobách a při inventuře i jistotu, kdo krade. Je fakt, že v případě více kas jsou náklady na jejich provoz vyšší.
Řemeslník sice neni povinen vydat doklad či cokoli markovat, jenže když nevydává tak proč? Neumí psát? Odmítá poskytnout na svou práci záruku? Z jakého důvodu se za svou práci v podstatě stydí? Stánkař vede evidenci prodeje a posléze přiznává obrat jak? A co ti, co mají živnost jako vedlejšák? V půli února pohled do křišťálové koule, hryznutí do propisky...
Každý, kdo tu řve, že se na nějaký eet nůže vykvajznout, protože vše bude fakturovat převodem na účet nebo trvat na platbách kartou, by si měl uvědomit, že oni evidují i bez eet. Příjem na účet nejde zatajit.