Vlákno názorů k článku Hranice pro offline režim EET se zřejmě zvýší, bude činit 600 tisíc Kč? od Karel - Je jedno jestli mas pokladnu nebo uctenku stále...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 2. 2019 10:10

    Karel (neregistrovaný)

    Je jedno jestli mas pokladnu nebo uctenku stále platí Nedas zaplatis tučnou pokutu. Proč ten kdo stále navrhuje tak primitivní zákon se nejde přesvědčit třeba na nějaký trhy. Byl jsem svědkem ze stankar v zimě minus deset pod nulou prodával a pokladna prostě nesla. V létě krys je vedro pokladna si napíše ze je přehřátá a nepracuje. Když to uvidí celník nebo úředník tak je to za 10000 az 50000 nejmíň tak se dohaneji vybrané dané. Proč se nenavrhne pausal 40000 Kč včetně zdravotního pojištění a vedle bych navrhnul eet a živnostník at se rozhodne sam .

  • 18. 2. 2019 14:27

    ow (neregistrovaný)

    Necelých 50 000 Kč ročně platí OSVČ už teď v povinných odvodech. Mimochodem tato částka není uznatelným výdajem a v ročním daňovém přiznání je znovu daněna jako příjem.
    Protože své výrobky prodávám na trzích, než jsem si pořídila pokladnu, prudila jsem jejich prodejce požadavky na hardwer. Chtěla jsem spolehlivou funkčnost v rozmezí teplot -30°C +60°C, nárazuvzdornost a IP dostatečné pro stříkající vodu, minimálně deset hodin provozu bez připojení k elektrické síti, integrovanou tiskárnu. Ano, slyšela jsem na svou adresu hodně nelichotivého. Nicméně jsem toto zařízení sehnala a velikostí se vejde do kapsy u bundy. A kupodivu jen za tři stovky nájmu měsíčně včetně správy a archivace dat. To je asi tak pět kafí nebo něco mezi desti a patnácti pivy. Nebo dva obědy.
    Obchody, hospody - kasa je provázána se skladem. EET je zpoplatněná funkce navíc, podstatně levněji lze povinnosti dostát rozšířením funkcí platebního terminálu. Když dělám sama, mám přehled o zisku, zásobách na jedno ťuknutí. Když mám zaměstnance, budu je tlačit (a tvrdě trestat za nevydání dokladu zákazníkovi) k automatickému vydávání dokladu, protože mám předled o zisku, zásobách a při inventuře i jistotu, kdo krade. Je fakt, že v případě více kas jsou náklady na jejich provoz vyšší.
    Řemeslník sice neni povinen vydat doklad či cokoli markovat, jenže když nevydává tak proč? Neumí psát? Odmítá poskytnout na svou práci záruku? Z jakého důvodu se za svou práci v podstatě stydí? Stánkař vede evidenci prodeje a posléze přiznává obrat jak? A co ti, co mají živnost jako vedlejšák? V půli února pohled do křišťálové koule, hryznutí do propisky...
    Každý, kdo tu řve, že se na nějaký eet nůže vykvajznout, protože vše bude fakturovat převodem na účet nebo trvat na platbách kartou, by si měl uvědomit, že oni evidují i bez eet. Příjem na účet nejde zatajit.

  • 18. 2. 2019 14:35

    nemo (neregistrovaný)

    "...Příjem na účet nejde zatajit..." - z toho by některým pomalejším jedincům mohlo dojít, že o zatajování nejde. Jde o tu pakárnu kolem.

  • 18. 2. 2019 18:05

    aster (neregistrovaný)

    Ano, budu i nadále vyřvávat, že se na EET můžu vybodnout, protože je to pravda. Celou dobu podnikání vydávám příjmové doklady (tak 2-3 za měsíc, někdy žádný) a zbytek jde tak jako tak dávno přes účet - takže k čemu mám mít to slavné EET? A takových je nás hodně.
    Předpokládám, že vy máte provozovnu - já ne. Přesouvám se za každou další zakázkou po celém kraji a nejen po kraji - to jsou trošku jiné podmínky.
    Zvysoka kašlu na EET a kašlu na to, co si o tom myslíte vy.

  • 18. 2. 2019 20:25

    karlos (neregistrovaný)

    původně jeden z argumentů pro eet v pohostinství byl fakt, že hospodští z černých peněz platí personál, který pobírá minimální mzdu. Znám spoustu hospodských osobně, kteří se vychechtávají celému systému. Ani jeden štamgast účtenku nedostane, peníze k mání, vláda musí zdvihat minimální mzdu a............­.nakonec odvod dph je nižší než ten, který si museli před eet vymyslet.

  • 18. 2. 2019 21:42

    aster (neregistrovaný)

    To se dalo čekat - kdo chce. EET obejde a věřím tomu, že pokud to udělá chytře, nemají šanci ho hned tak nachytat.
    S tou minimální mzdou je to taky pěkná pakárna - lidi dostanou na ruku o pár stovek víc, zato superhrubá mzda vzrostla o tisíc nebo kolik - nechce se mi to hledat. A tak stát jediný na tom těžce vydělá a blbouni ještě tleskají - ach jo.

  • 19. 2. 2019 16:27

    ow (neregistrovaný)

    Nemám provozovnu, dělám doma a volné zboží prodávám v eshopu a ve stánku a jezdím do 300 km od bydliště (velice pečlivě si vybírám akce i pořadatele, rozhodně mne nepotkáte tam, kde je povolen veškerý sortiment a i k mé práci tématické akce velmi filtruji), což je drobně víc, než putování v rámci jednoho kraje. Pozvánky na zahraniční trh (Slovensko, Polsko, Bavorsko a už mi přislo i Maďarsko) odmítám, ani ne tak pro vzdálenost, protože to jsou zajímavé prodejní i sebepropagační akce, ale pro nejednost v unijních finančních předpisech. Vím, jak prodej ovlivní počasí, zakázky přijímám mailem, poštou, na stánku, předávám opět na stánku nebo posílám poštou. Platby mám převodem na účet, platební kartou, hotovostí. Poslední půl rok je příjem hotovosti marginální. Paragon či jiný příjmový doklad vydávám při každém prodeji. I mně je fuk, co si o EET myslíte Vy. Já po roce a půl dobrovolné evidence vnímám přínosy techologického pokroku. Odpadlo mi zdlouhavé ruční vypisování dokladů a archivace duplikátů, odpadl mi sešit evidence prodeje (zkuste jej nemít ve chvíli, kdy dorazí na trh kontrola z živnostenského nebo finančáci), odpadlo mi zdlouhavé večerní dopisování uzávěrky dne do sešitu daňové evidence. Nakonec i ty blbý daně jsem měla letos hotový než zavařila voda na čaj. Celej ten elektronickej bazmek je velkej jako hrnek na kafe. Vejde se mi do kapsy, kabelky. A je tlačítkovej, tak žádný šoupání prstu po obrazovce a nechtěné klikání díky třesu ruky někam do pekelných hlubin SW. Eet mne stojí stovku měsíčně za správu dat. to je fakt likvidační částka.
    Jiná kapitola ale je, že díky neprovázanosti se skladovými kartami (pročpak asi byla stopnuta povinnost kas s fiskální pamětí) nemá tato babišárna na výběr daní žádný vliv. Ovšem třídního nepřítele pojmenuje přesně, nenávist davu vyvolá spolehlivě, stejně tak i odvedení pozornosti od pro ekonomiku větších průšvihů.
    Když vychladnete a na chvíli se zamyslíte, tak i ta neelektronická evidence, kterou chtějí hodit na živnostníky na vedlejšák, není, kromě vopruzu cesty na FÚ pro certifikované účtenky a jejich vydávání při každém prodeji, nic, co by už neměli dělat teď.

  • 19. 2. 2019 22:53

    aster (neregistrovaný)

    ow - nemám zapotřebí vychládat :D

    Pokud jste četla celý můj příspěvek, tak snad chápete, že kvůli pár hotovostním platbám měsíčně (2 - 3) si přece nebudu zavádět EET - v jakékoli podobě. Já jsem zahradní architekt a realizátor - myslím, že není třeba tady složitě vysvětlovat, proč je mi EET k ničemu. Nejsem totiž prodejce a nemám klasické tržby.

  • 20. 2. 2019 1:09

    ow (neregistrovaný)

    Jsem na tom s hotovostními platbami podobně. Akceptace karet má své kouzlo.
    Dělat projektanta, stavařinu obecně, nebo tak jak Vy zahrady, řešila bych vše fakturami a převodem na firemní účet. Já se živím tkaním, tak to mám namixované. Zakázky na míru fakturuji, přímý prodej přes kasu, lektorská činnost něco na fakturu něco hotově, jo jsou klienti, co se faktur bojí a raději platí hned na dřevo. Chápu Váš postoj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).