;) Ta čísla jsou sice asi nadsazená, ale ve finále je ta ekonomika rozhodující. Ono totitž v článku uvedené tvrzení že:
"Obchodník, který nenabízí možnost zaplatit za zboží nebo službu kartou, přichází o velké procento svých potenciálních zákazníků. Ti se nechají od nákupu zcela odradit nebo odchází ke konkurenci. "
je jedna z těch (zejména bankami) často opakovaných polopravd.
Platí to patrně ve (větších) městech, kde existuje lokální konkurence, a kde podnikatelé mohou soutěžit o zákazníka (a zejména jeho peníze) pokud mají volné kapacity.
Ale dejme tomu instalatér, který má práce na 25 hodin denně po dobu osmi dnů v týdnu, bude mít, pokud se týká akceptace platebních karet, celkem jasno.
A stejně tak má jasno třeba hostinský někde v obci o stovce domů a pěti stovkách obyvatel, kde je jediná hospoda (a jeden obchod), do nejbližší stejně "vybavené" vesnice je nějakých sedm kilometrů, a počet zákazníků a peněz, které mohou v průměru měsíčně utratit, je více méně pevně dán a znám.
V těchto případech (které nejsou tak ojedinělé, jak se to z metropole může jevit) je výsledkem přijímání platebních karet zpravidla čistá ekonomická ztráta...
Ověřeno hostinským ve vsi, kde mám chalupu, když začal brát karty na zkoušku :-D.
Navíc jako podstatný problém uváděl, že začal mít potíže s "cash flow", neb byla nějaká prodleva mezi platbou a okamžikem, kdy měl peníze k dispozici (a ještě na účtu). Takže v podstatě občas měl "peníze na cestě" nebo u banky, ale na zboží si musel půjčovat od manželky...