Funguju jako OSVČ, s prací problém nemám, finanční rezervu mám velmi slušnou, pracuji ve velmi lukrativní oblasti IT a žiji v Praze a reálně bych velmi pravděpodobně snadno získal zaměstnání za značně nadprůměrnou mzdu.
Nicméně po dvanácti letech už mi to nepřináší radost a mám pocit vyhoření a tohle mi přijde jako docela hezký způsob jak na půl roku přerušit živnost a dát si oraz a mít do značné míry kompenzovány životní náklady na podporu a odpadnutím pojistného.
A teď otázka - zkoumá úřad nějak majetkové poměry, zda ukončení bylo skutečně z ekonomických důvodů a přihlíží k lukrativitě oboru, lokalitě apod.? Jak moc honí člověka po různých pochybných nabídkách práce? Jak by se tvářili (mají zákonnou možnost mě vyhodit a podporu nedat) pokud bych na férovku řekl, že o jejich nabídky nemám zájem a že chci prostě mít půl roku pokoj?
Na to mohu dobře odpovědět. Úřad práce majetkové poměry ani historii podnikání nezkoumá.
Já sám jsem po letech přerušil činnost protože aktuálně nemám žádný projekt ani jinou zakázku a šel jsem se registrovat na pracák.
Platil jsem poměrně slušné částky na sociálním pojištění, takže jsem dostal plnou podporu a 5 měsíců si budu uživat volno bez splacení sociálního, zdravotního a zhruba 14,5 tisícovou podporou.
To kolik peněz mám naspořeno, kolik mám aut nebo bytů v tomto případě stát nezajímá. Jedinou podmínkou je nebýt v pracovním poměru nebo nevydělat na dohodu o provedení práce apod. více než polovinu mzdy.
O příjmech z pronájmu se nikde nic nepíše, takže předpokládám, že na těch nezáleží. Ani se mě na ně nikdo na pracáku neptal.