V poslední době některé události poukázaly na nedokonalá či vůbec žádná preventivní opatření proti vzniku požáru. Důkazem je Průmyslový palác, hořící autobus na dálnici D1 nebo pila z jižních Čech, která lehla popelem. Jak lze těmto událostem zabránit?
Hořící Průmyslový palác nebo v popel proměněná pila v jižních Čechách nutí k zamyšlení, jestli se při stavbách domů dostatečně domýšlí preventivní ochrana před požárem. Ministerstvo vnitra vydalo vyhlášku č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, platnou od 1. července letošního roku. Ta obsahuje požadavky a doporučení požární ochrany při užívání stavem či jejich částí vztahující se k ochraně únikových cest, k úpravě vnitřku budov a přístupu k věcným prostředkům požární ochrany. Stavby, jejichž počátek užívání se datuje v době před účinností vyhlášky musí mít předepsané předepsané prvky požární ochrany splněné do půl roku od účinnosti vyhlášky.
Odpovědnost za splnění předepsaných podmínek nese v případě právnických osob jejich statutární orgán, u fyzických osob, které podnikají jsou to samotní podnikatelé či jejich zástupci.Lze s největší pravděpodobností očekávat zájem hasičů o kontrolu jejího plnění po 1.1.2009. Doporučujeme všem prověřit, zda bude nutné provést úpravy provozovaných objektů a činnosti. Pokud ano, zajistěte jejich brzké provedení nejen kvůli vyhlášce, ale zejména kvůli bezpečnosti všech,
doporučuje Zdeněk Voharčík, jednatel společnosti GrECo International.