Zpocatku jsem myslel, ze by to mohla byt cesta jak se castecne vyvazat z neprijatleneho nevolnictvni tzv. zamestnaneckeho vztahu. Ale jak je videt, dle tohoto je to osetrene:
Může k tomu dojít, pokud chce zaměstnanec například uměle navodit důvody k okamžitému zrušení pracovního poměru.
Nebylo by resenim konecne zrusit vypovedni lhutu ? Tu povazuji za jednu z mnoha veci, proc je pro mne zamestnanecky pomer zcela neprijatelnou variantou. Proc mi ma nejaky idiotek dva mesice ridit zivot, kdyz o to vubec nestojim.
V některých zemích existuje tzv. kontraktní systém, který funguje paralelně se zaměstnaneckým. Zaměstnanec a zaměstnavatel v kontraktním poměru mají prakticky stejná práva a povinnosti jako by měli v zaměstnaneckém poměru, ale jde o flexibilnější vztah (např. výpovědní lhůta 1 den, žádné odstupné, apod.).
Je pak na zaměstnavateli a zaměstnancích, potažmo odborech, jaký z těch systémů zvolí.
To by zde bylo zcela nepruchodne. Vzdyt nekdy v roce 2005 chtel soudruh Skromach dokonce zakazat, aby OSVC mohla mit zakazky pro SRO ci AS ve stejnem oboru (konzultant, kontraktor atd.)
Nevíte někdo náhodou zda má zaměstnanec nárok na zrušení závazků vůči zaměstnavateli které má uvedené v pracovní smlouvě pokud zaměstnavatel poruší tuto smlouvu v jednom z bodů?
Konkrétněji závazek vůči zaměstnavateli: Pokud zaměstnanec skončí pracovní poměr dříve jak ve 4letém období od doby uplynutí školení na které ho zaměstnavatel poslal zaměstnanec musí zaplatit poměrnou část nákladů na školení. Nebo nevíte jestli je to vůbec zákonné dávat takovou podmínku do smlouvy?
zákoník práce nerozlišuje, zda se jedná o brigádníka či důchodce. Důležité je, zda je řádně uzavřen pracovní poměr nebo dohoda. Obecně lze pracovní poměr ukončit, jestliže Vám zaměstnavatel nevyplatil 15 dnů po termínu splatnosti mzdu. To ale Váš problém nevyřeší. Pak snad zbývá podat námět k prošetření Inspektorátu práce.