Počty udání, ať už z řad zaměstnanců nebo například konkurence, které směřují na Státní úřad inspekce práce, nijak zvlášť neklesají. Jen za uplynulý měsíc inspekce práce evidovala 721 podnětů ke kontrole. Týkají se většinou oblasti pracovněprávní. Jedná se například o odměňování za práci, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a nelegální práci. I v letošním roce je možné využít bezplatného základního poradenství v rozsahu zákona o inspekci práce.
Čtěte také: Na porušování pracovního práva lze nově upozornit přes internet
Poradenství je určeno těm, kteří si nejsou jisti v oblasti zákonných postupů a zásad zákoníku práce, zákona o zaměstnanosti či právních předpisů upravujících oblast bezpečnosti práce.
V hledáčku inspektorů práce je agenturní zaměstnávání
Podle statistik inspekce práce jsou zaměstnanci agentur práce vystaveni vyšší míře porušování jejich pracovních práv vyplývajících ze zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti. To je hlavní důvod, proč se inspektoři více zaměří na kontrolu agenturního zaměstnávání. Inspektoři budou cílit také na kontroly povinností agentur práce, které souvisí s pojištěním proti úpadku a také zaměstnávání cizinců.
Čtěte také: Máme jedny z nejvyšších odvodů na pojistné. Podporuje to švarcsystém?
Cílem kontrol zaměřených do této oblasti je eliminovat nelegální zaměstnávání ve všech oblastech trhu práce a tak napomoci ke snížení úniků na daních a platbách sociálního a zdravotního pojištění, k nárůstu počtu pracovních míst na otevřeném trhu práce a omezení vykořisťování zahraničních občanů, zejména ze zemí mimo EU,
uvádí Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce.
TIP PRO VÁS: DANĚ.PODNIKATEL.CZ