Přestože se elektronická evidence tržeb nezvládne podle některých odborníků zavést ani za 10 let, ministerstvo financí se svého plánu nevzdává. Inspirovat se chce hlavně v Chorvatsku a na koncepci a přípravě systému spolupracuje s podnikatelskými asociacemi. Přečtěte si, jak by měla elektronická evidence podle ministerstva vypadat a jaké charakteristiky a parametry ministerstvo plánuje.
O chorvatském modelu se hovoří již od počátku
Elektronická evidence tržeb má patřit mezi jeden z hlavních nástrojů, kterými chce ministerstvo financí bojovat proti daňovým únikům. Že se připraví opatření, která budou směřovat k efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb, slíbila vláda už ve svém programovém prohlášení. Následně se objevily informace, jakým způsobem toho chce docílit. Ministerstvo financí prakticky už od počátku tvrdilo, že chce podobný systém, jako mají v Chorvatsku. Příliš detailně ale o elektronické evidenci tržeb ministerstvo nehovořilo. Bylo jen zveřejněno, že by pokladny obchodníků byly napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady. Transakce ze všech pokladních terminálů by se pak zapisovaly do centrálního úložiště dat na ministerstvu financí.
Čtěte také: Registrační pokladny budeme mít nejdřív za tři roky. Budou ale chytřejší
Na systému se budou podílet i podnikatelé
Nyní ministerstvo zveřejnilo další své představy, které se s elektronickou evidencí pojí. Na konkrétní podobě elektronické evidence tržeb, respektive příslušného zákona, se ministerstvo rozhodlo spolupracovat s podnikatelskými asociacemi. Minulý týden došlo k prvnímu setkání zástupců ministerstva a podnikatelské veřejnosti. Panelové diskuze na téma elektronické evidence tržeb se zúčastnili zástupci Ministerstva financí ČR, Finanční správy ČR, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Hospodářské komory ČR (HK ČR), velkých obchodních řetězců i středních a malých podnikatelů. Jsme v procesu přemýšlení a potřebujeme zpětnou vazbu, abychom dokázali postihnout všechny aspekty a rizika, správně předem nastavit parametry celého systému tak, aby nám přinášel požadovaný efekt a zároveň nezatížil podnikatele tam, kde to není nutné,
uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.
Právě Simona Hornochová představila během setkání stávající plány a návrhy ministerstva. Co se týče rozsahu systému, počítá se s následujícím:
- Tržby (příjmy) povinných subjektů realizované v hotovosti
- Povinné subjekty = podnikající fyzické osoby a právnické
osoby přijímající platby v hotovosti - Platba v hotovosti = platba jiným způsobem než bankovním
převodem, tj. hotovost, platební karty, stravenky, šeky,…. - Vztahuje se i na transakce mezi podnikateli
Celý systém by měl podle Hornochové probíhat takto:
- Podnikatel zašle datovou zprávu o transakci finanční správě
- Ze systému finanční správy je zasláno potvrzení o přijetí s unikátním kódem účtenky
- Podnikatel vytiskne účtenku (včetně potvrzovacího kódu)
- Zákazník má povinnost převzít účtenku
- Evidenci dané tržby si zákazník může ověřit prostřednictvím webové aplikace
finanční správy
Elektronická evidence tržeb poběží primárně na online bázi. Pouze v případě výpadku spojení se serverem finančních správ bude umožněno následné zaevidování tržby. Finanční úřady by též měly moci dovolit malým podnikatelům, kteří nemají možnost připojení k internetu, náhradní off-line řešení.
Jak uvedla dále Hornochová, ministerstvo aktuálně zvažuje rozsah údajů, které by finanční úřady od podnikatelů dostávaly. Minimálně půjde o tyto údaje:
- identifikace subjektu
- datum a čas transakce
- celková tržba
- základy DPH a částky DPH dle sazeb
- identifikace provozovny a pokladního místa
- číslo účtenky
Ohledně celého systému samozřejmě zůstává celá řada nevyřešených otázek. Jedná se například o definici obsahu účtenky, registraci do systému – registraci provozovny vs. registraci jednotlivých pokladních míst nebo o technickou podporu ze strany finančních úřadů. Samostatnou otázkou jsou pak e-shopy a různé mobilní provozovny.
Podnikatelé systém podpoří, pokud jim nezpůsobí extra náklady
Diskuze s podnikateli z minulého týdne rovněž podle ministerstva ukázala, že většina účastníků z řad podnikatelů elektronickou evidenci tržeb podporuje. Vesměs ale zástupci podnikatelů jedním dechem dodávají, že systém nesmí příliš zatížit firmy a způsobit jim nějaké vysoké náklady. Dlouhodobě podporujeme elektronizaci dokumentů mezi byznysem a státní správou, ovšem připomínáme a doufáme, že zmíněná elektronizace nepůjde ruku v ruce s extra náklady, které by pro některé podnikatele, zejména ty malé, mohly být problematické. Dále v rámci diskutovaného považujeme za důležité následující – garanci ochrany osobních údajů a kompatibilitu i na globální úrovni,
komentoval prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.
Ačkoli si podnikatelé systém elektronické evidence tržeb dokáží představit v praxi, někteří z nich se domnívají, že k jeho zavedení jen tak nedojde. Tento model, který nikoho zásadně nezatíží a přispěje ke snížení podvodů, je v určité podobě akceptovatelný. Přesto si troufám tvrdit, že jej budeme v našem prostředí zavádět deset let,
řekl například v rozhovoru pro server Podnikatel.cz Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.