Vlákno názorů k článku Jak je to s autorskými právy u díla vytvořeného zaměstnanci? od loku - "Právem na nedotknutelnost díla je myšleno, že bez...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 7. 2017 10:24

    loku (neregistrovaný)

    "Právem na nedotknutelnost díla je myšleno, že bez svolení autora nemůže nikdo do díla zasahovat (např. zařadit je do souborného díla, spojit s jiným dílem, změnit, zpracovat apod.)"

    To mi nějak není jasné. Je úplně běžné, že jeden zaměstnanec naprogramuje program a jiní zaměstnanci ten program opravují nebo vylepšují. Znamená to tedy, že ostatní lidé ten program upravovat nesmí bez svolení toho programátora, co ho naprogramoval původně?

  • 11. 7. 2017 14:20

    gp (neregistrovaný)

    Ano, bez svolení autora se zasahovat nesmí.

    Ovšem vykonává-li zaměstnavatel majetková práva ("prodává" ho dál), má se za to, že autor svolení zasahovat do díla dal. Čili když si od zaměstnavatele vezmu prachy, že mu to napíšu a je zjevné, že on můj program bude prodávat, zároveň tím dávám najevo, že mi nevadí, aby můj program měnil. Pokud by mi to dodatečně vadit začalo, můžu se svého práva na nezasahování do díla domáhat soudně.

  • 12. 7. 2017 9:40

    skunkos (neregistrovaný)

    Toto rozhodně NENÍ pravda.

    "má se za to, že autor svolení zasahovat do díla dal" nemá a u každého soudu byste nejspíš prohrál. Každý zdrojový kód programu by měl být opatřen licencí, která zdrojový kód schraňuje, toto není "licence", za kterou je program následně distribuován.

    Licence pro užívání programu není to samo jako licence zdrojového kódu programu.

    Je to asi jako kdybyste si koupil auto. Máte licenci na provozování toho auta, ale už je zakázáno provádět určitě změny na autě, jako měnit určitým způsobem programovou jednotku auta atp. Udělat to můžete, ale autor vozu s tím určitě nesouhlasí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).