Jak je to s žádostí o kompenzační bonus u spolupracujících osob?

17. 3. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Jak je to s žádostí o kompenzační bonus u spolupracujících osob a jakým způsobem otestuji nárok vzniku na kompenzační bonus?

Podnikatelé často využívají jako nástroj daňové optimalizace institutu spolupracující osoby, která je upravena v zákoně o daních z příjmů. Podnikatel tak může v rámci institutu spolupracující osoby převzít ze svého základu daně, tj. zdanit u jiné osoby, určitý podíl příjmů a výdajů, a to v souladu se zákonem o daních z příjmů. Za spolupracující osobu je považován například manžel nebo osoba žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti.

Kompenzační bonus 2021 a spolupracující osoby

V důsledku aktuálních opatření vlády vyšel koncem února nový zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2021. Subjektem kompenzačního bonusu může být jednak osoba samostatně výdělečně činná definovaná v zákoně o důchodovém pojištění, ale i spolupracující osoby. Finanční správa pak na svých webových stránkách uvedla nejčastější dotazy a odpovědi, kde mimo jiné řeší problematiku spolupracujících osob.

Jak posoudím nárok na kompenzační bonus?

Významně dotčená činnost

Stejně tak jako OSVČ je i spolupracující osoba povinna testovat základní kritéria pro posouzení nároku na kompenzační bonus. O základním schématu provádění testování jsme psali zde.  První z podmínek, kterou je zapotřebí testovat, je významně dotčená činnost.

Vzhledem k tomu, že na spolupracující osobu se jen převádí určitý podíl příjmů a výdajů a tato osoba sama nevystavuje žádné doklady, posuzuje se významně dotčená činnost u hlavní OSVČ, která své příjmy rozděluje. Bude-li tato podmínka u hlavní OSVČ splněna, bude považována za splněnou i u spolupracující osoby.  

Majorita příjmu

V dalším kroku je nutné posoudit majoritní příjem. Na stránkách finanční správy je uvedeno, že „předmětem kompenzačního bonusu u OSVČ je výkon činnosti pouze, pokud se jedná o subjekt, u něhož převažující část příjmů ve srovnávacím období (dle § 6 odst. 4 ZoKB je možno jako srovnávací období použít též rozhodné období, tj. období od 1. 6. 2020 do 30. 9. 2020) bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností, přitom se zohlední pouze příjmy dle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů“. 

Je proto zapotřebí, aby hlavní OSVČ a spolupracující osoba zjistila své příjmy za srovnávací nebo rozhodné období z dotčené činnosti. Majorita příjmu se posuzuje v poměru, ve kterém bylo nebo bude rozdělováno na spolupracující osobu. Finanční správa však upozorňuje, že při testování podmínky majoritního příjmu se použijí veškeré příjmy srovnávacího období dle § 7 zákona o daních z příjmů plynoucí ze zasažené činnosti/činností a nejen příjmy odpovídající tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb, jako je tomu v případě testu významně dotčené činnosti. Pokud byste tedy měli i jiné příjmy dle § 7 zákona o daních z příjmů, např. prodej majetku zařazeného v obchodním majetku, museli byste je do tohoto testu započítat.“

MM 25 baliček

Další podmínky ke splnění

Poslední kritérium testování nároku na kompenzační bonus je podmínka, že výše kompenzačního bonusu za bonusové období nesmí překročit rozdíl průměrné měsíční výše příjmů, a to z prodeje výrobků, zboží a služeb ze všech významně dotčených činností ve srovnávacím období a výše příjmů odpovídající tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb ze všech významně dotčených činností ve srovnávaném období.

Spolupracující osoba však musí také testovat podmínky vylučující vznik nároku na kompenzační bonus a další procesní podmínky.

Autor článku

Lenka je redaktorkou Podnikatel.cz a daňovou poradkyní. Autorsky i profesně se proto věnuje účetnictví a daním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).