Jak je to se zdravotním pojištěním u studentů, kteří skončili školu?

11. 7. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Složili jste v květnu maturitní zkoušku a nevíte, jak je to s platbou zdravotního pojištění?

Po úspěšném ukončení studia na střední škole za vás bude stát platit pojistné minimálně do konce období školního vyučování, to znamená do 30. června.

Co se dozvíte v článku
  1. Studia už bylo dost? 
  2. Neúspěšná maturita? 
  3. Kolik bych platil/la? 
  4. Budete dál studovat? 
  5. Co je důležité ještě znát? 
  6. Jak ohlášení provést?

Tato výhoda vyplývá ze skutečnosti, že z pohledu veřejného zdravotního pojištění patříte do kategorie státních pojištěnců, a tak tomu bude, dokud vám bude náležet status nezaopatřeného dítěte. Problematiku nezaopatřenosti podrobně rozebírá zákon o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb

Studia už bylo dost? 

Rozhodli jste se v dalším studiu nepokračovat? Pak můžete být státními pojištěnci až do konce letních prázdnin, letos až do 3. září. Ovšem je třeba dodržet následující podmínku. Můžete sice vykonávat výdělečnou činnost (brigádu, zaměstnání), ale ne po celý kalendářní měsíc, pouze po jeho část. 

Neúspěšná maturita? 

Co když se vám maturita nezdařila a vy čekáte na opravný zářijový termín? Vaše nezaopatřenost končí v den neúspěšné maturitní zkoušky. Tzn. že od následujícího kalendářního měsíce jste povinni si hradit pojistné na zdravotní pojištění. Vyhnout se této povinnosti můžete včasnou registrací na úřadu práce do databáze uchazečů o zaměstnání, za ně totiž pojistné na zdravotní pojištění také hradí stát. 

Jaké doklady potřebujete pro evidenci na pracáku, abyste dostali podporu? Přečtěte si také:

Jaké doklady potřebujete pro evidenci na pracáku, abyste dostali podporu?

Kolik bych platil/la? 

Pokud nebudete zaměstnáni, zaplatíte 2336 Kč měsíčně. Proč zrovna tuto částku? Sazba pojistného na zdravotní pojištění činí 13,5 % a je jednotná pro všechny. Rozdíl mezi jednotlivými pojištěnci je dán vyměřovacím základem, který je třeba touto částkou vynásobit. Pokud nejste zaměstnáni a ani nepodnikáte, spadáte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů a vaším měsíčním vyměřovacím základem je ze zákona aktuální minimální mzda. Její výše pro rok 2023 činí 17 300 Kč. 

Ještě jedna důležitá věc. Kalendářní měsíc je vnímán z hlediska pojištění jako celek. To v praxi znamená – pokud – byť jeden jediný den v daném měsíci spadáte do kategorie státních pojištěnců – tak tento měsíc máte zabezpečen ze strany státu. Pojistné byste hradili až za měsíc následující.

Budete dál studovat? 

Pokud budete po prázdninách pokračovat v dalším studiu v České republice na vyšší odborné škole nebo vysoké škole v denní formě, pak zůstáváte nezaopatřeným dítětem i nadále. To znamená, že přes prázdniny a po dobu bezprostředně navazujícího dalšího studia (nejdéle do dne 26. narozenin) za vás  odvádí pojistné stát. 

Pokud byste odešli studovat do zahraničí, je třeba si na MŠMT vyžádat potvrzení, že dané studium uznává za rovnocenné studiu u nás. Obdobné vyjádření MŠMT je třeba i v případě studia v ČR na škole, která je zřízena podle právních předpisů cizího státu a spadá do zahraniční školské soustavy, ne do naší. 

Bezprostředním pokračováním se rozumí nástup na další školu v září nebo říjnu daného roku, případně v listopadu (pokud má škola zápis až v listopadu). 

Co je důležité ještě znát? 

Školy nejsou povinné nahlašovat své nové studenty zdravotním pojišťovnám. Student se pak může velice snadno stát z pohledu pojišťovny neplatičem. Oznamovací povinnost totiž leží ze zákona právě na pojištěnci, tj. v našem případě na studentovi. Ten by měl předložit své zdravotní pojišťovně potvrzení o studiu, aby ho i nadále evidovala jako státního pojištěnce. Podrobnosti řeší zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění

Pokračování ve studiu musí student oznámit zdravotní pojišťovně nejpozději během září. Většina vysokých škol mívá zápisy až v říjnu. V tom případě nahlašuje tuto skutečnost pojišťovně také nejpozději v září. Může předložit rozhodnutí o přijetí.

Nezapomeňte, že pokud přerušíte studium, běží 8denní ohlašovací lhůta pro oznámení této skutečnosti zdravotní pojišťovně. Totéž platí i pro znovuzahájení studia. 

Jak ohlášení provést?

Je to jednoduché. Možností je několik. Například můžete zajít na přepážku zdravotní pojišťovny osobně nebo oznámení učinit prostřednictvím vaší datové schránky, máte-li ji zřízenou, samozřejmě můžete poštou poslat i klasický doporučený dopis anebo v neposlední řadě použijete online portál vaší pojišťovny.

Pokud ve studiu nepokračujete, podáváte „Oznámení o ukončení zařazení mezi státní pojištěnce“. V případě, že si budete hradit pojistné sami, oznámení o zařazení mezi osoby bez zdanitelných příjmů provedete tak, že vyplníte formulář „Přihláška a evidenční list pojištěnce“, který si stáhnete z webových stránek vaší pojišťovny. Můžete využít také webový formulář. Zaškrtnete kategorii „Plátcem pojistného je pojištěnec – OBZP“ a vyplníte způsob platby pojistného. 

skoleni_8_1

V případě dalšího studia se postupuje obdobně. Opět využijete formulář „Přihláška a evidenční list pojištěnce“ a k němu doložíte potvrzení o studiu nebo ohlášení provedete prostřednictvím webového formuláře „Přihlášení mezi pojištěnce, za které platí pojistné stát“. 

Nezapomeňte, že pojišťovna může za nesplnění oznamovací povinnosti udělit pokutu až do výše 10 000 Kč.

Autor článku

Autorka je externí redaktorkou serveru Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).