Spropitné neboli dýško je třeba za určitých okolností danit a také za určitých okolností spadá pod elektronickou evidenci tržeb. Připomeňte si v článku Jak na spropitné v souladu se zákonem.
Stejně jako u daně z příjmů a EET záleží na určitých okolnostech, nejinak tomu je u daně z přidané hodnoty.
Jak potvrdila serveru Podnikatel.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová, záleží na tom, zda se jedná o spropitné za úplatu, či nikoliv.
Spropitné nevstupuje do základu daně z přidané hodnoty, pokud není splněno kritérium přímého vztahu mezi plněním a protiplněním (spropitné není sjednáno), např. poskytovatel restaurační služby je schopen poskytovat služby i bez přijetí spropitného. Spropitné nenaplňuje přímý vztah k poskytovanému plnění a nebude tedy v souladu se zákonem o DPH zahrnuto do základu daně.
Spropitné vstupuje do základu daně z přidané hodnoty, pokud je poskytovatelem služby vyžadováno k ceně poskytnuté služby, je uvedeno na jídelním lístku, je samostatně dohodnuto, např. poplatek za stolování (couvert) aj. Spropitné naplňuje přímý vztah k poskytnutému plnění a musí být tedy v souladu se zákonem o DPH zahrnuto do základu daně.