Pokud jsem správně pochopil systém, tak spolu s podáním žádosti o prominutí úroků z prodlení musí člověk zaplatit státní poplatek 1000 Kč. Pokud tedy úrok naběhl do této výše, což se asi týká většiny lidí, kteří "jenom" udělali nějakou chybu, nemá smysl žádost podávat a úrok zaplatit, protože poplatek by vrácený úrok zcela zkonzumoval.
A ti, kterým naběhly úroky v desetitisících, tak to budou ti delikventi, kteří daně stejně neplatí, schovávají se za bílé koně a eseróčka a žádný úrok ani odpouštět nepotřebují.
Jinak je to děsné. Když udělá chybu člověk, hned ho otravují, korespondují, pokutují, vyvěšují na pranýř, zveřejňují na černých listinách. Ale když udělá chybu úředník, vymluví se na nepřehledný zákon :-( Člověk celou noc nespí, potí se a horlivě přemýšlí, co že udělal za chybu, vždyť přece investoval tolik peněz a času do daňových poradců a přípravy přiznání... Co takhle vybafnout na úředníka požadavek náhrady škody za ztracený čas a duševní útrapy?
přiznání se sice podává elektronicky, avšak na úřadě se stejně tiskne a zpracovává v papírově podobě
Uzasny postreh :-) Pro vsechny priznivce komplikovanych a stale se menicich elektronickych podani.
Muze pak urad vysvetlit, proc nechce prijimat podani pres Datove schranky, tvrdici ze pres EPO projde validacemi, kdyz se to nakonec stejne vytiskne a validuje jak podane na papire ?
V EPO projde validacemi ohledně výpočtů a souvislostí. Pokud ale je problém v nesprávném zařazení příjmu, jako v tomto případě bylo/nebylo, to žádné EPO nemůže zkontrolovat.
A je docela možné, že tisknou jen ta přiznání, kde je nějaká nesrovnalost - pak nad tím papírem můžou problém řešit, psát poznámky nebo co.