A jak by bylo posouzeno, když by se manželka stala v podstatě dodavatelem manžela? Tedy, např., manžel s manželkou realizují výdělek 1,5 mil., který je evidován na manželovu živnost. Manžel převede 1 mil. na manželku. Sám uplatní "reálné" (tj., nikoliv paušální) výdaje ve výši 1 mil. (v podstatě by mohl uplatnit i vyšší reálné výdaje, pokud jsou..). Manželka uplatní 60% výdajový paušál. Tedy, primární otázkou je, zda může být částka odeslaná manželce považována za výdaje.
Myšlenku fakturace mezi manžely nelze podle rozsudků Nejvyššího správního soudu mávnutím proutku zamítnout. Rozsudek soudu čj. 8 Afs 64/2005-66 připouští takovouto variantu podnikání manželů s možností vzájemné fakturace.
Problémem fakturace mezi manžely se zabývá např. rozsudek čj. 8 Afs 64/2005–66, který připouští takovouto variantu podnikání manželů s možností vzájemné fakturace. Společné jmění by pak nemělo být na závadu, podstatnější pro daňové řízení bude prokázání a obhájení obchodního vztahu. Podle Nejvyššího správního soudu musí jít o reálný vztah dvou podnikatelů a tomu musí odpovídat i náplň jejich podnikatelské činnosti.
Manželka má zcela jistě více svých obchodních vztahů, nejenom ten se svým manželem. A také disponuje majetkem potřebným pro svoji podnikatelskou činnost, její činnost vykazuje prvky samostatného podnikání.
Výše uvedený rozsudek považuje za neopodstatněné vylučovat bez dalšího možnost vzájemné fakturace v případech, kdy se nejedná o spolupráci na podnikání jednoho z nich.
Při stanovení výše paušálních výdajů je třeba respektovat druh vykonávané činnosti a s ním i dané maximální částky paušálních výdajů pro tyto činnosti. Maximální výše paušálních výdajů je zohledňována až po rozdělení příjmů, tedy pro každého společníka samostatně. Maximální výše paušálních výdajů tak může být použita dvakrát, nikoliv pouze jednou, což je velká výhoda NEROZUMIM, VYSVETLI NEKDO?
Pokud je člověk schopen rozdělit své příjmy do dvou paušálních skupin, např 60% paušál a 80% paušál, pak se na každou zvlášť vztahuje strop 1M.
Pokud byste byl tedy řemeslník, uplatňoval 80% paušál a zároveň dělal práce, které jde zařadit do volných živností (což by neměl být problém) a dosahoval celkového příjmu 1,5M, můžete vykázat 1M na řemeslnou činnost a 0,5M na volnou a strop 1M se vás "nedotkne".
Budete danit (základ daně):
1M*0,2 + 0,5M*0,4 = 0,4M
namísto:
1M*0,2 + 0,5M = 0,7M
původně bez stropů:
1,5M*0,2 = 0,3M