"Za dodatečné přihlášení dalšího oboru zaplatíte 500 Kč." Správně má být "za další živnost". Rozšíření oborů u živnosti volné je zpoplatněno 100 Kč, momentálně je ale v zákoně osvobození od tohoto poplatku.
A 1000 korun se vybírá za vstup do podnikání.
Co se týče "Všeználků", tak to jsou téměř všechny právnické osoby vyřizující si živnost volnou v Praze nebo na magistrátech.
Jeste doplnim, vsechny volne zivnosti registrovane pred novelou zakona se s jeji novelou (= sjednoceni do jedne volne zivnosti) automaticky staly vonou zivnosti dle teto definice v tzv. "plnem rozsahu" => zivnostnici jsou opravneni vykonavat zivnost v jakemkoli z vyjmenovanych oboru, aniz by to museli nekde ohlasovat (je to tak doslova uvedeno v one novele).
Zaroven by novopoceny zivnostnik byl samo proti sobe, kdyby zivnost nenahlasil obdobne => ohlasuje volnou zivnost v "plnem rozsahu". To nema nic spolecneho s duveryhodnosti, to je jen protiopatreni kvuli birokratum.
Budouci klientele je pak naprosto sumafuk co ma dotycny napsano v zivnostenskem opravneni.
Ad vzajemna komunikace, pokud to funguje dosud jako v tom slavnem roce 2006, tak to funguje tak, ze ourada na zivnostekskem urade okopiruje Nkrat zadost o zivnostenske opravneni a rozesila to dalsim ouradum na jinych ouradech. Misto aby jim to spadlo rovnou do databaze tak to pak prepisujou ...
Dalsi pitomost je trvaly prikaz k uhrade zaloh. To vyjde podnikatele v CR ve finale pekne draho, protoze zaplati nejen samotnou platbu, ale v prumeru 3x rocne zmenu toho trvalelo prikazu.
Správní poplatky a výkon jejich správy upravuje zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, v položce 24 takto:
Ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání Kč 1 000
Další ohlášení živnosti Kč 500
Vydání výpisu z živnostenského rejstříku po provedení oznámené
změny Kč 100 ......
Předmětem poplatku není
1. Vydání prvního výpisu ze živnostenského rejstříku po provedení zápisu podnikatele do živnostenského rejstříku.
2. Změna podmínek provozování podnikatelské činnosti provedená správním úřadem z vlastního podnětu.
3. Schválení odpovědného zástupce, je-li provedeno současně s rozhodnutím o udělení koncese.
4. Změna uvedená v písmenech e) a g), navazuje-li na změnu již provedenou v obchodním rejstříku.
5. Změna oboru činnosti v rámci živnosti volné.
"Postačí, když nahlásí živnostenskému úřadu, pro které obory z živnosti volné se rozhodl. "
Osobně jsem dostal na živnostenském oboru zcela jiné informace. Volná živnost znamená, že člověk může provozovat JAKOUKOLIV činnost ze seznamu volných činností. To, co si při registraci zvolí má jen statistické důvody aby "stát" věděl v jakých oborech se podniká. Pokud se ale rozhodnete rozšířit svou činnost na další obor který je v seznamu volných činností tak nic nikam hlásit nemusíte, stále budete provozovat volnou živnost ke které povolení už máte!
podle § 45 odst. 4 živnostenského zákona je ohlašovatel povinen vymezit předmět podnikání uvedený v ohlášení s dostatečnou určitostí a jednoznačností. U ohlášení živnosti volné ohlašovatel uvede obory činností, které bude v rámci svého podnikání vykonávat. Předmět podnikání živnosti volné musí být ohlášen v souladu s názvem oboru činnosti uvedeným v příloze č. 4 k tomuto zákonu. Předmět podnikání živnosti řemeslné a vázané musí být ohlášen v souladu s přílohami č. 1 a 2 k tomuto zákonu v úplném nebo částečném rozsahu...
Ale máte pravdu v tom, že pokud tak neučiní a podniká v oborech uvedených v příloze 4, nedopouští se žádného správního deliktu, protože neoznámení takové změny není podle živnostenského zákona sankcionovatelné.
Ukládá to § 2a odst. 1 zákona č. 273/1993 Sb., o některých podmínkách výroby, šíření a archivování audiovizuálních děl, o změně a doplnění některých zákonů a některých dalších předpisů a to u oborů - 15 "Výroba, rozmnožování, distribuce, prodej, pronájem zvukových a zvukově obrazových záznamů a výroba nenahraných nosičů údajů a záznamů"
a - 73 "Provozování kulturních, kulturně - vzdělávacích a zábavních za řízení , pořádání kulturních produkcí. zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akci."
Opisy se posílají na Ministerstvo kultury. Takže, když si uvedete všechny obory, jsou mezi nimi i ony dva, a my nemůžeme vědět jestli to opravdu děláte nebo ne, musíme to tam automaticky poslat. A teď s datovými schránkami není nic jednoduššího a rychlejšího. ;-)
MK to předá Ose, Integramu a dalším správcům aut. práv. Dřív se to zasílalo rovnou těm sdružením. Poplatky automaticky platit nemusí, ale brzo jej navštíví jejich agenti a provedou kontrolu. U 15ky se jedná hlavně o tzv výpalné.
Podobně se dělo i u elektroopravářů a prodejen elektro, za to, že mají zapnutá rádia či televizory na prodejnách či dílnách, kde tyto elektrospotřebiče opravují. Nebo u prodejen s PC (opět kvůli výpalnému).