Švarcsystém by neměl být náhradou zaměstnání. Závislá práce má být vykonávána v zaměstnaneckém poměru.
Nicméně stát nesmí mluvit do vzájemného vztahu dvou svéprávných a svobodných občanů, jak si vzájemně určí smluvní vztahy je na jejich svobodné vůli.
Proto považuji zákoník práce a související zaměstnanecké zákony za antisociální normu porušující má občanská práva.
V článku bylo zmíněno sotva 20 % administrativních povinností zaměstnavatele.
Stát své povinnosti téměř v plné míře přesouvá na bedra zaměstnavatele. Stvůra se projevuje ve vší své hrůze. A bude hůř.
Loni k povinnostem zaměstnavatelů přidal hlídat a platit nemocenskou, brzy bude muset bývalý zaměstnavatel vyplácet svému exzaměstnanci podporu v nezaměstnanosti. Za pár let přibude povinnost vyplácet důchod až do zaměstnancovy smrti.
Nejhorší je ale mzdová agenda a úřady. Zaměstnavatel s více zaměstnanci je pod dohledem 14 úřadů (10x ZP, FÚ, ČSSZ, ŽÚ, ÚP). A nové úřady jistě brzy vzniknou. Když ne rozhodnutím vlády ČR, pak rozhodnutím Bruselu. Nějaký ten Úřad pro rovné příležitosti se snad už i připravuje.
Kromě stávajících výkazů, hlášení, oznámení přibude tisíce stran zbytečných lejster, formulářů a nových razítek.
Prorůstání státu a soukromého sektoru (zaměstnavatelů) bude tak intenzivní, že si ani nevšimneme, že za pár let, zde žádný soukromý sektor nebude, ale v lepším případě polosoukromý, přímo napojený na úřady a stát. Bez razítka Úřadu práce nebude moct být přijatý nový zaměstnanec, ani propuštěn stávající, dovolená bude jen na povolení ZP a OSSZ a mzdy se budou určovat podle mzdových tabulek. Nevěříte? Už nyní v menší míře tyto povinnosti existují.
Tady se stale mluvi o tom, jak je "svarcsystem" spatny a ma financni vyhody. Nevim jestli jsem sam, ale OSVC jsem se stal hlavne proto, abych uz nikdy nemusel byt zamestnan. Bez ohledu na to, ze je to pro me treba i financne mene vyhodne. Nevim jak velkou castkou by muselo byt vykompezovano, ze mi nekdo urcuje 5/7 zivota co mam a nemam delat, aniz to ma mnohdy nejaky prakticky vysledek. Stejne tak pojmy "dovolena" me prijdou zcela potupne. Proc bych se mel nekoho dovolovat, ze nemam zrovna naladu nic delat ? To je snad muj problem, ze pak nic nevydelam.
Jenze soudruh si rekl, ze tohle je vlastne okradani poctive pracujicich. Takze treba v takovem oboru IT, kdyz "bezny zamestnanec" neni schopen neco specialniho vyresit, nebo to vyresi tak blbe ze je z toho prusvih a je treba to rychle zachranit, muze byt konzultace ci pomoc s projektem hodnocena jako "svarcsystem". A jak se to ma asi jinak delat ? Takovy konzultant se nikdy nenecha zamestnat, protoze by tim prisel o moznost pracovat na vice vecech soucasne, ridit si svuj cas a hlavne mit moznost se dale rozvijet (coz sama povaha zamestnani prakticky vylucuje). Dejte uz s tim pokoj a nechte kazdeho vydelavat penize tak, jak umi.
Rozumím tomu dobře, že když jsem uzavřela smlouvu jako živnostník se zaměstnavatelem, je tato smlouva neplatná, protože šlo o protiprávní jednání? Ráda bych totiž ukončila tento pracovní vztah, ale ve smlouvě na dobu určitou jsou sankce za neodpracovaný každý den do ukončení smlouvy. V době podpisu jsem na výběr moc neměla, tak jsem do toho šla a teď si nadávám. Díky za odpověď
Poku vim (laik), tak v pripade smluv v rezimu "Švarcsystém" se zasadne neurcuje zadna pracovni doba a to prave proto, ze to je naprosto zrejma indicie pro kontrolni organy. Vetsina takovych smluv je o tom, ze dotycny musi neco zajistovat a z pohledu smlouvy je jedno, jestli to zajistuje valeje se v posteli nebo dochazkou na misto.
Jinak Švarcsystém nejen setri mzdove naklady, on je vyhodny co se penez tyce oboustrane. "Zamestnavatel" zaplati "zamestnanci" vice, ale stale mene nez plat zamestnance s odvody, no a "zamestnanec" si pro zmenu muze dat do nakladu veci/sluzby, ktere by jinak platil z jiz zdanene mzdy (ale ono to z toho co jsem videl stejne v 80% vyjde lip danit na % a jako bonus k tomu je, ze neni vlastne co kontrolovat).