Švarcsystém by neměl být náhradou zaměstnání. Závislá práce má být vykonávána v zaměstnaneckém poměru.
Nicméně stát nesmí mluvit do vzájemného vztahu dvou svéprávných a svobodných občanů, jak si vzájemně určí smluvní vztahy je na jejich svobodné vůli.
Proto považuji zákoník práce a související zaměstnanecké zákony za antisociální normu porušující má občanská práva.
V článku bylo zmíněno sotva 20 % administrativních povinností zaměstnavatele.
Stát své povinnosti téměř v plné míře přesouvá na bedra zaměstnavatele. Stvůra se projevuje ve vší své hrůze. A bude hůř.
Loni k povinnostem zaměstnavatelů přidal hlídat a platit nemocenskou, brzy bude muset bývalý zaměstnavatel vyplácet svému exzaměstnanci podporu v nezaměstnanosti. Za pár let přibude povinnost vyplácet důchod až do zaměstnancovy smrti.
Nejhorší je ale mzdová agenda a úřady. Zaměstnavatel s více zaměstnanci je pod dohledem 14 úřadů (10x ZP, FÚ, ČSSZ, ŽÚ, ÚP). A nové úřady jistě brzy vzniknou. Když ne rozhodnutím vlády ČR, pak rozhodnutím Bruselu. Nějaký ten Úřad pro rovné příležitosti se snad už i připravuje.
Kromě stávajících výkazů, hlášení, oznámení přibude tisíce stran zbytečných lejster, formulářů a nových razítek.
Prorůstání státu a soukromého sektoru (zaměstnavatelů) bude tak intenzivní, že si ani nevšimneme, že za pár let, zde žádný soukromý sektor nebude, ale v lepším případě polosoukromý, přímo napojený na úřady a stát. Bez razítka Úřadu práce nebude moct být přijatý nový zaměstnanec, ani propuštěn stávající, dovolená bude jen na povolení ZP a OSSZ a mzdy se budou určovat podle mzdových tabulek. Nevěříte? Už nyní v menší míře tyto povinnosti existují.