Vlákno názorů k článku Jak probíhají karuselové podvody a co dělat, abyste se do žádného nepřipletli od Pavell+ - Tento problém by se dal vyřešit naprosto jednoduše....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 7. 2016 14:41

    Pavell+ (neregistrovaný)

    Tento problém by se dal vyřešit naprosto jednoduše. Firmy si mezi sebou prodávají bez DPH i v ČR a žádná DPH se nevrací.

  • 30. 7. 2016 23:05

    jezevec (neregistrovaný)

    tento systém tady byl v dobách temna a ještě pár roků po něm.
    to by ovšem už neplatil dph vůbec nikdo ...

  • 31. 7. 2016 9:20

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    Proč? FÚ by kontroloval odvedené DPH z prodejů koncovým zákazníkům. Na základě daňových přiznání by se zjistil rozdíl mezi nákupem mezi firmami, prodalo by se firmám více, než by firmy nakoupily, takže by byl přesný přehled o tom, kolik uniká, bez dalších nákladů na administrativu. Pouhý tisíc kontrol by poskytl dostatečné údaje k rozšifrování firem, které podvádějí.

  • 31. 7. 2016 15:49

    jezevec (neregistrovaný)

    proč? elementary, dear watson.
    protože pokud firmy mezi sebou prodávají bez dph, dph platí jen zákazník neplátce dph. takže:
    1) firma A vytěží železnou rudu a prodá firmě B. firma B nakoupí železnou rudu, vyrobí železo, odečte dph na vstupu proti dph na vstupu, a odvede daň z přidané hodnoty. železo koupí firma C, vyrobí z něj plech, prodá firmě D, a opět odvede daň z hodnoty kterou přidala. firma D z plechu vyrobí blatník a prodá formě E, a znova odvede daň z hodnoty kterou přidala. a tak dále až po výrobce auta, pak prodejnu, tak třeba autopůjčovnu atd, celý řetězec odvádí daň z hodnoty kterou svou činností přidaly, zkráceně odvádí dph. kdyby si mezi sebou přidanou hodnotu nevyčíslovaly a neúčtovaly, stát ztratí většinu příjmú z dph.
    a kdyby na konci figuroval nějaký, třeba i fiktivní exportér, který by nemusel ani nic dělat jen by zboží fiktivně vyvezl a prodal ho pod rukou, neplatil by dph vůbec nikdo.
    2) největší voser s dph je prokazování účelnosti a uměřenosti vynaložených nákladů. na svou činnost si můžete zaúčtovat náklady a odečíst dph - na spoustu věcí ale nikoliv, i když je firma potřebuje. takže například když firma=hotel nakupuje paletu žrádla a chlastu, jistě je to její náklad na činnost a může si odečíst dph - ale když tutéž paletu žrádla a chlastu nakupuje firma na mejdan svých zaměstnanců, uznatelný náklad to není a dph si odečíst nemůže. takže opět - kdyby si firmy plátci sph mezi sebou neúčtovaly dph, neplatil, by ho nikdo. 90% populace by si našlo nějakého kamoše plátce dph, na jehož účet by si nakupovali všechno. však se to taky tak dělalo, já tu dobu pamatuju.

  • 31. 7. 2016 16:02

    Pavell+ (neregistrovaný)

    Tu 2 popisujete celkem logicky. Jenže ono je to úplně jedno. Do nákladů můžu dát úplně všecho a DPH stát vrátí. Při kontrole mi FU náklad neuzná a já daň doplatím. To samé pokud bych neoprávněně nakoupil bez DPH.
    No a v 1 připadě by skutečně daň odváděl ten poslední, takže možná jednodužší kontrola.
    Vždy je možné DPH neodvést, ale je hloupé mít možnost nechat si ji neoprávněně vracet.

  • 31. 7. 2016 15:50

    Pavell+ (neregistrovaný)

    Naprosto souhlasím. A pokud by někdo podváděl, pak pouze tím, že daň neodvede, a ne tím, že si nechá administrativně vrátit peníze.
    A ono je také o něco těžší zbozí skutečně prodat a daň neodvést, než vystavovat doklady a zboží si přeprodávat mezi sebou. FU by pak skutečně honil pouze neodvedení daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).