Finanční správa ČR společně s Celní správou ČR dělají kontroly zaměřené na dodržování zákona o evidenci tržeb průběžně po celý rok. Poslední akce se uskutečnila nedávno na tržnici v Praze 9. Její výsledky ale nejsou příliš lichotivé.
Psali jsme o tom v článku Tristní výsledek kontrol EET v Praze: U všech kontrolních nákupů pochybení
Pravomoc úřadům provádět kontrolní nákupy, které mají za cíl odhalit případná pochybení v souvislosti s EET, dává zákon o evidenci tržeb. Úředníci tak mohou prověřovat i plnění dalších zákonných povinností poplatníka.
Kontrolní nákupy nebo monitoring
Postup samotné kontroly se přizpůsobuje konkrétnímu typu kontrolované provozovny. Zda kontrolor provede pouze monitoring nebo i kontrolní nákup, závisí na vyhodnocení konkrétní situace samotným kontrolorem. Kontrolní pracovník v rámci této činnosti zkontroluje, zda mu byla řádně vystavena účtenka a zda byly údaje o tržbě zaslány správci daně.
Čtěte více: Kontroly u #EET dále přitvrzují. Známe nejvyšší „flastr“, který úřady udělily
Průměrný počet kontrol je cca 200 denně a její dobu trvání nelze konkretizovat s ohledem na specifičnost podnikatelského subjektu, u kterého je provedena kontrola,
uvedla už dříve serveru Podnikatel.cz Klára Křehlová z Generálního finančního ředitelství (GFŘ).
Řádným vystavením účtenky je nejen samotná skutečnost, spočívající v tom, že byla účtenka vystavena, ale i to, zda obsahuje všechny zákonem stanovené údaje, které je dle § 20 zákona poplatník povinen na účtence uvádět, a zda tyto údaje odpovídají skutečnému stavu věci. Zároveň kontroloři prověřují údaje o evidované tržbě zaslané správci daně a také ve vztahu k údajům uváděným na účtence.
Psali jsme: Rekordní pokuta u #EET, podnikatel musí zaplatit 270 tisíc Kč za falešné účtenky
Bez zvukových či video záznamů
Základním pravidlem u kontrol v případě EET je nezpůsobit podnikateli žádnou zbytečnou škodu. Kontrolor nesmí v průběhu kontrolního nákupu tajně pořizovat zvukové či video záznamy. Pokud jej pořizuje, musí o tom podnikatele předem uvědomit, což kontrolorům dává za povinnost i daňový řád.
Pokud pověřený pracovník provede kontrolní nákup u zboží, které lze vrátit, od smlouvy odstoupí. Kontrolor by měl odstoupit od smlouvy ihned potom, co může ověřit údaje z kontrolního nákupu. V případě zjednodušeného režimu to může být až po pěti dnech, a to podle pravidel daňového řádu. Pokud se bude však jednat o provedenou službu (například oběd v restauraci nebo ostříhání v kadeřnictví), od které nelze již odstoupit, jdou náklady na vrub finanční správy.