Nějak mi není jasná věta "Výdajem bude nabývací cena (hodnota v okamžiku přijetí daru)". Znamená to, že mohu nakoupit 1 BTC za cenu 100 Kč, ve chvíli, kdy jeho hodnota stoupne na 1000 Kč ho darovat otci (hodnota daru je 1000 Kč) a on ho ihned smění na Koruny, takže má 1000 Kč, nic nevydělal a nikdo z nás neplatí žádnou daň?
Přesně takto jsem ten text také pochopil, ale přijde mi to jako nesmysl. Pak by nikdo nedanil nic.
Koupím dnes 1 bitcoin za 350 tisíc. Manželka také jeden.
Dejme tomu, že za rok bude stát bitcoin 600tis. (250tis zisk na jednom)
Já ten svůj daruji manželce, manželka ten svůj mě. Oba máme nabývací cenu 600tis, oba obratem prodáme za 600tis, takže nedaníme NIC? (pokud to nejde s manželkou, ale jen s otcem či bratrem, tak to udělám s nimi, to je nepodstatné)
Špatně počítáte:
- někdo vám dá věc nebo peníze. Když je příbuzný, darovací daň neplatíte, jinak platíte daň z daru..
- nějakou vlastní věc prodáte a získáte peníze. Stát chce svůj desátek - platíte daň z příjmu FO.. V praxi je potom otázka, jak vám to dokážou, v lepším případě, jak dokážou prodej (virtuální) věci za jinou (virtuální) věc - což je v praxi často nedohledatelné, tak to nikdo neřeší.
Ale pozor, až AB přijde na to, že stát by tak mohl získat další miliardy na školky - prohlásí za zloděje úplně všechny (nejen podnikatele), zavede EEMV ("movitých věcí") a úředníci budou chodit kontrolovat směnu ve (virtuálních) naturáliích :-)
A jste si jist, že příbuzný (manželka, sestra, matka, ...) musí zdanit příjem z prodeje věci, kterou jsem jí před tím daroval?
Když věnuji sestře sbírku mincí, nebo něco nehmotného (fotografii v digitální podobě, vlastní skladbu v MP3, software, ...) a ona to následně prodá, tak to zdaní?
Navíc jsem to z článku pochopil tak, že možná danit má, ale jen rozdíl v ceně mezi okamžikem, kdy to dostala a okamžikem, kdy to prodala. Pokud tedy prodá dar okamžitě, cenový rozdíl neexistuje a pak také nic nedaní.
Jak to tedy je?