Vzal jsem kalkulačku a zkusil porovnat samotný základ sporu - jestli ze stejné částky přispívá do systému větší měrou zaměstnanec nebo živnostník.
Vycházel jsem z částky dvacet tisíc, což není ani málo ani moc, a myslím, že je to celkem reálný příjem (navíc se to lehko počítá).
Po odpočtu daní a takzvaného sociálního a zdravotního pojištění, (všechny strany debaty se shodly na tom, že se ve skutečnosti nejedná o žádné pojištění, ale je to daň, byť se všichni, zuby nehty, snaží tomu slovu vyhnout) zůstane každoročně v peněženkách zaměstnanců 170.666,- Kč, zatímco v peněženkách živnostníků 159.000,- Kč.
Pravda je tedy taková, že do státní pokladny za srovnatelných podmínek víc přispívají živnostníci.
Proč tedy politici a často i ekonomové tvrdí opak?
Při bližším zkoumání jsem zjistil, že politici nikdy nemluví o celkové částce, ale výhradně o dani z příjmu. Na dani z příjmu skutečně zaplatí víc zaměstnanec, konkrétně o 6.934,- Kč ročně.
(na sociálním a zdravotním pojištění ovšem zaplatí víc naopak živnostník, a to konkrétně o 10.200,- a 8.400,- Kč)
Politikům tedy nelze vytýkat, že by přímo lhali. Uvádějí jen některá pečlivě vybraná čísla.
Ale vraťme se zpět k počtům.
Podotýkám, že počítám pouze to, co odvádí zaměstnanec sám( tedy nikoliv to, co za něj odvádí zaměstnavatel, čili v některých případech právě onen živnostník)
Zatímco zaměstnanec v součtu všech položek přispěje ze své hrubé mzdy do státní kasy každoročně částkou 69.334,- Kč, u živnostníka je to 81.000,- Kč, tedy o 11.666,- Kč víc.
To ovšem jen v případě, že se jedná o živnostníka, který pracuje výhradně sám na sebe.
Pokud se jedná o živnostníka, který zaměstnává lidi, je ten rozdíl rázem vyšší o 81.600,- Kč které musí jako zaměstnavatel zaplatit státu, za každého! zaměstnance. A to už je rozdíl opravdu veliký.