No jo, ale kolik skutečných živnostníků má menší náklady než 60 procent z obratu??? Snad jen ten kdo sedí doma u PC, normální živnostník platí nájem v provozovně, energie, auto + benzín + silniční daň (to si do nákladů v případě paušálu nedá), materiál, stroje/nástroje ... často jsou náklady vyšší, ale kvůli zjednodušení byrokracie a strachu z buzerace ze strany FÚ je voleno zdaňování paušálem.
je to osvč ... ale téma kdo je a kdo není živnostník mě opravdu k diskuzi nepřivede, já jsem jasně uvedenými tvrdými daty doložil, že typický skutečný živnostník s provozovnou, který podniká sám na vlastní triko není pro stát z hlediska čistého "vývaru" o nic horší než zaměstnanec s průměrnou mzdou
tak mě ještě napadlo, že v tomto případě je vlastně pro stát mnohem výhodnější živnostník, protože byť sice "zisk" z něj pro stát je srovnatelný se zaměstnancem s průměrnou mzdou, ale tomu zaměstnanci bude muset později vyplácet mnohem vyšší důchod díky "vyšším" sociálním odvodům, které byly za zaměstnance odváděny.
Vychází mi z toho, že pro živnostníka z tohoto případu je lepší vykašlat se na živnost, založit sro, nechat se v něm zaměstnat, na ruku mu zbyde čistého úplně to samé co předtím měl jako živnostník, ale díky jinému přerozdělení odvodů státu bude mít ve stáří mnohem vyšší důchod než by měl kdyby zůstal jako vůl živnostníkem.
Ale to je utopie, stát za desítky let určitě nebude vyplácet důchody adekvátní těm dnešním.