Jak se účtuje o rezervě na splatnou daň z příjmů?

9. 8. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Tvoření rezervy v účetnictví je určeno k pokrytí závazků nebo nákladů, u kterých předpokládáme, že nastanou, a předem známe jejich účel. Jak je to s rezervou na daň z příjmů?

Účetní jednotky jsou povinné vést účetnictví tak, aby výstupy z účetnictví podávaly věrný a poctivý obraz o hospodaření účetní jednotky a její finanční situaci. Aby bylo možné toto dodržet, je zapotřebí účtovat o možných rizikách a ztrátách k datu rozvahového dne a tyto informace promítnout do účetní závěrky.

Zákon o účetnictví definuje rezervy jako nástroj, který slouží „k pokrytí závazků nebo nákladů, jejichž povaha je jasně definovaná a u nichž je k rozvahovému dni buď pravděpodobné, že nastanou, nebo jisté, že nastanou, ale není jistá jejich výše nebo okamžik jejich vzniku“. Při sestavování výkazů pak musí rezerva vyjadřovat nejlepší odhad nákladů nebo části závazku, které budou zapotřebí k jejich vypořádání.

Tvorba rezerv ve vyhlášce k zákonu o účetnictví

Ve vyhlášce k zákonu o účetnictví najdeme bližší úpravu tvorby rezerv na splatnou daň z příjmů. Vyhláška stanovuje: „Rezerva na daň z příjmů se vykazuje v případě, kdy okamžik sestavení účetní závěrky předchází okamžiku řádného vyčíslení daně a zaúčtuje se ve výši předpokládané daně. Účetní jednotka uvede položku „B.2. Rezerva na daň z příjmů“ ve výši vytvořené rezervy snížené o uhrazené zálohy na daň z příjmů, pokud jsou tyto zálohy nižší než předpokládaná daň. Pokud jsou tyto zálohy vyšší nebo rovny předpokládané dani, účetní jednotka položku „B.2. Rezerva na daň z příjmů“ neuvede.“

Vyhláška k zákonu o účetnictví také obsahuje obecné informace o postupu tvorby a použití rezerv, kdy uvádí, že rezervy nesmí mít aktivní zůstatek. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozvahový účet, převádí se zůstatky do dalšího účetního období. Tvorba rezerv také podléhá inventarizaci, kdy je zapotřebí výši vytvořené rezervy ověřit. Více o rezervách jsme psali zdeRezerva na splatnou daň z příjmů se řadí mezi účetní rezervy – jedná se tedy o daňově neúčinný náklad.

Daň z příjmů a zálohy

Daň z příjmů je daň, kterou jsou zatíženy fyzické a právnické osoby, kdy zákonná úprava je zakotvena v zákoně o daních z příjmů. Pro výpočet daně z příjmů se vychází z daňového základu, který se zjistí jako rozdíl mezi výnosy a náklady, příp. příjmy a výdaji, který je dále vynásoben příslušnou sazbou daně. V České republice činí sazba daně z příjmů u fyzických osob 15 %, u právnických osob 19 %.

Pokud je výsledná daňová povinnost vyšší než 30 tis. Kč, musí daňový poplatník platit zálohy pro další zdaňovací období. Pokud byla daňová povinnost nižší než 30 tis. Kč, nevzniká povinnost platit zálohy. V případě, že byla daňová povinnost vyšší než 30 tis. Kč a zároveň menší než 150 tis. Kč, platí se pololetní zálohy ve 40% výši poslední známé daňové povinnosti. Pokud daňová povinnost přesáhla 150 tis. Kč, vzniká kvartální povinnost hrazení záloh, a to ve výši 25 % poslední známé daňové povinnosti.

Interpretace NÚR I-3

Národní účetní rada vydala v návaznosti na upřesnění související s vykazováním rezerv Interpretaci I-3, která se zabývá rezervami na splatnou daň a zodpovídá následující tři otázky:

  • Kde má být vykázán závazek z titulu odhadu splatné daně a jaké je povahy?
  • Má se vykazovat odhad splatné daně ve výsledovce v plné výši?
  • Lze odhad splatné daně kompenzovat v rozvaze s případnými zaplacenými zálohami na daň z příjmů?

V Interpretaci NÚR je potom uvedeno, že odhad splatné daně se tváří jako dohadná položka, ale ze zákona o účetnictví a ostatních předpisů vztahujících se k tomuto zákonu definují odhad splatné daně za budoucí závazek – rezervu.

Pakliže účetní jednotka odhadne výši splatné daně z příjmů, bude tato částka zaúčtována v nákladech v plné výši. Vykázáním úplné tvorby rezervy na daň z příjmů umožní zjistit očekávaný disponibilní hospodářský výsledek po zdanění.

V případě, že by v průběhu účetního období platila účetní jednotka zálohy na daň z příjmů, musí se tyto zálohy zohlednit při výpočtu rezervy na splatnou daň a rezerva se vykáže jen ve výši předpokládaného doplatku na dani. Pokud by nastala situace, že bylo na zálohách zaplaceno více, než je předpokládaná daňová povinnost, vykáže se rezerva na daň z příjmů v předpokládané výši splatné daně a očekávaný přeplatek se vykáže jako pohledávka.

K doplatku na dani se vyjadřuje NÚR jednoznačně. V případě, že se rezervy tvoří na budoucí očekávané výdaje, tak v případě rezervy na splatnou daň z příjmů je zapotřebí ponížit tuto rezervu o již zaplacené zálohy. Výdaj totiž nepředstavuje celkovou očekávanou daňovou povinnost, ale jen doplatek daně.

Informace o tvoření rezervy na splatnou daň a o výši zaplacených záloh se uvádí v příloze k účetní závěrce.

Autor článku

Lenka je redaktorkou Podnikatel.cz a daňovou poradkyní. Autorsky i profesně se proto věnuje účetnictví a daním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).