Jak se vyplňuje přiznání k dani z přidané hodnoty?

24. 8. 2023
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Plátci DPH a případně i jiné osoby pravidelně dle zdaňovacího období vyplňují a podávají daňové přiznání. Jaká plnění se do přiznání uvádí a na jakých řádcích?

Plátci daně z přidané hodnoty jsou dle zákona o DPH povinni podávat přiznání. Lhůta pro podání je do 25. dne následujícího měsíce po skončení zdaňovacího období. U plátců, kteří mají zdaňovací období měsíční, je lhůta do 25. dne následujícího kalendářního měsíce. U kvartálních plátců je lhůta do 25. dne po skončení kalendářního čtvrtletí.

Co se dozvíte v článku
  1. Povinnost podávat daňové přiznání
  2. Identifikace poplatníka a údaje o podepisující osobě
  3. Zdanitelná plnění
  4. Ostatní plnění a plnění s místem plnění mimo tuzemsko s nárokem na odpočet daně
  5. Doplňující údaje a nárok na odpočet
  6. Výpočet daně
  7. Co jste se v článku dozvěděli?

Povinnost podávat daňové přiznání

Plátci DPH podávají DPH i v případě, kdy jim za zdaňovací období nevznikla daňová povinnost. V takovém případě se podává „nulové“ daňové přiznání. Lhůta pro podání přiznání koresponduje se lhůtou pro zaplacení daně. 25. dne následujícího měsíce po skončení zdaňovacího období tak musí být jak podané přiznání, tak uhrazena daňová povinnost.

Rozdílné povinnosti mají však identifikované osoby, které v případě, že jim daňová povinnost nevznikla, přiznání nepodávají.

Samotný formulář daňového přiznání je rozdělen do tří oddílů A, B a C, přičemž samotné vykázání přijatých a uskutečněných plnění je uvedeno v oddílu C.

Identifikace poplatníka a údaje o podepisující osobě

V oddílu A vyplňuje plátce daně (popřípadě identifikovaná osoba) základní informace o finančním úřadu, který je místně příslušný pro podání daňového přiznání, a to včetně územního pracoviště. Dále plátce uvede své daňové identifikační číslo a označí typ podávaného přiznání. Na výběr je potom z možností: řádné, dodatečné a opravné. V případě, že se jedná o dodatečné přiznání, musí se uvést také důvody pro jeho podání.

skoleni_8_1

V oddílu A se vyplňuje také zdaňovací období, za které je přiznání podáváno, a to číselným označením kalendářního měsíce, případně vyznačení kalendářního čtvrtletí u čtvrtletních plátců daně, a rok.

V tomto oddíle je také nutné označit, zda přiznání podává plátce daně, identifikovaná osoba, skupina anebo neplátce daně. A v případě „nulového přiznání“ se zaškrtává políčko, že neexistují údaje pro druhou stranu přiznání. Kód zdaňovacího období následujícího roku se vyplňuje pouze v posledním měsíci kalendářního roku.

Autor článku

Lenka je redaktorkou Podnikatel.cz a daňovou poradkyní. Autorsky i profesně se proto věnuje účetnictví a daním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).