Pro spolupráci na krátkou dobu je nejvhodnější Dohoda o provedení práce. Na takovém typu smlouvy mohou, na rozdíl od Dohody o pracovní činnosti, obě dvě strany ušetřit. Nemusí se při ní totiž odvádět zdravotní ani sociální pojištění. A to až do výše výdělku 10 000 korun měsíčně. Odvody jsou nutné až při překročení této hranice.
Čtěte také: Zdravotní pojištění a dohoda o provedení práce
Při překročení částky 5000 korun nebo podpisu Prohlášení k dani je odváděna zálohová daň. Podepsaným daňovým prohlášením si může zaměstnanec uplatnit slevy na dani, případně daňové zvýhodnění. Tedy za podmínky, že nemá ve stejném období podepsáno prohlášení u jiného zaměstnavatele. V případě, kdy je odměna stanovena do 5000 korun a není podepsáno prohlášení k dani, podléhá dohoda 15% srážkové dani.
Nezapomeňte, že:
- Už téměř 2 roky musí být Dohody o provedení práce uzavírány výhradně písemně.
- V dohodě musí být jasně specifikováno, na jakou dobu je sjednávána. Pokud to bude na delší časové období, čítejte s tím, že brigádník smí u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Zákon také ukládá, že maximální délka denní směny činí 12 hodin.
- Poplatníků může podepsat prohlášení k dani a tím si uplatnit daňové slevy. Prohlášení může být na stejné období podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele.
Povinné lékařské prohlídky
Povinnost absolvovat lékařské vyšetření stanovuje zákon o specifických zdravotních službách od dubna letošního roku. Brigádník ho musí podstoupit pokaždé, když se rozhodnete uzavřít s ním dohodu o provedení práce.
Nezáleží na tom, jestli bude vzájemný pracovní vztah trvat půl dne nebo dva týdny. Zaměstnavatel nesmí brigádníkovi přidělit práci, aniž by neměl lékařem potvrzeno, že je tento člověk k jejímu výkonu zdravotně způsobilý. Platí tady stejné zásady jako při klasické vstupní prohlídce do hlavního pracovního poměru. Zákon dokonce požaduje, aby brigádník podstoupil lékařské vyšetření i tehdy, když si ho najímá opakovaně, ale s pauzami.
Čtěte také: Víte, že vstupní lékařské prohlídky u dohod jsou stále povinné?
Důvody k zavedení byly zřejmě bizarní. Asi byla představa, že když bude muset jít pracovník na lékařskou prohlídku, omezí se tím eventuální podvody s fingovanými dohodami o provedení práce. Také je ale možné, že byla představa o lepší ochraně zdraví pracovníků,
vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání Bedřich Danda.
Jenže nikdo zřejmě při přípravě a schvalování takového zákona nepamatoval na to, že brigádníci jsou často potřeba ihned a na obíhání lékařů nemají čas. Čekat často nemůže ani člověk, který práci nabízí. A navíc, zaměstnavatel má povinnost každou takovou lékařskou prohlídku uhradit (pokud se se zaměstnancem písemně nedohodne jinak). Vznikají mu tak další náklady, u kterých předem nezná výši. Oficiální ceníky lékařských vyšetření nejsou stanoveny. V průměru se ceny pohybují od 250 korun výše.
S hloupým nařízením si nikdo starosti nedělá
V tuto chvíli máme informaci, že zákon není bohužel mezi podnikateli příliš dodržován, respektive neposílají pracovníky v případě krátkodobých dohod o provedení práce na lékařské prohlídky,
komentuje stručně současnou praxi Bedřich Danda, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání. Zaměstnavatelé totiž využívají přechodné ustanovení § 98 zákona o specifických zdravotních službách, na základě kterého mohou až do 31. března 2013 postupovat podle původní právní úpravy, která prohlídky u dohod nevyžadovala.
Server Podnikatel.cz znalost zákona prověřil na vánočních trzích na pražském Náměstí Míru. Z deseti oslovených prodávajících byl majitelem obchůdku pouze jeden. Provozovatel stánku s občerstvením Pavel M. o nařízení věděl, protože se jako trhovec pravidelně živí. Přiznal, že občas si brigádníky najímá, ale vždy po nich žádá pouze potravinářský průkaz. Zbylých devět prodávajících bylo na stánku brigádně a ani jeden neměl o zákoně požadujícím lékařskou prohlídku ponětí. Nikde o něm nečetli a především po nich zvláštní lékařské potvrzení nepožadoval zaměstnavatel. V případě prodeje potravin jsme opět slyšeli jen to, že se brigádníci mohou prokázat potravinářským průkazem.
Za porušení zákona o specifických zdravotních službách hrozí zaměstnavateli pokuta až 2 miliony korun. V oblasti vstupních lékařských prohlídek je i ze strany úřadů uznán za příliš odkloněný od reality a připravuje se jeho zmírnění. Chystaná změna zákona o specifických zdravotních službách bude spočívat v zachování povinnosti lékařské prohlídky v případě rizikové práce,
dodává Bedřich Danda, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání. Změna by měla začít platit nejpozději od dubna příštího roku.