Názor k článku Jak správně zdanit příjmy z pronájmu majetku od autorka - Dobrý den, obchodním majetkem se pro účely daně z...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2017 9:04

    autorka

    Dobrý den,

    obchodním majetkem se pro účely daně z příjmů fyzických osob rozumí souhrn majetkových hodnot (věcí, pohledávek a jiných práv a penězi ocenitelných jiných hodnot), které jsou ve vlastnictví poplatníka a o kterých bylo nebo je účtováno anebo jsou nebo byly uvedeny v evidenci majetku a závazků pro účely stanovení základu daně a daně z příjmů (daňová evidence).

    Obchodní majetek je tedy spojen výhradně s příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů, pokud se o něm účtuje, nebo se eviduje v daňové evidenci. Pokud poplatník s příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů uplatňuje výdaje paušální částkou (nevede účetnictví ani daňovou evidenci), obchodní majetek z hlediska daně z příjmů nemá.

    V článku vycházím ze zákona o daních z příjmů, kde jsou v § 7 prvním odstavci vyjmenovány příjmy, které se vždy považují za příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. V následujícím odstavci jsou uvedeny další příjmy, které se rovněž považují za příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Zde je pod písmenem b) "příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku".

    V případě, kdy jde o činnost provozovanou na základě živnostenského oprávnění (pronájem věcí movitých), jedná se právě o příjmy, které již svou povahou spadají pod samostatnou výdělečnou činnost, tedy pod ustanovení § 7 odst. 1 zákona o daních z příjmů.

    Tomuto tématu článek skutečně věnován nebyl. Přesto jsem v textu mírně poupravila větu, že se jedná o jedno ze základních rozlišovacích kritérií....

    S přáním hezkého dne Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).