Dobrý den, měl bych následující poznámku. Docela komplikující patrně bude následné řešení dopadu uplatnění slevy na pojistném na daň z příjmu tohoto zaměstnance. Zvlášť, pokud si pracující důchodce uplatní nárok na slevu následně sám u sociálky. Nechci to moc komplikovat, ale uvažme, že např. sociálka vrátí přeplatek až v následujícím zdaňovacím období.
Dobrý den,
možná jen nerozumím poznámce, ale podle mého názoru tam žádná komplikace není. Příjem se daní ze základu daně, tedy z hrubé mzdy (bez ohledu na případný odvod pojistného). Zde by si jen za splnění ostatních podmínek důchodce požádal o přeplatek pojistného z již zdaněného a zaměstnavatelem vyplaceného příjmu. Obdobně jako si např. již nyní mohou zaměstnanci požádat o vrácení přeplatku na pojistném odvedeném nad maximální vyměřovací základ (při souběhu více výdělečných činností).
Hezký den přeje Dagmar Kučerová
Chtěla bych se zeptat, jestli se bude moci ta sleva na pojistném pro důchodce uplatnit i v případě DPP a odměně nad 10 000 Kč. Děkuji
Dobrý den,
aby mohla být uplatněna sleva, musí vzniknout účast na důchodovém pojištění. V novele zákona se neuvádí, že lze slevu uplatnit pouze u pracovních poměrů. Tedy i v případě dohod, pokud díky zúčtované odměně založí účast na pojištění, bude možné slevu za splnění ostatních podmínek uplatnit.
S přáním příjemného dne Dagmar Kučerová