Příjmy finančních poradců jsou zařazeny v zákoně o daních z příjmů pod příjmy ze samostatné činnosti. Jedná se přitom o příjem z jiného podnikání. Finanční poradci potom mají na výběr, jak budou evidovat a následně zdaňovat své příjmy, a to v rámci paušálních výdajů nebo mohou vést daňovou evidenci.
Co se dozvíte v článku
Co patří mezi příjmy finančních poradců?
Živnostenský zákon stanovuje, že za živnost nejsou mimo jiné považovány činnosti pojišťovacích zprostředkovatelů nebo akreditovaných osob podle zákona upravujícího distribuci pojištění a zajištění. Finanční poradci tedy nepodnikají na základě živnostenského zákona, ale na základě zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích.
Zprostředkovatelskou činnost potom tento zákon definuje jako odbornou činnost v oboru pojišťovnictví, která spočívá v „předkládání návrhů na uzavření pojistných nebo zajišťovacích smluv, provádění přípravných prací směřujících k uzavření pojistných nebo zajišťovacích smluv, uzavírání pojistných nebo zajišťovacích smluv jménem a na účet pojišťovny nebo zajišťovny, pro kterou je tato činnost vykonávána, nebo pomoci při správě pojištění a vyřizování nároků z pojistných nebo zajišťovacích smluv.“
Pojišťovacím zprostředkovatelem může být jak fyzická osoba, tak právnická osoba, která zprostředkovatelskou činnost provádí. Za pojišťovacího makléře je považována taková osoba, která je ve své činnosti vázána obsahem smlouvy uzavřené se zájemcem o pojištění nebo zajištění.
Další možné příjmy finančních poradců
Někteří finanční poradci ale v rámci rozšíření svého portfolia poskytují i další služby, jako je zprostředkování doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření, ale i realitních služeb. Pozor však na to, že tyto služby podléhají rozdílnému zdanění v případě využití paušálních výdajů.
Pokud finanční poradci zprostředkovávají doplňkové penzijní spoření, řídí se zákonem o doplňkovém penzijním spoření. V případě, že se finanční poradci rozhodnou poskytovat tyto služby, musí provést registraci u České národní banky.
V případě zprostředkování stavebního spoření však není potřeba mít žádné zvláštní živnostenské oprávnění a zprostředkování stavebního spoření lze vykonávat na základě živnostenského zákona založením volné živnosti.
Velmi oblíbenou doplňkovou službou finančních poradců je realitní zprostředkování. Realitní zprostředkování je pak definované jako vyhledání toho, kdo má zájem o uzavření realitní služby se zájemcem. V případě realitního zprostředkovatele se jedná o takovou osobu, která poskytuje realitní inzerci, posuzuje stavy nemovitých věcí, zpracovává nabídkové ceny, zajišťuje prohlídky nemovitostí a další. Za poskytnuté služby jim potom náleží provize.
Zdanění příjmů finančních poradců
Různé typy produktů, které finanční poradci nabízí, podléhají různému druhu zdanění. Finanční poradci se však mohou rozhodnout, jakým způsobem budou evidovat své příjmy a případně i výdaje. Velmi oblíbené je zdaňování v rámci paušálních výdajů, případně stanovení základu daně na základě vedené daňové evidence. Existují však i další způsoby, jak mohou podnikatelé evidovat své příjmy a následně i zdaňovat.
Daňovou evidencí se pro účely zákona o daních z příjmů rozumí evidence pro účely stanovení základu daně a daně z příjmů. Tato evidence obsahuje údaje o příjmech a výdajích a dále o majetku a dluzích.
Paušální výdaje
Pokud finanční poradci nabízí všechny druhy výše jmenovaných činností a pro zdanění svých příjmů si vyberou paušální výdaje, musí si dát pozor na to, jakou výši výdajového paušálu použijí.
V případě zprostředkování pojištění se jedná o příjmy z jiné samostatné činnosti a k těmto příjmům mohou podnikatelé využít výdajový paušál ve výši 40 %. Výdajový paušál je však i omezen, a to na 800 000 Kč. To samé platí pro příjmy ze zprostředkování doplňkového penzijního spoření.
Příjmy ze zprostředkování stavebního spoření jsou však považovány za příjmy ze živnostenského podnikání a zde mohou podnikatelé využít paušálních výdajů ve výši 60 %. I zde je však omezení pro uplatnění výdajů na maximální výši 1 200 000 Kč.
Příjmy realitních zprostředkovatelů se řídí také živnostenským zákonem. Nejedná se však o volnou živnost, ale o živnost vázanou, ke které je zapotřebí splnit podmínky odborné způsobilosti. K příjmům z realitního zprostředkování tak mohou být uplatněny výdaje ve výši 60 %, maximálně však 1 200 000 Kč.
Druh činnosti |
Druh paušálu |
Maximální výše výdajů |
Zprostředkování pojištění |
40 % |
800 000 Kč |
Zprostředkování stavebního spoření |
60 % |
1 200 000 Kč |
Zprostředkování doplňkového penzijního spoření |
40 % |
800 000 Kč |
Realitní zprostředkování |
60 % |
1 200 000 Kč |
Pozor na obrat k DPH
Finanční, penzijní a pojišťovací činnosti jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Jedná se o tzv. plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně. Výčet těch činností, které spadají pod finanční, penzijní nebo pojišťovací činnosti, je taxativně vymezen v zákoně o DPH.
V případě, že by finanční poradce nabízel pouze tyto služby, nestane se při překročení obratu 1 000 000 Kč plátcem DPH, protože poskytuje pouze osvobozená plnění. V případě, že by ale poskytoval i další služby, například služby realitního zprostředkování, tak se pro účely stanovení obratu vychází z úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku, a to za zdanitelná plnění i plnění osvobozená.