Jaké změny plánují strany a koalice v daních? Prošli jsme volební programy

18. 8. 2021
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Budou se po volbách daně snižovat, nebo zvyšovat? S čím jdou do voleb ohledně daní jednotlivé strany a koalice? Přečtěte si náš velký přehled.

Do textu jsme zahrnuli strany a koalice, které se alespoň jednou v posledních průzkumech 4 agentur (CVVM, Kantar CZ, Median, STEM) dostaly nad 5 %. Celkově jde o 7 subjektů (řazeno abecedně): ANO, ČSSD, KSČM, Piráti a STAN, Přísaha, SPD, Spolu.

Co se dozvíte v článku
  1. Rok 2021 byl ve znamení velkých změn
  2. ANO
  3. ČSSD
  4. KSČM
  5. Piráti a STAN
  6. Přísaha
  7. SPD
  8. Spolu

Rok 2021 byl ve znamení velkých změn

K posledním významným změnám v oblasti daní došlo na začátku letošního roku. Mimo jiné se zavedlo, že 15% daň z příjmů se nově počítá ze mzdy hrubé a nikoli superhrubé, jako tomu bylo ještě minulý rok. Z ročních příjmů nad 48násobek průměrné měsíční mzdy se pak nyní odvádí daň ve výši 23 %. Od letoška se rovněž zvýšila základní sleva na poplatníka, a to z předchozích 24 840 Kč na 27 840 Kč. Na začátku příštího roku se navíc sleva opět zvýší o 3 tisíce Kč na 30 840 Kč.

Pro OSVČ se od letošního roku zavedla možnost tzv. paušální daně, v rámci které se mohou prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Paušální daň se skládá z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Pro rok 2021 tak činí 5469 Kč měsíčně (2976 Kč sociální pojištění, 2393 Kč zdravotní pojištění a 100 Kč daň z příjmů).

Změny se dotkly také DPH, kdy se zavedla záloha na odpočet. Plátcům DPH, u kterých se prověřuje pouze část nadměrného odpočtu, se nesporná část odpočtu nově vyplácí v podobě záloh, přičemž lhůta pro vratky DPH nakonec zůstala na 30 dnech. U spotřebních daní se zvýšily sazby jak u cigaret, doutníků, tabáku ke kouření, tak ze zahřívaných tabákových výrobků, a to o 10 % v roce 2021. V dalších letech pak daň opět vzroste o 5 %.

Psali jsme: Velký rozcestník změn v roce 2021, které se dotknou podnikatelů

Ať už tedy volby dopadnou jakkoli, některé změny pro rok 2022 jsou již nyní dané. Jaké novinky v daních ale politické strany či koalice plánují v dalších letech?

ANO

Vládní hnutí ANO zatím svůj program nezveřejnilo. Jak uvedl před několika týdny premiér Andrej Babiš, volební program bude zveřejněn na začátku září.

ČSSD

ČSSD slibuje, že zavede daně z majetků nad 100 milionů korun se sazbou 1 % ročně a že zruší daňové výjimky pro velké korporace, které jsou využívány pro odliv finančních výnosů ze země. Sociální demokracie hodlá rovněž zavést bankovní daň z aktiv s progresivními sazbami. Progresivní zdanění by ČSSD chtěla zavést i u daně z příjmů fyzických osob, přičemž tvrdí, že daně by se nezvedly nikomu do trojnásobku průměrné mzdy.

U DPH navrhnou sociální demokraté snížit sazbu u základních potravin (pečivo, zelenina, ovoce, maso, ryby atd.) na nejnižší sazbu. Změny chce ČSSD také u daně z nemovitých věcí. Pro 1. až 3. nemovitost na fyzickou osobu by daň zůstala stejná, od čtvrté a každé další nemovitosti by se výrazně zvýšila. Zavedeme spravedlivou daň z prodeje nemovitosti, která nebude doléhat na obyčejné lidi, kteří si sotva našetří na byt nebo zdědí dům po babičce. Daň bude odpuštěna u prodeje, který probíhá u jedné fyzické osoby po době delší, než je pět let od posledního prodeje tak, aby se zamezilo spekulacím, ale daň nepadla na běžné občany, uvádí se v sociálnědemokratickém programu.

Vedle progresivního zdanění, zdanění majetků nad 100 mil. Kč, bankovní a digitální daně, omezení výjimek pro nadnárodní korporace plánuje ČSSD zavést progresivní dědickou daň u majetků převyšující 50 mil. Kč. Nulová sazba dědické daně by přitom zůstala zachována v přímé linii u majetků do 50 milionů korun.

KSČM

Také KSČM chce zavést progresivní zdanění fyzických osob s tím, že u podprůměrných mezd by výše zdanění měla zůstat zachována. Komunisté dále navrhují schválit bankovní a digitální daň a výrazně zvýšit zdanění nadnárodních firem a komerčních internetových gigantů. Kromě toho plánují prosazovat i miliardářskou daň.

Koho budete volit v letošních podzimních volbách?

Piráti a STAN

Piráti a STAN chtějí pravidelně valorizovat základní slevu na poplatníka dle inflace. Dále plánují navrhnout reformu daně z příjmů fyzických osob s cílem zlepšit podmínky zdanění zkrácených úvazků a dohod mimo pracovní poměr. Zkrácené úvazky by rádi v systému sociálních odvodů, slev a daňových bonusů zvýhodnili, aby podpořili rodiče, pečující osoby i pracující seniory.

Co se týče změn přímých daní, podpoří koalice pouze ty, které většině občanů žijících ve vlastním v porovnání s dneškem nepřihorší. Piráti a STAN dále slibují, že zohlední reinvestice ve zdanění právnických osob, což podpoří rozvoj začínajících firem, startupy nebo investice do výzkumu v Česku. Zadáme analýzu ke sladění daní a pojistného s cílem zjednodušit daňový systém a zabránit obcházení daňových povinností, doplňuje koalice v programu.

Koalice dále v programu uvádí, že přistoupí k odstranění u daně z příjmů nesystémových výjimek. Podle koalice není například dlouhodobě udržitelné, aby významná část kapitálových příjmů byla zdaněna sazbou 0 procent. Piráti a STAN rovněž chtějí zavést digitální daně a klást větší důraz na ekologické prvky zdanění, zdanění prodeje konopí a negativních externalit. Postupně zvýšíme zdanění komerčních nemovitostí. Na půdě Evropské rady se zasadíme o transparentní vykazování zisků podle země původu, které ztíží nelegální daňovou optimalizaci na úkor českých občanů. Zaměříme se na důslednou kontrolu vnitropodnikových  plateb (transfer pricing)  a nelegálních praktik v daňové optimalizaci tak, aby byla férová část zisků zdaněna v Česku, píše se v programu.

Přísaha

programu hnutí Přísaha se daním věnuje pouze jeden obecný odstavec: Prověříme stávající daňový systém, efektivitu daní podle poměru nákladů na výběr a inkasa a na základě výsledků analýzy daňový systém přenastavíme tak, aby byl moderní, funkční a efektivní. Naším cílem bude co nejnižší daňové zatížení lidské práce.

SPD

SPD má opětovně v programu zavedení platby DPH ze skutečně zaplacených faktur a odstranění ručení za platbu DPH u obchodního partnera. SPD dále chce prosazovat snižování DPH a spotřební daně. U daně z příjmu právnických osob chceme moratorium na daňové změny po dobu tří let. Cílem je vytvořit stabilní ekonomické prostředí a podpořit poptávku na trhu. Chceme výrazné daňové zvýhodnění u daně z příjmu fyzických osob pro rodiny s třemi a více dětmi. SPD připraví reformu, která přinese zjednodušení daňového systému a daňové administrativy, slibuje se v programu.

Spolu

Koalice Spolu má v programu uvedeno, že zavede odečitatelné výdaje na sociální služby a sníží DPH na ekologické výrobky. Spotřební daně by pak dle představ koalice měly zohledňovat škodlivost. U sociálního pojištění chce Spolu snížení sazby o 2 procentní body na straně zaměstnavatelů a také snížit odvody za částečné úvazky. Zavedeme daňové prázdniny pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí. Zavedeme možnost odečíst si z daní platby za pečovatelské služby (do určitého limitu), doplňuje Spolu v programu.

Také Spolu chce bojovat s obcházením daní internetovými korporacemi. Budeme bojovat s odlivem dividend do zahraničí. Řešením není vyšší zdanění zahraničního kapitálu, ale zvýhodnění investic zisků zpět do české ekonomiky. Přispějeme ke společnému řešení digitální daně na úrovni EU a OECD, píše se v programu.

V neposlední řadě navrhuje Spolu zavést pravidlo daňové brzdy, které by neumožnilo zvýšit daně nad určitou hranici. Jakmile jí složená daňová kvóta dosáhne, zvyšování daní bude automaticky vyloučené. Už při představování programu navíc koalice uvedla, že nebude zvyšovat žádné daně.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).