Není to složité. Nemocenské je pojištění jako každé jiné. Většina OSVČ si nemocenské pojištění neplatí. Ale stane se, že OSVČ vážně onemocní nebo má úraz. A pak je bez prostředků. I když zákon o sociálním pojištění a zdravotním pojištění platí už od roku 1992, stále si mnoho lidí plete nemocenské pojištění se zdravotním pojištěním. Věřte mi, že znám hodně OSVČ, kteří "přece nebudu platit na nemocenskou, MNĚ se nic nemůže stát", a pak se stalo. A pak se divili.
Pro živnostníka je asi 1000x lepší, když si domluví pojištění s pojišťovnou a ne se státem. Nebude muset řešit každý rok nějaké spodní a horní limity, automatické rušení při opoždění plateb a jiné výmysly státu, jak udělat pojištění příští rok ještě vyčůranější. Prostě si jen dohodne, kolik chce platit on, jestli měsíčně nebo jinak často a kolik a od kterého dne nemoci mu zaplatí pojišťovna. A tak to bude, dokud se spolu nedohodnou jinak.
Státní pojištění má význam leda tak pro lidi už trochu nemocné, kterým by komerční pojišťovna dala nějaké výluky, nebo pro budoucí maminy. Ale ty zase musí plánovat mimčo hooodně dopředu.
Takto jsem si kdysi domluvil pojištění s AVIVA, dnes součást Metlife. A dostal jsem se po několika letech placení pojištění do vážné zdravotní situace. Jak myslíte, že to dopadlo? Nedostal jsem ani korunu, ačkoli má zdravotní situace byla to, co jsem si pojistil a nebyla ve výlukách. Namísto toho milá Aviva zpětně zneplatnila pojištění od začátku, protože jsem prý nepravdivě uvedl zdravotní stav.
Kdyby byl člověk zdravý, nejspíše by po několika letech soudů oholil Avivu až na kost, protože Aviva lhala až se jí za ušima prášilo.
Nicméně byl jsem v situaci, kdy jsem byl rád, že žiji. Nebyl jsem zdravotně schopen chodit po soudech, šlo mi o to, jestli budu žít a jak.
Takže od té doby vím, že soukromé pojištění je jeden velký podvod. Pojišťovna se zkusí vyhnout placení hned, jak bude mít vyplatit větší částku. Jinak řečeno, soukromé pojištění je jedna velká iluze. Ty pojišťovny vám nechtějí nic vyplatit.
Zlaté státní pojištění!
Zajímavé. Já myslím, že má smysl si nemocenské platit obzvlášť ve vyšším věku, kdy mohou přijít dlouhodobé výpadky z aktivní činnosti, jako třeba operace kolen nebo kyčle.
Dokazali byste živnostníkům také doporučit kolik si platit na důchod, aby pak nebyli na minimu, popřípadě jestli raději ukládat jinam, do investičních produktů?
Záleží na tom, kolik tomu OSVČ je, pokud 55 a víc, již není naděje ovlivnit výši důchodu, přepočítávací koeficient je cca 1 až 1,5, což je nic... v tomto případě je snad lepší si založit penzijní, nebo stavební spoření... ani určený vyměřovací základ to nezmění, doplatíte hafo peněz, a důchod se zvedne max. o pár desetikorun...
Vážení,
nemocenské pojištění je pro OSVČ pouze a jen dobrovolné....Minimální záloha na pojistné je 115,- Kč a maximální je stanovena podle vyměřovacího základu - dále jen VZ , který vyplývá z podaného přehledu za minulý rok.....Takže např. pan Jelínek dle VZ za rok 2017 může platit od 115 Kč do 170 Kč. Platí si ale 350,-Kč. Naprosto zbytečně, protože při výpočtu nemocenských dávek se zhodnotí pouze ta částka, která z VZ vyplyne, tj. těch 170 Kč maximálně. Přeplatek - rozdíl mezi 350 - 170 ´tj. 180 Kč se mu 1x ročně vrátí, zpravidla v lednu, nebo únoru následujícího roku, pokud nebude mít dluh na zálohách důchodového pojištění...….Takže rady, plaťte si ví, ať máte vyšší nemocenskou jsou zde zcela zavádějící.....Nový OSVČ, který nikdy nepodnikal, má rozptyl částky k uhrazení NP je od 115 Kč do 345 Kč....Chce si to jen pročíst zákony, nebo se informovat na příslušné OSSZ, a ne hned plácat nesmysly...
Taky tu nikdo nenapsal ze kdyz onemocnite tak se vam nemocenska pocita az po mesici marodeni. Takze kdyz budete mit chripku kterou vylezite za tyden tak to nema ani smysl hlasit. Jen pri dlouhodobem marodeni. Podnikam 18let. A marodim 2x do roka a to ani cely tyden. Radeji si penize sporim a vim ze kdyz se mi neco stane tak mam z ceho brat.
Nechápu, že OSVČ nemusí platit nemocenské pojištění, když jeho placení je povinné ze zákona? Moje manželka (59 let) platí povinně měsíčně 1647,- Kč a nic nevydělává. V 59 letech ji nikdo nezaměstná, na ÚP byla dva roky a dostala 1 pochybnou nabídku od ukrajinského obchodníka s realitami! To asi bude lepší, když si založí firmu na živnost neuvedenou atd.... a bude platit 115,- Kč?
No jo. Zdravotní pojištění platíte vaší zdravotní pojišťovně (podle toho, u které jste zaregistrovaný, třeba VZP), a pro všechny je povinné platit ho alespoň v minimální výši stanovené zákonem.
Nemocenské pojištění platíte sociálce (OSSZ) a pokud jste podnikatel OSVČ, tak není povinné, můžete se svobodně rozhodnout, jestli ho chcete platit nebo ne. Ovšem musíte počítat s tím, že pokud ho nebudete platit a onemocníte (nebo žena bude po narození dítěte chtít jít na mateřskou), nedostanete od OSSZ žádné dávky.
Zdravotní pojištění je, stejně tak jako sociální pojištění, pro každého povinné. Ale když onemocníte, nikdo vám nic nedá. Kdežto nemocenské je nepovinné a máte po prvním mesici, co jste doma zdarma, nárok na určitou částku, kterou vám zpětně proplati (marodite-li déle jak ten 1mesic). Za mne je lepší si uzavřít urazove poj. A k tomu ještě pojištění neschopnosti s plněním od 1 dne.