Je možné podnikat ve vlastním bytě a jaké to má výhody či nevýhody?

27. 9. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nespornou výhodou podnikání z domova je jednoznačně větší pracovní flexibilita a značná časová i finanční úspora. Má to ale i řadu nevýhod. Které to jsou?

Podnikání z domova může mít pro živnostníky mnoho výhod, mezi něž patří nejen snížení některých nákladů na podnikatelskou činnost, ale i pohodlí domácího prostředí nebo lepší schopnost efektivněji skloubit práci s rodinným životem. 

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Na druhou stranu tento způsob podnikání přináší i některé obtíže a problémy, které při výkonu podnikatelské činnosti mimo domácí prostředí nevzniknou, jako třeba nižší disciplína a motivace pracovat, rozptýlení přítomností dětí nebo zpravidla nižší reprezentativnost prostor při přijímání klientů. Nadto zdaleka ne všechny podnikatelské činnosti lze z domácího prostředí provozovat. 

Povinnosti podnikatele při podnikání z domova 

Vedle zajištění živnostenského oprávnění a veškerých dalších povolení potřebných k provozování podnikatelské činnosti bude pro podnikatele nezbytné si zřídit místo podnikání (sídlo) a případně i provozovnu. Podle ustanovení § 429 občanského zákoníku je sídlo podnikatele definováno jako adresa zapsaná ve veřejném rejstříku a nezapisuje-li se fyzická osoba jako podnikatel do veřejného rejstříku, je jeho sídlem místo, kde má hlavní obchodní závod, popřípadě kde má bydliště. Při podnikání z domova se tedy místo podnikání (sídlo) podnikatele bude zpravidla nacházet na jeho adrese trvalého bydliště. Zde si bude podnikatel např. přebírat svou obchodní korespondenci, přijímat nové zákazníky nebo řešit další administrativní záležitosti. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).