Je rozdíl mezi karanténou a izolací a jak se o ní zaměstnavatel dozví?

12. 3. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Zaměstnanec má v důsledku pandemie nárok na tzv. izolačku. Rozlišuje se při vyplácení tohoto mimořádného příspěvku izolace a karanténa?

Česká správa sociálního zabezpečení připomíná zákon o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, který přináší tento příspěvek zaměstnancům, pokud jim byla nařízena karanténa po 28. únoru 2021. Pro účely tohoto zákona se karanténou rozumí též izolace podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Jaký je rozdíl mezi karanténou a izolací?

Karanténou se rozumí oddělení zdravé fyzické osoby (tj. osoby bez příznaků), která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy, od ostatních fyzických osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit.

Izolací se rozumí oddělení fyzické osoby, která onemocněla infekční nemocí nebo jeví příznaky tohoto onemocnění, od ostatních fyzických osob. Podmínky izolace musí s ohledem na charakter přenosu infekce zabránit jejímu přenosu na jiné fyzické osoby, které by mohly infekční onemocnění dále šířit.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Jak se zaměstnavatel dozví o karanténě a izolaci?

V obou případech je vystavována eNeschopenka.

U karantén, které jsou primárně určeny osobám bez příznaků, bylo použití eNeschopenky umožněno již na začátku března loňského roku, a to za specifických podmínek: lékař vystaví eNeschopenku s diagnózou Z209 a do kolonky profese uvede slovo „karanténa“. Zaměstnavatel se tedy dozví o nařízení karantény stejně jako dosud.

V případě izolace jde o osoby, které jeví známky onemocnění, a eNeschopenka se jim tedy musí vystavit standardně. Nově je však třeba, aby se informace o nařízené izolaci dostala běžnou cestou k zaměstnavateli. Obdobně jako u karantény byl proto dohodnut postup, kdy lékař při vystavení eNeschopenky uvede do pole profese slovo „izolace“.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

ČSSZ také aktuálně intenzivně připravuje technické řešení, díky kterému se zaměstnavatel dozví i informaci o eNeschopenkách, u nichž byla nařízena izolace (důvodem pro vystavení eNeschopenky byla diagnóza, která je současně důvodem pro izolaci), i pokud lékař tuto skutečnost do pole profese neuvede. Pokud totiž lékař sdělí ČSSZ k eNeschopence diagnózu indikující izolaci, na straně ČSSZ se informace o izolaci automatizovaně doplní do notifikací pro zaměstnavatele a zaměstnavatelé ji naleznou v poli profese, tj. na stejném místě, kde nyní nacházejí informaci o nařízení karantény.

Výše zmíněné technické řešení je aktuálně vyvíjeno v testovacím prostředí a bude spuštěno v průběhu následujících dvou týdnů. 

Autor článku

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).