V rodině mám 2 pokladní v hypermarketech a že by se přímo o svátky/víkendy praly to ne, protože sice odpracují v den s příplatkem, ale na druhou stranu dostanou povinnost si to vybrat jako náhradní volno a tak z toho nemají nic. Ano občas jim to i proplatí, ale není to žádným pravidlem, naopak se to snaží vždy udělat k výběru náhradního volna.
Osobně chápu obě strany mince této věci. Lidé často "chtějí" pracovat, protože musí a zaměstnavatel jim to nařídí a jsou to lidé, kteří nemají schopnosti si moc vybírat jinou práci. Na druhou stranu je otázkou proč velký obchod bude zavřený a malý ne, tam lidé pracovat nemusí?
Jsem spíše nakloněn tomu, aby se to neregulovalo. Je spousta oborů, které jsou 24/7/365 a regulovat to tam nejde, tak proč zde.
je to rozumný....když vidím jak lidi místo lítání po venku s rodinou dřepí o víkendech supermarketech a jinejch zvěrstvech,tak bych jim nafackoval...tam si sednou na sváteční oběd do KFC nebo jiné sračky a tváří se spokojeně. To si vážně lidi neumí naplánovat čas, tak aby si nakoupili v týdnu a o víkendu si užívali???
Nakoupit v tydnu znamena tahat dve tezke tasky ktere ani nestaci potrebam. Uz jsem se naucil (ci spise nezne pohlavi:) ze do noveho baraku je dobre poridit velkou lednici s mrazakem.
Takze respektovat vikendove/svatkove volno vyzaduje poridit si nejaky ten adekvatni presouvaci mechanismus bo na motorce se moc veci vozit neda. A to je minimalne 120k aby ta ojetina aspon byla slusna a no a pak nake opravy a toto ci tamto coz je tak 50k v haji a pohonne hmoty. Fakt nechci investovat do tuny plechu ktera bude jezdit jen jednou tydne tam a zpatky jako nakupni kosik. O ekologii nemluve.
Takze se domnivam ze adekvatni nahradou je provoz sluzeb ktere budou rozvazet. Jeden maly mrazici nakladacek je mnohem vice ekologicky, nez kdyz pet lidi z te same ulice jede nakupovat do nakeho centra.
Tesco uz rozvozy dela. Jeste by nebylo od veci obslouzit i nak vesnice. Klidne bych si za to priplatil. To mrcaseni s autem do cajzlu stoji v penezich vic plechu a prasku na nervy nez toto.
Před nějakou dobou jsem si s kamarády udělal výlet autem po Evropě, jeli jsme od nás až do Lichtenštejnska a Švýcarska. Ten rozdíl při přejezdu přes Německo byl propastný. Jak zavřely obchody, bylo všude liduprázdno, jak po vymření. Lidi prostě seděli doma a čuměli na televizi, venku skoro ani noha.
Rozdíl proti Švýcarsku (kde jsou obchody otevřené i o víkendech) byl propastný, lidi byli nejen v obchodech, ale i na ulicích, náměstích a to i v malých městech, což v Německu skoro nebylo.
Nevím, proč někomu nutit, kdy smí a kdy nesmí nakupovat. Pracoval jsem v nonstop provozu a neměl jsem s tím problém, naopak jsem uvítal volné všední dny, kdy jsem si mohl zařídit vše potřebné. Lidi si stěžují na nezaměstnanost, ale zároveň chtějí omezit počet provozních hodin v obchodech? Co asi budou obchody s těmi nadbytečnými lidmi dělat? No, propustí je!
Tak zrovna na na rodinné výlety je tohle mor. Někam přijedeš a všude zavřeno. Takže máš na výběr, dřepět doma, na dohled od baráku, nebo sebou tahat zásoby. A když už táhneš zásoby na rodinný výlet, to můžeš vzít tuhle a tamtu zbytečnost, pár drobností, co pár, celou hromadu, celou horu drobností.
Ale jo, dobrý nápad. Ať si lidi odpočinou. Akorát by to chtělo doladit a udělat to plošně. Ne jen zvýhodňovat jednu skupinu.
Co má kdo krást v neděli a o svátcích. Zakažme v tyto dny kriminalitu, ať si policajti odpočinou. Co pracovníci v energetice? Vypnout. Však jak už říkala Lubica Trubíniová, na tu televizi se klidně můžeme dívat při svíčkách. Vlaky, autobusy, letadla ... zakázat. Co má kdo někam cestovat? Alespoň si lidé žijící v okolí tratí, cest, letišť odpočinou. A co telekomunikace. Odstavme v tyto dny komunikační firmy. Alespoň nebude nikdo otravovat. Marodit by se taky mohlo zakázat. Chudáci doktoři, co tam musí sedět ve dne v noci za nuzný peníz, o sestrách ani nemluvě. ...
vybrali si zaměstnání ve službách, tudíž jejich práce spočívá v tom, aby co nejlépe sloužili zákazníkům. A já jsem už od dětských let nikdy nechápal, proč mají všechny obchody i další služby - alespoň u nás, v menším městě, otevřeno zhruba ve stejnou dobu, kdy je naprostá většina lidí v práci nebo ve škole. Po sametové revoluci a speciálně s rozmachem diskontů a supermarketů se možnosti nákupu o hodně zlepšily, a i když na západ od nás platí pro otevírací doby o dost přísnější omezení, já bych pro opětné zpřísnění rozhodně nehlasoval. Ať si každý zaměstnavatel sám vyhodnotí, jestli se mu vyplatí prodávat i ve dnech, kdy musí zaměstnancům platit příplatky za neděle či svátky.
Nepřetržitá pracovní doba se dá pochopit v oblastech které souvisí s odbory nebo službami potřebné pro chod státu.Myslím si však,že prodavači v supermarketech všeho druhu mezi to nespadají.Zde jde pouze jen o zisk majitelů a otrockou práci prodavaček,pokladních a pomocného personálu a to se týká hlavně žen.Nepatrný a směšný příspěvek pro práci přečas v sobotu,neděli a ve svátek je důsledkem špatné personální politiky. Pomatuji doby,kdy se pracovalo pouze do 15.00 v sobotu,v neděli byla volno a ve svátek také Pokud si někdo potřeboval něco nakoupit tak to udělal v pátek nebo v sobotu dopoledne.Tak nevidím problém to zavést znovu.
Ale jo, já si to taky umím představit. Jen se na to dívám realisticky. Při sedmidenní pracovní době a požadavku určitého množství lidí na prodejně to dělá v sumě určité množství člověkohodin, na které si provozovatel zaměstnává lidi. Když na den zavře tak ta požadovaná suma člověkohodin se sníží. Jeden den dělá cca 15%. Asi se nesníží o celých 15%, protože třeba pokladních bude potřeba během týdne víc, ale sníží se to. Možná o deset, možná o 5%, ale někdo tady bude najednou navíc a místo v neděli do práce půjde v pondělí na pracák.
Když ten hypermarket prodá stejné množství zboží s menším množstvím pokladních a tedy s menšími náklady, bude moci zlevnit. To spousta lidí nakupujících v hypermarketech uvítá. Akorát je zvláštní, že na to ještě žádný hypermarket nepřišel a nezavírá v neděli dobrovolně – bájná neviditelná ruka by tohle přece měla zařídit.
Nebo je špatně váš předpoklad, že stejné množství zboží zvládne odbavit méně pokladních. A nebo se prodá o těch 5 nebo 10 procent méně zboží. Což by také bylo zvláštní, když přece lidé to zboží bezpodmínečně nutně potřebují.
Naozaj predá rovnaké množstvo???? Možno rovnaké množstvo rohlíkov, alebo jogurtov.... Ale 95% zákazníkov tam okrem týchto vecí kúpi aj množstvo vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebuje a ktoré by bez tej návštevy ani nekúpilo - a ak navštívia ten obchod 3 x v týždni, miesto 4 x v týždni (ak bude zatvorené v nedeľu), tak to ten obchod už pocíti.
Jen takovou poznámku, zakáže ten zákon taky provozovat nepřetržité provozy, elektrárny, chemičky, nemocnice, a pdobné instituce? Pokud ano, od jaká hranice? 100 zaměstnanců.... 500 zaměstnanců....? Dělal jsem celá desetiletí v nepřetržitém provozu a svátky pro mně byly takové třešničky na dortu. Jak se říkalo, je svátek a do práce jdou i ti se zlomenou nohou :-) Samozřejmě, za svátek je příplatek. Ale pro normálního zaměstnance je sobota, neděle nebo "svátek" obyčejným pracovním dnem, jen s tím rozdílem, že se mu tam nemotají, nekazí práci a nebuzerují ingousti z denní směny.
Proto jsem nikdy neměl rád ranní směny.
on je trošičku rozdíl mezi tempem v praci za komančů,někdy to je rozdil mezi pěknym oddechem mimo domov a brutalní jízdou - dělal jsem za nich i ted, a tempem v cely řadě firem ted,opomijim detail že věci typu svatek nezaplatime,misto něj si pak vybereš volno by se nestaly ani nahodou...takže mimo jine je třeba vidětř to že zakoník prace je teorie jak je to s připlatkama atd a něco jineho je praxe v obrovskym množství podniků
Obchodníci! Jsou totiž jediní kdo by na takovém zákoně vydělal...objem prodaného zboží je stále stejný, prodá se ho stejně i když budou obchody otevřeny jen dvě hodiny denně, ale čím je otvírací doba kratším tím menší náklady má obchodník.
Samozřejmně to funguje jen v případě, že budou obchody zavřeny plošně.
A kdo na tom prodělá...zákazníci (musí nakupovat jen v daný čas), záměstanci (bude jich potřeba méně, takže se bude propouštět a bude na ně větší tlak) a stát (větší nezaměstnanost)
Takže si doufám, že si to všichni rádoby lidumilové uvědomte...to ten zákon pořád někdo protlačuje není projev filantropie, ale prostá snaha vydělat.
Za to nelobuje nikdo. Je to kontroverzní téma, vždy to rozvíří vášně a debatu. Ideální téma pro kariérního politika. A samozřejmě, že se nic zásadního nezmění, nebo jen na chvíli. To aby to ještě dlouho zůstalo zajímavé téma, obzvláště před volbami.
Peníze, logiku, filantropii, úspory, podporu rodiny apod. za tím opravdu nehledejme.
Každému je příjemné nakoupit si kdykoliv - ale nikdo nechce pracovat každý den - resp. mít volno jiný den než ostatní - tedy omezení sociálních kontaktů. Ekonomický prospěch nemusí být zároveň prospěch prožívání spokojenosti. Psychických problémů ve společnosti přibývá - právě díky zvyšujícím se nárokům - způsobu života, kdy je těžší se zastavit. tedy z dlouhodobého hlediska omezení práce v neděli mohlo naopak přispět i ekonomice.
Pracuji jako vedoucí pobočky velkého řetězce s IT v obchodním centru a těžko mě někdo donutí zavřít o svátcích, když právě v tyto dny přichází nejvíce lidí nakupovat. Takže je to spíše o lidech a ne o prodejcích. Když mi sem o svátcích nepříjde ani noha, rád to zavřu a ušetřím aspoň za energie.
Vládáa by mohla například příjmout zákon, že občan, který bude přistižen o svátcích v obchodě, bude muset zaplatit větší poplatky u doktora, neboť pobyt v přírodě by mu více prospěl, nebo by zaplatil větší poplatky za odpady, protože tím, že si něco koupil, vyprodukoval také více odpadu. A spoustu dalších věcí by se našlo. Ale omezovat obchodníky zákonem je nesmyl.