Vlákno názorů k článku Je tu první česká finta a návod, jak hospody mohou obejít #EET od ViR - No nevím, ale nějak mi není jasné, proč...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 10. 2016 10:52

    ViR

    No nevím, ale nějak mi není jasné, proč by snaha minimalizovat využití EET nutně znamenala krácení tržeb. Fakturace namísto hotovosti je zcela legální, ba naopak, dosud to bylo celkem jednoznačně tak, že faktury placené převodem byly evidované a příjmy dohledatelné, zatímco platbu v hotovosti (zejména od spotřebitelů) bylo (a stále bude) mnohdy možné jednoduše nepřiznat. Na tom se myslím moc nemění. A ty vouchery jsou sice úsměvné řešení, neboť je jen dočasné, ale na druhé straně pochopitelné.

    EET pro každý "povinný" podnik znamená především náklady, ale vzhledem k současné nevyzkoušenosti prakticky všeho, a vzhledem k drakonickým sankcím za chybu kohokoli (patrně i včetně chyb úředníků finanční správy, neb neunesete, jako ten poslední z posledních, důkazní břemeno, že problém je na straně státu), je to také nezanedbatelné riziko ztráty zdroje obživy, zejména v počátcích, než se s tím naučí "společnost" zacházet a žít. Takže i oddálení může mít svůj význam, třeba jen v tom, že po pár měsících bude jasnější, které HW a SW řešení je nejméně problémové a cenově přijatelné.

    Mimochodem, jen tak na okraj k těm nákladům - včera jsem si pročítal diskuzi k jednomu z nejlevnějších řešení "Malá Pokladna", koncipované jako "beztiskárnové", s alternativní možností evidovat platbu pomocí SMS. A z příspěvku podnikatelky, které i to nejlevnější řešení přišlo dost drahé, vyplynulo, že zaúčtování jedné položky ji vyjde při současném obratu a počtu položek (bez nákladů na internet) cca na 6,30 Kč. A pokud by neměla nyní zajištěno internetové připojení, což z příspěvku nebylo jasné, tak na hezkých 15,25 Kč. Jádro pudla samozřejmě tkví v nízkém počtu evidovaných položek za jednotku času, v poměru k fixním nákladům. Což je v mnoha případech realita malých obcí, či prostě "malopodnikání", kterou soudruzi na finančních úřadech buď nechápou, nebo chápat nechtějí.

    U mne by to bylo ještě podstatně horší, s náklady ve stokorunách na jednu orwellovskou zaevidovanou položku, neb mně zákazníci platili hotově tak 0,5 až 2x za rok. Takže posledních cca pět let to již řeším tak, že jim dám poštovní poukázku na zaslání peněz na účet a odečtu jim na faktuře poštovné z ceny. Je to pro mne snazší, než vést pokladnu kvůli pár tisícovkám hotovosti za rok.

    Takže já, až to na mou profesi někdy v r. 2018 dopadne (pokud to dopadne), se celkem jistě EET vyhnu "fintou" se službami na fakturu také, a to zejména proto, že je jinak již několik let neposkytuji.

    Jinak není samozřejmě vyloučeno, že časem do EET spadnou i tržby bezhotovostní (tedy placené převodem), protože některým oligarchickým skupinám, navázaným na státní správu, se prostě totální přehled o chování podniků a obyvatel jednoduše hodí. Jo jo, "Big Brother is watching you." Je to tady ;-)

  • 25. 10. 2016 11:15

    Jirka (neregistrovaný)

    Až se mně bude týkat EET tak to hodlám rovněž řešit fakturou. S blbostí typu EET bytostně nesouhlasím i když se mně týkat nebude (pokud to Babiš nějak nevylepší). I když základní myšlenka špatná není, ale přínos a zodpovědnost musí být oboustranná a ne že je vše na podnikatelích a prospěch z toho nemají žádný, jen vysoké náklady.
    Na žádného podnikatele se osobně nebudu zlobit, když na každou účtenku uvede položku s cenou za vystavení účtenky a zaevidování do EET. Alespoň si každý zákazník přečte o kolik se mu ta svačina zdraží díky našim úředníkům. A snad se zamyslí jestli by nebylo lepší jít k volbám a pořádně přemejšlet nad tím koho volí.

  • 3. 11. 2016 11:02

    Petr (neregistrovaný)

    "Jinak není samozřejmě vyloučeno, že časem do EET spadnou i tržby bezhotovostní (tedy placené převodem), protože některým oligarchickým skupinám, navázaným na státní správu, se prostě totální přehled o chování podniků a obyvatel jednoduše hodí. Jo jo, "Big Brother is watching you." Je to tady ;-)"

    Tržby bezhotovostní? Časem? Pod EET od příštího roku spadá platba kartou a platba přes Paypal v e-shopech. Příjde Vám v pátek v noci platba na PayPal účet, vy se vrátíte do firmy v pondělí ráno a už budete muset shánět půl milionu na pokutu.

  • 7. 11. 2016 10:46

    vmicho

    "či prostě "malopodnikání", kterou soudruzi na finančních úřadech buď nechápou, nebo chápat nechtějí."
    No nie je to prvý a žiaľ ani posledný krát, čo úradníci sú úplne mimo.
    Oni asi nikdy nepochopia, že drankanie peňazí od stánkarov je výstrel úplne vedľa. Tam proste peniaze nie sú. Už aspoň 20 rokov neplatí, že krčmár je pánom mesta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).