Heh, spol.s.r.o. je nejlepší forma jak okrást zákazníky i dodavatele, proto s takovými společnostmi nechci mít nic společného. Podnikám zásadně na vlastní jméno, přestože mám obraty v řádech desítek milionů, považuji to za serióznější než pofidérní SRO, nechápu , jak autor mohl napsat, že sročko je v očích okolí prestižnější......
No já mám i s.r.o. a podnikám i na fyzickou osobu. Podle mích zkušeností s bankami, je fyzická osoba dost v nevýhodě. Přitom by měli všichni brát to, že ručím celým svým majetkem. To se ale vůbec neděje a jsou peněžní ústavy, které začínajícím s.r.o. s dobře vypadajícím záměrem, do dnes půjčí raději, nežli mě, podnikající fyzické osobě již od devadesátých let.
V očích obchodních partnerů je to asi jedno, když člověk platí dodavatelům, tak není problém.
Problém třeba nastává při prodeji (placení sociálního a zdravotního pojištění), nebo při převodu na pokračovatele. No a věčně člověk tady nebude.
To by odpovídalo popisu v článku. Podle mě je určitě lepší podnikat jako s.r.o..
Dost svérázný názor, ale budiž. Asi máte konkrétní zkušenosti. Já jsem se s takovým názorem nesetkal. Ta prestižnost spočívá v tom, že s.r.o. je prostě firma, i když majitel, jednatel, výkonný ředitel, výkonný montážník i uklízečka je pořád jedna a tatáž osoba. To už nikdo nestuduje. Tento "výkonný montážník" si klidně na vizitku může dát "výkonný ředitel" nebo "jednatel", a prostě to už působí jinak, ať jde kam jde. Je to sice blbý, ale prostě je to tak, lidi dají na dojem a "šaty dělaj člověka". Samozřejmě kdo má negativní zkušenost z sro-čkem, tak ho to neoslní, ale dost lidí má negativní zkušenost stejně tak se živnostníkama, zase v trochu jiném ranku - nechodí včas, neplní termíny atd, protože mají mnoho práce, nestíhaj, dělat dneska nikdo moc nechce. někdy je to na štíru i s kvalitou, ale protože mají hodně práce, tak to moc neřeší. A u soudu to končí málokdy, tak je to jedno, jakou právní formou podnikají.
A pro soc-dem a spol jsou živnostníci paraziti, bacha na to. A ti, kteří mají milionové obraty, obzvlášť! :-) Moc bych se tu tím nechlubil :-) Jinak ať se daří i nadále!
takhle jak hodnotíte a šmahem zavrhujete s.r.o., to myslím nemáte pravdu. Opravdu má každé podnikání něco pro a něco proti. Dělám daňovou evidenci podnikatelům /dříve jednoduché účetnictví/ od roku 1992. Ani OSVČ není záruka, že bude serióznější. Může být úplně stejně "pofidérní" jako s.r.o. Prostě všechno je o svědomí a přístupu.
Má to třeba výhodu, když OSVČ má vysoký obrat (a tím i vysoký základ daně), tak přejít na s.r.o., kde si dá rozumnou výplatu a vyhne se tak placení vysokých záloh na sociální a zdravotní. Daň zaplatí stejnou, ale může si potom vyplatit dividendy a z těch se zase neplatí sociální a zdravotní, jen srážková daň. Navíc si může přispívat až 50 000 na penzijní fond nebo ŽP a má to v nákladech
To je samozřejmě pravda, že při výplatě podílu na zisku ze s.r.o. je dvojí zdanění (19 % korporátní daně z hrubého zisku a 15 % DPFO), nicméně při větších příjmech, kdy je vedena daňová evidence, je oproti příjmu ze živnosti složená daňová kvóta o něco nižší.
s.r.o => 31,15 % z hrubého zisku
živnost => 36,35 % z hrubého zisku
Rozdíl je tedy 5,2 % z hrubého zisku ve prospěch s.r.o.
Nicméně je potřeba vzít v úvahu, zda a jak má podnikatel zajištěno zdravotní pojištění, případně sociální pojištění, které se u podílu na zisku s.r.o. neodvádí, zatímco u živnosti je součástí složené daňové kvóty. Je to zkrátka otázka individuální kalkulace pro konkrétní případ.
Žádnou "virtuální kancelář" si platit nemusíte. Ale zatímco u OSVČ, pokud neohlásíte něco jiného, nastupuje právní fikce, že "sídlo" máte totožné s bydlištěm, byť bydlíte třeba v nájmu, tak u s.r.o. musíte mít souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla. A na nemovitosti zvenčí musí být označení, že tam ta s.r.o. sídlí.
Pokud tedy máte vlastní byt či dům, napíšete si sám sobě souhlas, necháte ověřit podpis, přidáte výpis z katastru, připojíte k zakladatelské listině při návrhu na zápis do OR a je hotovo.
(Nedávno jsem řešil s paní ze Živnostenského úřadu označení na budově, neb to ŽÚ kontrolují. A ona, ač nerada, připustila, že není předepsaná velikost ani úprava toho označení. Čili shodli jsme se, že vlastně "asi stačí" řádné uvedení "firmy" na zvonku :-).)
Vždy mne zarazí lidé, kteří mají "jen" svůj názor, přes které nejede vlak. Přitom i v tomto je tolik nijancí a možností, že nikdy nejde paušalizovat, co je pro jednoho výhodné, pro jiného může byt nevýhodné.
S.r.o mám založené již několik let a přesto nepodniká. Zatímco fyzická osoba podniká již řadu let a zatím je to pro nás daňově i finančně výhodné. Paušál jsem nikdy neměl, vedeme daňovou evidenci, máme na zásobách asi 6M a obrat 15M/rok.
Časem to s.r.o. spustíme ale určitě budeme souběžně jako fyzická osoba. Má to ostatně takto nastaveno spoustu podnikatelů.
Nechala jsem si založit s.r.o. od eliteczechia, přestože to vyjde troškuu dráž než, kdy si to půjdu založit a všechno oběhat a poplatit sama. Někdo tu v diskuzi napsal, že ho to přišlo na 6 tis, což je jasná hloupost, když jen cca 6 tis. stojí notář. Potřebovala jsem se zároveň poradit o souvislostech, vyřídit živnosti, apod. Kromě užitečných rad jsem od nich dostala navíc i krátké snadno zapamatovatelné vip číslo účtu od KB na 2 roky zdarma a zabralo mi to s nimi jen hodinu a půl času!!! Rovnou mi zaregistrovali i internetovou doménu, aby mi ji nikdo nevyfoukl. Podle mne není co řešit.