Vlákno názorů k článku Jednočlenná eseróčka a (ne)platné pracovní smlouvy od mamčaRBK - Tak tedy JAK rozumně vyřešit vztah s.r.o. a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 9. 2020 14:15

    mamčaRBK

    Tak tedy JAK rozumně vyřešit vztah s.r.o. a jeho společník-zaměstnanec. Obchodník, který si založil s.r.o. a je ve společnosti vedoucím, ředitelem - hledá odběratele, dodavatele, sjednává smlouvy atd. - proč by nemohl být zaměstnancem, vyplácet si mzdu a odvádět státu předepsané odvody? Nebo jaký vztah by mělo mít s.r.o. a společník, který pracuje v této společnosti jako řemeslník? Myslím si, že to právníci přehnali. Chtějí být tak dokonalí, až to dotáhli do absurdna. Co z toho mají? Proč to tak dělají? Komu to pomůže a komu to ublíží? Okrádají tito zaměstnanci někoho? Nebo by měli pracovat bez jakékoliv smlouvy - protože žádnou smlouvu nemohou sami sobě vystavit, přece? Zdravotní pojištění si mají platit jako osoba bez vlastních příjmů a důchodové dobrovolně? A proč? Proč se to musí takhle komplikovat? Kdo z toho má užitek?

  • 15. 9. 2020 18:01

    účetní Eva

    S.r.o. s jedním společníkem mají možnost uzavřít smlouvu o výkonu funkce jednatele /každé s.r.o. má jednatele/ . Tato smlouva se uzavírá ne dle ZP, ale dle zákona o obchodních korporacích. Čili nebude tam vztah nadřízenosti a podřízenosti, pouze vyjmenovaná práva a povinnosti, za které bude jednateli náležet odměna. Smlouvu schvaluje valná hromada firmy - v případě jednočlenného s.r.o. prostě společník.
    V § 60 ZOK jsou uvedeny náležitosti této smlouvy.
    Potom je jednateli normálně vypočtena mzda, odvody SP, ZP, daní se ze SHM.
    Je to stejné jako u zaměstnance. A úplně stejně mu to jde i do důchodu. Týká se měsíců, kdy odměna dosahuje alespoň 3 tis. Kč.
    Je to určitě šikovnější než uzavírat pracovní smlouvu dle ZP - nemusíte dodržovat min.mzdu, ale slevu na poplatníka si uplatnit můžete. I na děti. PRostě jako zaměstnanec.

  • 16. 9. 2020 7:40

    mamčaRBK

    Dobrý den! Moc děkuji za odpověď. Já vím, že je možné mít smlouvu jako jednatel. Jenže mi to připadá také nesmyslné. Předpokládám, že výkonem jednatele nejsou např. zámečnické práce. Asi mám zabetonovaný mozek, ale prostě mi to připadá nesmyslné. Vyjmenovat práva a povinnosti jednatele...

    Třeba se s tím "vyrovnám" a přepíšu zaměstnanecké smlouvy na výkon jednatele společnosti. A další věci, s tím spojené.

    Dám na radu zkušenějších.

    Ještě jednou děkuju. Homolková

  • 16. 9. 2020 7:47

    účetní Eva

    Víte, ono založit si "společnost" jen s jedním společníkem už samo o sobě je jaksi nelogické, takhle to asi původně nebylo zamýšleno. A potom z toho vznikají takové nesmyslné situace. Takže je třeba se s tím nějak popasovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).