Ono se říká že máme nízký platy proto že máme nízkou produktivitu.. ale kdo by makal za minimum víc než je třeba co.. a pak taky ta zbytečně dlouhá pracovní doba tomu taky nepřidá.. no ale k tématu.. já jako právně vzdělaný ale cíleně nizkoprofilovy člověk vím jak moc se konkrétně můj zaměstnavatel vysmívá zákonům.. a nejen ZP ale i ZOOU aj. A největší sranda je.. že si zaměstnavatelé myslí že jsou to lidi co stojej za hovno.. pokrytci špinavý..
PRODUKTIVITA mne by jen zajímalo jak se vlastně určuje to jako v německu prodavačka v lidlu namarkuje 5x víc než česká prodavačka v lídlu? Nebo snad německá vyrovná 5x víc zboží za směnu než ta česká prodavačka v lídlu? Spíš to vypadá že si někdo hraje s čísly tak aby nemusel poctivě zaplatit za stejnou práci!!!
Produktivita práce je pojem, který spousta lidí nechápe. Produktivita práce nespočívá hlavně v tom, jak moc zaměstnanec v práci "maká" (ač to samozřejmě není nedůležité). Produktivita práce je výsledný zisk z odvedené práce vztažený na jednoho pracovníka. Jestliže tedy německá firma díky práci německé prodavačky utrží větší zisk než obdobná česká firma za srovnatelnou práci české prodavačky, má německá prodavačka ve výsledku větší produktivitu práce, i když obě prodavačky "makají" stejně. Z toho logicky vyplývá, že v hospodářsky vyspělejší společnosti je větší produktivita práce než v hospodářsky méně rozvinutých společnostech, navzdory tomu, že v těch druhých pracující lidé typicky dřou znatelně víc.
Tomu rozumím, jen bych chtěl vidět na konkrétním přikladu třeba z toho Lidlu čím získá v německu tu vyšší produktivitu? Prodají zboží s větším ziskem? (tam mi nesedí že většina stejného a kvalitnějšího zboží je v německu levnější) Mají v německu nižší nájmy a a další náklady na prodejnu a tak díky tomu má prodejna vyšší zisk? A nebo je to tím, že mateřská pobočka z z německa vyfakturuje české "servis" a tím se produktivita ztratí ve prospěch německa páč najednou máme zisk na německé straně a náklady v ČR ;)
To ale v tomto konkrétním případě znamená, že čím méně budeš platit prodavačce, tím budeš mít větší zisk. "Produktivita práce je výsledný zisk z odvedené práce vztažený na jednoho pracovníka." Takže čím méně budeš platit prodavačce, tím bude mít prodavačka větší "produktivitu práce".
Je ale potom pro zaměstnance žádoucí, aby jejich produktivita práce byla vysoká?
K produktivitě jen to: Když si německá (nebo jakákoli jiná cizí firma) zřídí u nás výrobu, hodnotí se produktivita práce z toho, co daná firma do výroby vloží a co z ní dostane. A funguje to tak, že pobočka u nás je uměle držena na téměř nule, protože prodává mateřské firmě za vnitropodnikové ceny a ta následně jako německá, prodává za světové. Takže produktivita se tím uměle zvyšuje zemi majitele firmy, zisky jdou také tam, a my, jako vždy, utřeme...