Vlákno názorů k článku Jsou to zaměstnanci, kteří čím dál častěji kašlou na zákoník práce od Gumídek - Pár příkladů za všechny... Přijde absolvent (je úplně jedno...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 4. 2018 14:40

    Gumídek (neregistrovaný)

    Pár příkladů za všechny...

    Přijde absolvent (je úplně jedno jakého vzdělání), všichni víme, že absolventi jsou čistý jak zákon káže a neví ani kde se mačká klika u dveří. Přijdou do firmy, dostanou minimálku, často se k nim chovají firmy přezíravě (ve snaze vychovat zakřiknutého chudáčka, co udělá vše, co se mu řekne), makají a učí se svou novou profesi až se z nich kouří (neplacené přesčasy, víkendy, samostudium apod.). Pak přijde konec první smlouvy po roce, dostanou jen prodloužení na dobu určitou s naprosto minimálním zvýšením mzdy (i přesto, že se již většinu naučili - počítá se pokrok např. z 10% zvládnutí pozice, na 75% - ale navýšení mzdy tomu neodpovídá ani zdaleka). Již nikoli absolvent, ale vcelku zaučený člověk, se podívá na inzeráty a průzkumy kolik se na pozici platí u konkurence a buď to ještě teda zkusí (stále lehce naivní a plní ideálů) a nebo to zaříznou rovnou. Přijde vám tohle nefér?

    Člověk dělá ve firmě několik let (2-3-4roky). Přijde šéf, že má problém, že by mu fakt pomohlo to a ono. Zaměstnanec se kousne, ikdyž mu to přinese značné problémy a vyhoví. Maká s vidinou přilepšení, získání ostruh a respektu. Vše se vydaří. Dříve či později přijde na lámání chleba z druhé strany (konkurence přetahuje lidi, člověk se chce usadit a vzít hypo, dítě či něco podobného), zajde za šéfem a ten mu arogantně přidá 5-10%, pokud vůbec! a přidá se mu ale i práce! (upřímně takovéhle přidání okolo 10% má být automatické každý rok - viz inflace a zvyšování kvalifikace. Zaměstnanec se zaučil, umí případně i část kolegovo práce, ví jak to chodí ve firmě apod.). Pak to taky chodí tak, že se udělá bilance onoho zaměstnance, co udělal dobře a jak vyrostl a tam se mu na hřbet naloží každá maličkost, úspěchy se přehlíží nebo minimalizují - dle potřeby. Nakonec z toho zaměstnanec, co dělal vše nejlépe podle svého svědomí, vyjde rád, "že si místo udržel".

    V práci se přihodí nějaká nestandardní věc (třeba stěhování nábytku kvůli příchozím kolegům). A zaměstnanec je v tuto chvíli stěhovák. Toto samozřejmě nemá ve smlouvě. Něco se stane, zlomí si ruku. A jak "se to udělá"? Zamaskuje se to před inspekcí a aby nebyl problém, řekne se, že si to člověk udělal sám doma apod. Dostane vedle na ruku nějakou almužnu. Klasické jednostranné vykořistění co je proti zákoníku práce hnedle několikrát. Ale tou almužnou (v lepším případě) se celá tato událost dobré vůle smázne a už jakoby neexistuje (velmi pohodlně pro zaměstnavatele). A jede se dál...

    Poslední případ. V práci bez daných ochranných prostředků (rukavice, rouška, ochranné brýle apod.) se naskytne situace, kdy zaměstnanec nemá potřebné vybavení a musí se něco udělat - riziko úrazu. Zaměstnavatel samozřejmě očekává, že se to přehlídne a pěšák udělá co má i bez toho. Přece mu v tom nebudou bránit nějaký maličkosti, jako jsou rukavice! Opět se něco stane, úraz, trvalé následky (uříznutý prst, komplikovaná zlomenina s trvalýma následkama). Co udělá zaměstnavatel? :) ... ale no tak, nelžete si do vlastních kapes. Po přečtení sankcí vyvozených ze situace se 99% zachová přesně tak, jak se chová sv*ně.

    Stejně tak to platí pro situace, kdy je člověk nucen do práce, kde by měli dělat 2 lidé, ale nejsou a rizikovost narůstá exponenciálně. Nebo, kde opravdu někdo dělá práci za 2 lidi, ale po letech "hledání" kolegy se nakonec řekne, že on to ten clověk vlastně zvládá sám, tak co... Dostane dva platy?

    A to nemluvím o tom, když se zaměstnanec zachová tak, že nedejbože odmítne něco udělat.

    Teď si každý sám může pravdivě odpovědět, zda se našel alespoň jednou v jedné z těchto situací.

    Přijde vám ok, že se za 25tis hrubého lidé cukají?

  • 11. 4. 2018 14:48

    PS: (neregistrovaný)

    PS: tady celkově v této ubrečené situaci, kdy nejsou lidi a firmy nadávají na kvalitu apod., sedne rčení

    Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

    Ergo firemní reputace mezi zaměstnanci se nese krajem dost daleko. Lidé si tyto informace předávají... (to je pro HR manažery a vedení firem)

  • 11. 4. 2018 19:05

    Karel (neregistrovaný)

    To ano, ale ono se děje i něco jiného. Lidé odchází z firem s dobrou reputací, protože jdou za lepším, co jim bylo slíbeno. Jenže se pak třebas po půl roce zase chtějí vrátit, protože jim ty sliby nikdo nesplnil. Z úřadů práce také hlásí zvýšený počet uchazečů, kteří nemají na podporu v nezaměstnanosti nárok právě proto, že byli vyhozeni pro hrubé porušení pracovní kázně (=už nepřišli). A holt v té nové firmě se jim buď nelíbilo, nebo jim dali třebas jen polovinu platu, který jim slíbili.

    Zkrátka dochází k tomu, že lidé poměrně dobře slyší na lži a jdou do firem, které si s dobrou pověstí moc hlavu nelámou. Na jednu stranu je tedy fajn, že o lidi přichází hlavně ty "špatné firmy", na druhou stranu jsou to právě ty "špatné firmy", kdo ty lidi přetahuje. No a to se pak stane, že se člověk po 8 letech rozhoupal změnit zaměstnání, za poslední rok je už ve čtvrté firmě a má nervy v kýblu.

    Ona je totiž nouze i o schopné personalisty. Takže tu práci najednou dělá plno lidí, co by to dělat neměli. V lepším případě to kazí, v horším případě právě dělají tyhle problémy. A pak se cítí dotčení, protože oni splnili svůj úkol, každý měsíc nastoupí 10 až 15 lidí, a přece není jejich problém, že je tam manažeři neudrží? Že z těch 10 jsou použitelní dva a ti sami odejdou, protože ta práce není ani zdaleka taková pohodička, jak jim bylo slíbeno, to slyšet nechtějí. Přihoďte oblíbené triky typu "tohle je nástupní plat, který je nízký kvůli provizi personálky, ale ihned po zkušebce dostanete plat o polovinu větší" a už se to valí.

    A co se předávání informací týká, tak to sice funguje, ale jinak, než jak si myslíte. Opakovaně platí: neexistuje nic jako negativní reputace, jedině reputace. Neexistuje negativní reklama, jen reklama. "Vidím inzerát od firmy XY. O té jsem už slyšel, to zkusím". Na jednu stranu lidská nepoučitelnost, na druhou stranu paměť, díky které si vlastně nevybavujeme, v jakém kontextu jsme o ní slyšeli. A jako třešnička lidské přesvědčení o vlastní výjimečnosti: mně se to nestane, já tam dopadnu lépe. To se vám pak stane, že kolega odchází do firmy, ze které k nám právě pár lidí přišlo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).