Každý osmý pojištěnec, který byl letos na nemocenské, se dočkal doma kontroly z České správy sociálního zabezpečení. Ta letos do konce září provedla celkem 114 859 kontrol. O celou výši nebo část nemocenské přišlo letos celkem 2234 osob.
Nejvíce kontrol bylo v Jihomoravském kraji
Počet postihů se oproti loňsku zvýšil, celkem o 61 případů. Nejvíce kontrol se uskutečnilo v Jihomoravském kraji – 14 066 a ve Středočeském kraji – 14 047. Nejvíce postihů uložili pracovníci OSSZ v kraji Středočeském – 236 a v Olomouckém – 230. Nejvyšší podíl zkontrolovaných případů vykázal Karlovarský kraj, kde byl od ledna do září 2012 zkontrolován přibližně každý čtvrtý občan v dočasné pracovní neschopnosti.
Před kontrolou se na nemocenské neschováte.
Pojištěnec, který čerpá nemocenskou, je povinen sdělit ošetřujícímu lékaři platnou adresu místa pobytu v době pracovní neschopnosti, označit byt a zvonek jmenovkou. Ošetřující lékař povoluje vycházky nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin. Ve výjimečných případech může ošetřující lékař povolit po předchozím písemném souhlasu OSSZ, aby si vážně nemocný volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu.
Kontrolu může poslat i zaměstnavatel
Kontroly dodržování léčebného režimu provádějí pověření zaměstnanci OSSZ na základě vlastního výběru, z podnětu ošetřujícího lékaře nebo zaměstnavatele. Pokud se prokáže, že k porušení režimu skutečně došlo, zahájí OSSZ řízení, jehož výsledkem může být rozhodnutí o krácení nebo odnětí nemocenské.
Zaměstnavatelé mohou během prvních 21 dnů, za které podle zákoníku práce náleží tzv. náhrada mzdy, provádět kontrolu dodržování léčebného režimu svých zaměstnanců.
Zdroj: ČSSZ