Peněžitá pomoc v mateřství poskytovaná zaměstnankyni na základě lékařského potvrzení po dobu její mateřské dovolené se vyplácí z nemocenského pojištění. Dalšími dávkami nemocenského pojištění jsou nemocenská, otcovská, dlouhodobé ošetřovné. Ani tyto dávky nemůže ten, kdo si neplatí nemocenské pojištění žádat a dostávat. Jestliže OSVČ má slušný výdělek, proč si toto pojištění neplatí? Nevím. Pokud komukoliv z OSVČ řeknu, co všechno se může stát, může dlouhodobě onemocnět, žena otěhotní, může mít rizikové těhotenství, pak bude pečovat o mimono, aby si nemocenké pojištění platili, řeknou mi, že nejsou blbí, aby podporovali tento bordel a že těch pár korun, kterou jim dávky vyplácené z nemocenského pojištění budou vyplaceny, je nevytrhnou, oni mají peněz dost. A pak se diví a žehrají na stát. Každoročně vypočítávám dost velký počet daňových přiznání a přehledů pro SP a ZP. Nikdo z těch mých klientů si nechce platit nemocenské pojištění. Když jste v ZČ, tedy zaměstnanec, nikdo se vás neptá, odvádíte směsíčně cca čtvrtinu svého výdělku na daň, sociální a zdravotní. Sociální a zdravotní navíc za vás platí zaměstnavatel. Jestliže je OSVČ sám sobě zaměstnancem a zaměstnavatelem, platí to všechno sám. Ale jsou to podmínky, které jsou dané už od roku 1991, každý, kdo si vyřizuje živnostenský list a samostatnou výdělečnou činnost, toto předem ví. A stále dokola v různých článcích je toto polemizováno. Já žádnou propast mezi povinnými odvody mezi zaměstnanci a OSVČ nevidím.
Snad jen to, že když budu zaměstnanec - např. vyučený elektrikář v závislé činnosti vydělávat 800 tisíc ročně, t.j. 66,66 měsíčně hrubého, samozřejmě, zaplatím z toho měsíčně daň, SP, ZP celkem zhruba za 16,5 tisíce měsíčně, když budu dojíždět do zaměstnání, nikdo mi náklad na cestu neodpočítá, to si musím zaplatit ze svého čistého příjmu. OSVČ jako řemeslník si z 800 tisíc odpočítá 80% nákladů, neodvádí žádnou daň a ještě "vychytrale" neplatí nemocenskou, protože nemusí. A pak, když se něco stane, nadává na poměry.
Já jsem podnikatelka, jsem těhotná a nemocenske si platím, platím si vše tak jak mám a ráda bych klidně i zálohy vyšší, ale to mi bohužel není dovoleno. Takže ikdyz napr. vydělám měsíčně dle 25-30tisic dle daňového přiznání..jsem na v rámci mateřské na tom oproti zaměstnanci stejně bitá. Zaměstnanec s takovouto mzdou má nárok skoro na 18tisic mateřskou měsíčně. Já něco málo přes 10 tisic a to jen proto, že se na vyšší zálohy mám dle socialky malé příjmy,ale když bych měla platit zálohy na sociální pojištění, tak tam mám zase příjmy vysoké a zálohy mi zvyšují...tak a pak si říkám kdo se má líp?
Zaměstnanec, který má 30 000 Kč čistého bez započitatelných bonusů (dítě atp.) odvede (zaměstnavatel + zaměstnanec) cca 12750Kč měsíčně pouze na sociálním a nemocenském
ono by to pak mělo u vás dopad na výši zisku. Ne vše je úplně fér, (např redukční hranice). Jde o způsobu výpočtu z čeho se to počítá.
Osoba s 30000 čistého má roční Superhrubou mzdu 651tisíc a hrubou 486tisíc. Už jen z toho pohledu váš zisk je nižší a nedosahuje superhrubé ani hrubé úrovně. Tedy základy pro výpočet jsou dost rozdílné.
Vše jen velmi zjednodušeně.
Vero, pokud -jak píšeš - počítáš daňová přiznání pro OSVČ, tak jistě víš, proč si tu nemocenskou neplatí. Protože je ze zákona hodně nízká a následně má OSVČ jen pár šupů. Proto si musí OSVČ vytvářet rezervy. Ono totiž nejde o to, že by si OSVČ nechtěli nemocenskou platit, ple o to, že pokud by si ji chtěli platit vyšší, tak musí ze zákona odvádět vyšší i zdravotní a sociální. Přitom ale nemají nárok na rodičovskou, na OČR, nemocenskou mají až po 15 dnech nemoci... Tady nejde o žádnou vychytralost, ale o to, že stát hází OSVČ neskutečným způsobem klacky pod nohy, jako by cílem bylo zaměstnat celý stát jen v montovnách. OSVČ jsou prostě pro stát jen paraziti, které je třeba vyhubit.