Odpověď rozhodně není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Důvodem je mj. to, že v zákoně o daních z příjmů není definován klíčový pojem „příjem“. U každé platební brány to tak může být jinak.
Dotaz z poradny
Ve kterém období bude příjmem platba přes GoPay? Faktury jsou vystaveny v 12/2016, platby chodí na souhrnný účet GoPay a v 1/2017 je celá částka za 12/2016 přeposlána podnikateli, který vede daňovou evidenci. Spadají tyto platby do daňových příjmů již v 12/2016 nebo až v období, kdy skutečně přijdou na účet podnikateli, tj. v roce 2017?
Odpověď
Na první pohled jednoduchá otázka nemá jednoznačnou odpověď. Důvodem je mj. to, že v zákoně o daních z příjmů není definován klíčový pojem „příjem“. Příjmem fyzické osoby (která nevede účetnictví) jsou obvykle „příjmy“ přijímané v hotovosti či na bankovní účet. Příjmy mohou být peněžní i nepeněžní. Ovšem prostředky, resp. elektronické peníze přijímané na GoPay nejsou měnou na bankovním účtu, ale dle informace zřizovatele GoPay jsou pohledávkou za danou firmou.
„Stejně jako elektronická peněženka mají i uchovávané peníze v GoPay účtu elektronický charakter. Pojem elektronické peníze je specifický termín, který má zákonnou oporu a představuje pohledávku klienta za společností GOPAY s.r.o. a nikoliv vklad dle zákona upravující činnost bank.“
Je zde rozdíl oproti např. PayU, poskytovateli „platebních služeb malého rozsahu“ – kde oprávnění poskytovat služby vychází z § 3 odst. 1 písm. c) a e) zákona o platebním styku.
Na Vašem místě bych zvážila také tyto okolnosti:
- „Peníze“ na GoPay pouze přijímáte, nebo též z GoPay platíte za zboží/služby, přičemž tyto platby chcete mít daňově uznatelné? Je zřejmé, že režim pro příjmy i výdaje musí být shodný, tedy pokud odejdou peníze z GoPay a v tom okamžiku evidujeme daňový výdaj, stejně tak by přijetí prostředků na GoPay mělo být daňovým příjmem.
- V rámci daňového řízení má skutečný stav přednost před stavem formálně právním. Jestliže jsou prostředky na GoPay formálně pouze Vaší pohledávkou za společností GoPay, ale fakticky s nimi můžete zcela volně disponovat, může být v rámci daňového řízení na toto „zvýšení majetku“ pohlíženo jako na zdanitelný příjem zcela analogický příjetí peněz na bankovní účet.
- Jak se liší GoPay od bankovního účtu ve smyslu volného nakládání s prostředky? To je otázka, na kterou neznám odpověď, jelikož by bylo nutné prostudovat smlouvu s poskytovatelem služby. Pokud jde o obdobu bankovního účtu, bylo by na místě považovat částky připsané na GoPay za zdanitelný příjem.
Nutno dodat, že ani dostupné diskuse mezi daňovými poradci nevedou k jednoznačnému závěru v této věci.