Tak to mě vůbec nepřekvapuje !!! Že se zase jde tou nejhorší cestou pro podnikatele? A to, že se vláda chlubí, že díky opatřením proti daňovým únikům (EET a kontrolní hlášení) vybrala více na daních???
Tak vybrala více ne díky opatřením, ale díky těm nehorázným pokutám úplně za všechno!!!
Ve skutečnosti byly kontroly EET zhruba řádově dražší, než kolik se vybralo na pokutách. Nárůst daňových příjmů v posledních letech byl díky růstu ekonomiky, taženému celosvětovým růstem. Až přijde krize (a už teď ve světě - a to včetně Německa, které je pro nás zvlášť důležité - růst slábne), tak se projeví, jak Babišovy vlády hospodařily a co vůbec dělaly.
https://byznys.ihned.cz/c1-66432020-nemecka-ekonomika-vyrazne-zpomaluje-lonsky-rust-byl-nejmensi-za-pet-let-na-jejim-vykonu-je-silne-zavisle-ceske-hospodarstvi
https://byznys.ihned.cz/c1-66444650-sefove-velkych-svetovych-firem-jsou-stale-pesimistictejsi-temer-tretina-pocita-se-zpomalenim-hospodarskeho-rustu
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-prumysl-recese-zpomaleni-pokles-hdp.A190110_153426_eko-zahranicni_svob
https://www.investujeme.cz/kratke-zpravy/nemecka-ekonomika-zpomaluje-cesku-recese-presto-podle-analytiku-nehrozi/
Co třeba kdyby jsme zrušili nemocenskou? Nevidím důvod proč by měl zaměstnavatel a stát platit někomu za to, že nepracuje. Zaměstnanec prodává svůj čas a prácí výměnou za mzdu tím, že je nemocný a nepracuje nemá nárok na mzdu. Ale to by jsme museli mít ve státě zodpovědné lidi co by měli úspory místo dluhů aby si mohly dovolit žit 7 dní bez výplaty.
A máme tu pojišťovny co by mohli poskytovat službu jako je nemocenská a lidé by se svobodně rozhodli jestli si to budou platit nebo ne... Také by o sebe lidé více pečovali, protože kdyby byli často nemocní jejich pojistění bude mít větší cenu než u člověka co nebyl 10 let nemocný. Zaměstnavatelé by měli menší náklady a to se může promítnout i do výplat zaměstnanců.
Důležité je aby se lidé konečně začali učit odpovědnosti a odprostili se od našeho sociálního státu a nečekali na to, že se o ně někdo postará, protože to dělá občany slabé a závislé naostatních a tím pádem i náš stát je slabý a závislý... Stát tu není od toho, aby zastupoval roli rodiče svým občanům....
Není to špatný nápad, s tím komerčním pojištěním. Má to ale jeden malý háček, no spíš hák, ten se jmenuje "Zdravotní dotazník". A podle Vás by se mohlo stát, že polovina těch zodpovědných , co by si třeba i pojištění rádi zaplatili, by měla smůlu, protože např. jen s obyčejnou nadváhou nebo vysokým tlakem Vás nepojistí vůbec, nebo za hodně zvýšené pojistné.
Jenom ne komerční pojištění, máme s tím zkušenosti, zaměstnanci mají jako benefit ke klasickému nemocenskému placené i komerční pojištění v jedné z našich velkých pojišťoven. Pojistné je docela vysoké, ale hlavně, když mají něco platit, tak jsou s tím obrovské problémy, neustálé výmluvy na výluky a kdesi cosi, prostě katastrofa.
Jste kovany pravicak. A co rovnou povolit Švarc system? To by se pekne zvedla produktivita a odpovednost za to udrzet si zvanec u huby. Akorat stat by prisel o jediny zpusob jak z firem dostat penize. Ono je otazkou, kdo koho potrebuje. Jestli zamestnanec praci potazmo penize, nebo zamestnavatel otroky, na praci, kterou by jinak sam nezvladl. Lidi neodvedou dobrou praci za almuznu, a zamestnavatel nezaplati zamestnanci vic, protoze vi, ze to produktivitu nezmeni. Problem neni v tom, jak resit nemocenske, ale v tom jak nakladame s lidskymi zdroji a jak budujeme vztah mezi poskytovateli a prijemci prace. Faktem ale je, ze Babisovo hnuti je levicove a pokud se chce udrzet pri moci tak musi byt levicove a alespon simulovat uspesnost vladnuti. Podivejte se na skladbu opravnenych volicu. Takze z tohoto pohledu nemohli schvalit jine reseni.
Jeste musite brat v uvahu kolik zamestavatel skutecne plati za zamestnance takova almuzna to taky neni. Cista mzda co clovek vidi na vyplatnici je cca 52% zkutecnych nakladu za zamestanance a tak dulezita otazka je kdo dostane zbytek 48% Nasich penez. Stat vsem bere 48% mzdy a sluzby co za to dostaneme stoji za velke prd.... Napriklad ja kdyz prijdu o praci tak mi stat da podporu v nezamestnanosti jen 35%.... misto 65% kdyz mam vysokou mzdu.... a jeste k tomu jsem nebyl bez prace cca 10 let takze ja ani nedostavam slubu co si platim a musim si ji platit povinne... Dale platim si povinne duchod a vim ze za 30 let co pujdu do duchodu tak zadny nedostanu takze vsechny penize co tam vlozim budou pryc... Takze jsem toho nazoru ze by mel clovek mit svobodnou moznost si vysktrnout vsechny tyto statni benefity co si platime a potom lide budou dostavat misto 52% treba 90% a zamestnavatele to nebude stat ani korunu.
A meli by se taky zrusit regulace zamestnavatelu a zjednodusit administrativa... To jsou velke naklady pro firmu a taky jeden zduvodu proc lidi delaji za almuznu... Priklad pokud mate ve firme 10 zamestnancu co dela nejaky vyrobek a k tomu musite mit 5 administrativnich pracovniku. Tak je jasne ze clovek co dela vyrobek nemuze dostat vysokou mzdu kdyz musi delat jeste na dalsiho cloveka co neprodukuje vyrobek. Kdyz budete mit dalsi firmu kde je 14 pracovniku ve vyrobe a 1 administrativni pracovnik tak lide budou mit vyssi mzdy a to vsechno ovlivnuje nase zbytecna byrokracie a regulace co vymysli stat...
Voni chytrej, koho by tedy navrhovali? My totiž nemáme moc schopných vrcholových politiků. Já vím o třech co z howen udělali vládní stranu - pan Klaus, pan Zeman, pan Babiš. Pokud bych měl hledat, kteří politici udělali z vládní strany howno, asi bych nemusel hledat dlouho. Bohužel.
Co vy víte, třeba si v anofertu spočítali, že většina lidí jím nemocná není a tak se jím těch 0,2% vyplatí více. Já myslím, že tady vůbec nejde o nějakou karenční dobu, už vůbec nejde o lidi ale spíše o to, aby menší podnikatelé kde se náklady a nemoci nerozpouští mezi flotilu lidí byli v zase o trochu horší pozici oproti koncernům kde těch 0,2% bude pravděpodobně více, než kolik je budou ty tři dny stát.
Měli to nechat, jen změnit způsob prokazování nepřítomnosti zaměstnance na to, co již léta dobře funguje u poslanců - zaměsnanec by se jako poslanec "omluvil " z práce. Takže ti, co chtěli zrušení neplacených dní by se ze zaměstnání omlouvali a brali by plný plat. Ti, kterým se líbí být doma tři dny zadarmo a pak za 60% platu by si vzali neschopenku dle stávajících pravidel. Vyšlo by se vstřídt všem !!!
Jsem zaměstnanec a firma mi strhává zdravotni pojištění za celý pracovní měsíc tak nevidim duvod proč bych měl v případě nemoci nedostavat tři dny nemocenskou...a když teda nechcou dávat tak at mi taky tři pracovni dny nedání....nejvice podle mne řvou ti slavni podnikatelé co by chtěli aby jim tam každý makal zadarmo...
Bláboly. Nemocenská se nedaní snad už od komunistů. A náhrady za první dva týdny nemoci taky ne. Navíc, žádné zdravotní pojištění ti z výplaty nestrhávají. Všechno ti to u státu platí firma, stejně jako tu náhradu.
Pokud chceš mít vyšší nemocenskou, klidně se soukromě připojisti bokem. Ale nediv se, kolik tě to bude měsíčně stát...
Ke srážkám - Zdravotní pojištění, co ti firma strhává, je na zaplacení doktora a léků. Zaměstnavatel k tvojí srážce přidá ještě dvakrát tolik za svého.
Druhou položku, co ti sráží, je drobínek na tvůj budoucí důchod. K tomu firma přihodí ještě čtvrtinu tvojí hrubé mzdy, opět ze svého.
Z toho vidíš, jaká je hrubá mzda podvod a hausnumero. Jenže, kdyby se ten pojem zrušil, všichni zaměstnanci by se ustávkovali, kolik že se jim skutečně strhává.
Karenční doba se dala změnit řadou způsobů, vláda vybrala ten nejhorší pro firmy.
Firmy ale mohli proplatit 3dny nemocenské zodpovědným pracovníkům i před tím. To že to nedělali se jim teď jen vrací i s úroky.
Já osobně bych byl také pro zatím stále platící systém. Ale to by se nad sebou museli zaměstnavatelé zamyslet a poctivým zaměstnancům co marodí jednou za rok ty tři dny proplatit. A ne že když nemusím tak proč bych to dělal. Některé firmy to asi dělali ale bylo jich přeci jen asi hodně málo.
O čem to to tu je vlastně řeč. Před zavedením karenční doby normálně zaměstnavatelé propláceli 60% první 3 dny a nikdo ani nemuknul. Teď se to má vrátit tam, kde to bylo a všichni brečí, jako by to mělo znamenat zánik podnikání. A přitom tehdy byla ekonomická situace daleko horší.
Hezké, jen to není pravda, nic se vrátit nikam nemá, jelikož taková situace tu nikdy nebyly. Před zavedením karenční doby normálně zaměstnavatelé první 3 dny nepropláceli a nepropláceli zaměstnanci nemoc vůbec, proplácel totiž stát i v prvních 14 dnech nemocenskou. Jakmile začali prvních 14 dnů hradit zaměstnavatelé, znovuzavedla se karenční lhůta. Navíc si v té době mohl zaměstnavatel polovinu náhrady mzdy vyplacené zaměstnancům za prvních 14 dnů nemoci odečíst. od vypočteného měsíčního pojistného.
Ono ještě před tím nemocenskou vyplácel stát, kterému se ty odvody platí, takže to bylo celkem logické. Jenomže stát “brblal”, že spousta lidí podvádí (ostatně jiné vysvětlení, proč v tu dobu byla nemocnost násobně vyšší jak v okolních státech ani neexistuje), tak to typicky “počesku” hodil na hrb zaměstnavatelům. Těm sice nedal žádné legální prostředky, jak to ovlivnit (neschopenku vystavuje lékař, že?), ale dal jim zodpovědost - oni si to “nějak” ohlídají. Pak jim “laskavě” ulevil tím, že ty tři dny se neproplácely (a mocnost zázračně poklesla).
Ať si to vezme na hrb stát a proplácí klidně 200% náhrady mzdy.
jistě. tomu se říká pojistná matematika. principem pojištění je, aby pojištovna vydělala. spoluúčast posunuje velké množství balastních škod do nepojistitelného rizika, které musí každý unést sám. tím pádem se sníží pojistné pojišťující větší škody, protože jsou pojištěny jen tyhle. zdravotní pojištění takhle nefunguje - jednak je primárně dotováno z více zdrojů, jinak pojistné plnění i pojistné podmínky stanovuje stát. který nejen nemusí vydělat, on dokonce ani nemusí mít nulový součet.
nicméně na CELÝ součet položek, které jednotlivě se nazývají srážky na nemocenskou placené zaměstnavatelem, srážky na nemocenskou placené zaměstnancem, volno zdarma na návštěvu lékaře, placení prvních tří a pak ještě dalších 14 dní nemocenské, atd - - - musí vždy vydělat, a taky vydělá, ten zaměstnanec, z nichž někteří hloupější to považují za výhru nebo za výhodu, nebo dokonce za cosi navíc. ve skutečnosti je to jen zvrácená solidarita v cenách které by si býval byl mohl dovolit opravdu každý.