Vlákno názorů k článku Karenční doba se dala změnit řadou způsobů, vláda vybrala ten nejhorší pro firmy od Zdeněk - O čem to to tu je vlastně řeč....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 1. 2019 20:54

    Zdeněk (neregistrovaný)

    O čem to to tu je vlastně řeč. Před zavedením karenční doby normálně zaměstnavatelé propláceli 60% první 3 dny a nikdo ani nemuknul. Teď se to má vrátit tam, kde to bylo a všichni brečí, jako by to mělo znamenat zánik podnikání. A přitom tehdy byla ekonomická situace daleko horší.

  • 27. 1. 2019 23:25

    Gustav (neregistrovaný)

    Hezké, jen to není pravda, nic se vrátit nikam nemá, jelikož taková situace tu nikdy nebyly. Před zavedením karenční doby normálně zaměstnavatelé první 3 dny nepropláceli a nepropláceli zaměstnanci nemoc vůbec, proplácel totiž stát i v prvních 14 dnech nemocenskou. Jakmile začali prvních 14 dnů hradit zaměstnavatelé, znovuzavedla se karenční lhůta. Navíc si v té době mohl zaměstnavatel polovinu náhrady mzdy vyplacené zaměstnancům za prvních 14 dnů nemoci odečíst. od vypočteného měsíčního pojistného.

  • 27. 1. 2019 23:31

    Nemo (neregistrovaný)

    Ono ještě před tím nemocenskou vyplácel stát, kterému se ty odvody platí, takže to bylo celkem logické. Jenomže stát “brblal”, že spousta lidí podvádí (ostatně jiné vysvětlení, proč v tu dobu byla nemocnost násobně vyšší jak v okolních státech ani neexistuje), tak to typicky “počesku” hodil na hrb zaměstnavatelům. Těm sice nedal žádné legální prostředky, jak to ovlivnit (neschopenku vystavuje lékař, že?), ale dal jim zodpovědost - oni si to “nějak” ohlídají. Pak jim “laskavě” ulevil tím, že ty tři dny se neproplácely (a mocnost zázračně poklesla).
    Ať si to vezme na hrb stát a proplácí klidně 200% náhrady mzdy.

  • 28. 1. 2019 0:35

    jezevec (neregistrovaný)

    pořád to jsou jedny lidi a jedny peníze.
    žádným způsobem výpočtu nevzniknou peníze navíc.

  • 28. 1. 2019 14:19

    nemo (neregistrovaný)

    U jakéhokoliv pojištění s vyšší spoluúčastí je vždy nižší pojistné než u téhož pojištění s nižší spoluúčastí. Čím to může být? Tam snad "vznikají nějaké peníze navíc"?

  • 28. 1. 2019 16:45

    jezevec (neregistrovaný)

    jistě. tomu se říká pojistná matematika. principem pojištění je, aby pojištovna vydělala. spoluúčast posunuje velké množství balastních škod do nepojistitelného rizika, které musí každý unést sám. tím pádem se sníží pojistné pojišťující větší škody, protože jsou pojištěny jen tyhle. zdravotní pojištění takhle nefunguje - jednak je primárně dotováno z více zdrojů, jinak pojistné plnění i pojistné podmínky stanovuje stát. který nejen nemusí vydělat, on dokonce ani nemusí mít nulový součet.
    nicméně na CELÝ součet položek, které jednotlivě se nazývají srážky na nemocenskou placené zaměstnavatelem, srážky na nemocenskou placené zaměstnancem, volno zdarma na návštěvu lékaře, placení prvních tří a pak ještě dalších 14 dní nemocenské, atd - - - musí vždy vydělat, a taky vydělá, ten zaměstnanec, z nichž někteří hloupější to považují za výhru nebo za výhodu, nebo dokonce za cosi navíc. ve skutečnosti je to jen zvrácená solidarita v cenách které by si býval byl mohl dovolit opravdu každý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).