Myslím, že kavárna si "trochu" fandí s tou svojí důležitostí. Pokud to správně chápu, nepřijímá hotovostní platby (platí se zde bitcoinem, na což lze nahlížet jako na platbu bezhotovostním převodem) a tudíž se na ně povinnost EET nevztahuje.
V mém oblíbeném obchodě s deskovými hrami se také EET vyhnuli - přijímají pouze platby převodem (zákazník si vybere hru, zaplatí převodem, po připsání si hru přijde vyzvednout. Stálí zákazníci si ji mohou vyzvednout hned).
Nyní není nutné EET ani při platbě platební kartou.
Na platby bankovním převodem se EET nevztahovalo nikdy. Jak jsem psal výše, "můj" obchod s deskovými hrami se takto EET vyhnul hned od začátku, zkrátka přijímal platby jen převodem.
Pracoval jsem také u dodavatele součástek na CNC stroje a tam to bylo stejné - pokud zákazník platil hotově nebo kartou, EET se vystavovalo (nyní u karty již být nemusí, dříve bylo), pokud platil převodem, tak nikoliv.
Celý "spor" tak byl, jestli platba bitcoinem je ekvivalent bankovního převodu - dle mého názoru je, tedy finanční úřad neměl co pokutovat - a taky nepokutoval. Zkrátka provedl kontrolu, provedl o ní zápis a následně kontrolu vyhodnotil jako bezproblémovou.
Trochu mi to přijde jako takové hledání hrdinů tam, kde nejsou.
Není to tak. Mícháte hrušky s jabkama. Platba bitcoinem není ekvivalent platby bankovním převodem (už z logiky věci, protože FÚ na platby kryptoměnami na rozdíl od bankovních převodů "nevidí"). Naopak podle finanční správy mají být platby bitcoiny evidovány i v současnosti, viz jejich web https://www.etrzby.cz/cs/kdo-a-jake-trzby-eviduje
Ano, celý svět platbu vidí. Problém je s identifikací skutečného příjemce. Ostatně to si chlapci ujasněte, co chcete navenek tvrdit. Když se vám to hodí, tak je jednou platba bitcoinem anonymní (a pro mnohé státy je to záminka, či důvod, jak kdo chce, pro zákaz plateb bitcoinem), a když se vám hodí něco jiného, tak najednou to vidí celý svět.
Ono ani jedno není úplně pravda. Ty platby identifikovatelné jsou, to si nedělejme nejmenší iluze. Ale není to snadné pro běžného člověka, běžného úředníka. To, že to dokáží organizace jako NSA a i jiní, neznamená že máme zaměňovat NSA s běžnou úřednící na FÚ Praha 5. Tohle se naprosto nedá srovnávat s bankovní platbou.
Já jsem snad tvrdil, že je platba bitcoinem anonymní? Nechcete si v tom “udělat pořádek” nejdřív sám? V anonymitu platby bitcoinem může “věřit” pouze jedinec, který jeho princip nechápe. (A tuto “bajku” (podle mého odhadu) rozšiřují hlavně tajné služby, které díky tomu pochytaly dost velkých ryb, které na to naletěly.)
A můžete to provnat se situací, kdy někdo napíše na fakturu číslo účtu, vedeného na pratetu kamaráda, ke kterému za pár drobných získal dispoziční právo (přístup k e-bankingu). Pokud to “neprovalí” sám příjemce faktury, tak je “dohledatelnost” horší než u bitcoinu.
Technická poznámka:
Jaký je z daňového hlediska rozdíl mezi bankovní platbou a platbou hotovostí? Bankovní platba je snadno dohledatelná, dokumentované. (Tudíž postrádá smysl na ni aplikovat EET.)
No a co taková platba bitcoinem, je snadno dohledatelná a dokumentovaná? Není. Tudíž nedává žádný smysl, aby na platbu birtcoinem byl uplatněn stejný režim, jako na bankovní platbu. Naopak se v tomto ohledu velmi podobá platbě hotovostí.
Osobně nechápu, že tohle někdo nechápe. Vždyť je to přeci naprosto jednoduché, až primitivní...
Ty jsi vážně retard. :pepega:
https://www.blockchain.com/cs/explorer
Trřeba tohle ti nic neříka ? A nebo jiné obdobné weby a volně dostupné informace ? :Pepehands:
je to divné, že by jim toto prošlo po kontrole FÚ. Jedině pokud neberou hotovost, jak tady píšete, pak je to v cajku
Znám podnikatele, kteří dostali pokuty za blbosti. 10 000,- Kč pokuta, př.:
prodavačka služebně telefonovala, ukončovala hovor, kontrola si koupila propisku za 8 Kč, než prodavačka ukončila hovor, s tím, že hned vytiskla stvrzenku, pokuta 10 000,- Kč prý to mělo být HNED.
Když na finančáku telefonují, jejich hovory nebývají často služební a jsou nekonečné. Nejhorší je, když tam musím stát a takové hovory nechtěně slyšet :(